Połącz się z nami

Szkodliwa dieta Dukana

Odżywianie

Szkodliwa dieta Dukana

Dieta Dukana (dieta proteinowa) zyskała w ostatnim czasie na popularności, szczególnie wśród nastolatek dążących do zrzucenia zbędnych kilogramów. Dieta Dukana opiera swe zasady o maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczów. Główny składnik diety stanowią produkty białkowe. Choć na pierwszy rzut oka dieta Dukana może wydawać się zdrowa, szczególnie niekorzystny wpływ wywiera ona na organizmy nastolatków, znajdujących się w okresie dojrzewania. Czym zatem jest mityczna dieta Dukana i jakie niesie ze sobą zagrożenia o których się głośno nie mówi? Poznajcie opinie ekspertów z dziedziny dietetyki!

Lansowany przez prasę, telewizję oraz reklamę ideał piękna czyli wychudzