Połącz się z nami

Chcesz być wegetarianinem? Poznaj 10 ważnych zasad diety bez mięsa!

Odżywianie

Chcesz być wegetarianinem? Poznaj 10 ważnych zasad diety bez mięsa!

Postanowiłeś lub postanowiłaś, że nie będziesz więcej jadł/-a mięsa? To twoja decyzja, która nie musi mieć złego wpływu na twoje zdrowie (a nawet może być dokładnie odwrotnie). Zanim jednak zaczniesz wyrzucać z talerza mięso, dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta wegetarianina.

Niestety, bez przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad nie będziesz mógł/mogła cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. To, co znajdziesz poniżej, to nie propozycje, ale absolutny „mus” dla zachowania zdrowia.

1. Urozmaicaj posiłki.

Każdy szanujący się wegetarianin doskonale wie, że nie wystarczy tylko „zastąpić mięso jabłkami i pomidorem”. To tak nie działa Jeśli chcesz zachować zdrowie, to musisz urozmaicać swoje posiłki. W diecie muszą się znaleźć produkty mleczne, zbożowe, a także te, które zawierają dużo białek. Tylko dzięki urozmaiconej diecie zmniejszasz ryzyko, że zabraknie ci witamin i substancji odżywczych.

2. Pij 2-3 litry wody dziennie.

Przejście na „zdrowszy” wegetarianizm nie oznacza, że możesz teraz zrezygnować z innych nawyków. Zarówno ci, którzy jedzą mięso jak i ci, którzy go unikają, powinni pić od dwóch do trzech litrów dziennie. Dzięki temu nawodnisz swój organizm.

3. Jedz dużo nabiału.

Jogurty, mleko, sery – one sprawią, że twojemu organizmowi nie zabraknie odpowiedniej ilości wapnia. Z drugiej jednak strony – pamiętaj o różnorodności. Zastępowanie każdego posiłku jogurtem to fatalny pomysł.

4. Używaj tłuszczów roślinnych.

Nie możesz całkowicie zrezygnować z tłuszczów! Zawierają one dużo witamin i ważne kwasy tłuszczowe. Czasami na nich smaż, a czasem po prostu dodaj np. oliwę z oliwek do sałatki.

5. Soja? Tak, ale nie za dużo!

Podstawowym błędem osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dietą wegetariańską jest „rzucenie się” na soję. Rzeczywiście, jest ona dobra, ale nie przesadzaj z jej ilością w diecie. Pamiętaj też, że zamiast np. tylko kotleta sojowego, znacznie lepszym pomysłem jest np. zjedzenie sałatki wielowarzywnej z jajkiem i soją. Różnorodność!

6. Jedz dużo orzechów i pestek.

Pestki dyni, słonecznika, różnego rodzaju orzechy – niech od dzisiaj staną się twoją przekąską. Podjadaj je do ulubionego serialu, w kinie czy na spacerze. Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim dlatego, że orzechy i pestki to bogactwo witamin, ale też cynku, wapnia i żelaza. Ważna informacja dla dziewczyn – dzięki orzechom i pestkom zapewnisz sobie piękną skórę, włosy i paznokcie!

7. Wybieraj gruby przemiał.

Skoro przeszedłeś lub przeszłaś na wegetarianizm, to od tej pory musisz zapomnieć o białym chlebie. Jako, że w twoim przypadku konieczne jest urozmaicenie diety, to wprowadź do swojego jadłospisu razowe pieczywo z soją, słonecznikiem, orzechami, wybieraj też kaszę gryczaną i jaglaną, mąkę z grubego przemiału, jedz też kiełki i zarodki (możesz dodać je do sałatek albo po prostu kłaść na kanapkę).

8. Dużo warzyw i owoców.

Według specjalistów, w diecie wegetariańskiej powinno znajdować się około 0,8kg owoców i warzyw dziennie. To wcale nie tak dużo! Pamiętaj, by wybierać różne, a nie koncentrować się np. tylko na jabłkach i śliwkach. Przechodząc obok straganu, szukaj nowości i wybieraj wszystkiego po trochu.
Pamiętaj, że nie może być tak, że jesteś sobie wegetarianinem, ale po prostu nie jesz mięsa, za to zjadasz dużo chipsów, orzeszków solonych, ciastek. To nie o to chodzi i w ten sposób szybko zrujnujesz sobie zdrowie.

9. Nasiona roślin strączkowych to coś dla ciebie.

Groszek, bób, soczewica i fasola – dodawaj je często do swoich dań. Dzięki temu zapewnisz swojemu organizmowi odpowiednie ilości witamin, błonnika i substancji odżywczych.

10. Staraj się kupować ekologicznie.

Wiemy, to nie zawsze możliwe. Ale kiedy tylko masz okazję – kupuj to, co sprawdzone i pozbawione chemii. Stwórz sobie zasadę, w każdy piątek po szkole udajesz się na targ i kupujesz tam warzywa i owoce na kilka dni. Na pewno będą one lepsze niż to, co oferowane jest w hipermarketach. A w twoim przypadku ma to przecież szczególne znaczenie.

Potraktuj temat serio!

Jeśli naprawdę nie chcesz jeść mięsa – w porządku. Pamiętaj jednak, że musisz naprawdę „na poważnie” podejść do tematu. Sama rezygnacja z mięsa i pozostanie przy nudnym jadłospisie to gwarancja pogorszonego zdrowia za kilka miesięcy. A to przecież naprawdę nie o to chodzi.

Więcej w kategorii Odżywianie

  • Anoreksja i bulimia Anoreksja i bulimia

    Odżywianie

    Anoreksja i bulimia

    Autor: Redakcja TeenZone

    Media, świat mody i spece od reklamy, nieprzerwanie od wielu lat, kreują wizerunek szczupłej, wyidealizowanej sylwetki....

  • Anoreksja – pokonałam ją! Anoreksja – pokonałam ją!

    Odżywianie

    Anoreksja – pokonałam ją!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

  • Wieczorny apetyt – jak go opanować? Wieczorny apetyt – jak go opanować?

    Nałogi

    Wieczorny apetyt – jak go opanować?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno nie będziesz wieczorem podjadać. Że nie ma mowy...

  • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Nałogi

    Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

  • Bulimia – jak z nią walczyć? Bulimia – jak z nią walczyć?

    Odżywianie

    Bulimia – jak z nią walczyć?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Kiedy zaczęła się u mnie bulimia? Trudno powiedzieć. Może było to w dniu, w którym złapałam...

  • Szkodliwa dieta Dukana Szkodliwa dieta Dukana

    Odżywianie

    Szkodliwa dieta Dukana

    Autor: Redakcja TeenZone

    Dieta Dukana (dieta proteinowa) zyskała w ostatnim czasie na popularności, szczególnie wśród nastolatek dążących do zrzucenia...

  • Dlaczego warto czytać etykiety na produktach? Dlaczego warto czytać etykiety na produktach?

    Odżywianie

    Dlaczego warto czytać etykiety na produktach?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Z czytaniem etykiet jest jak z regularną aktywnością fizyczną – wszyscy wiemy, że to wskazane, ale...

  • Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie? Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie?

    Odżywianie

    Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Uważasz, że jesteś za gruba? Jesz coraz mniej, a coraz więcej ćwiczysz? A może już nawet...

  • Fast food – niepopularna prawda Fast food – niepopularna prawda

    Odżywianie

    Fast food – niepopularna prawda

    Autor: Redakcja TeenZone

    Lubimy jeść – to jest pewne. I chociaż każdy z nas ma własne preferencje co do...

  • Bulimia, anoreksja – jak to się zaczyna? Bulimia, anoreksja – jak to się zaczyna?

    Odżywianie

    Bulimia, anoreksja – jak to się zaczyna?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Anoreksja i bulimia wciąż zbierają swoje żniwo. Każdego roku młode dziewczyny umierają, ponieważ pogubiły się w...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.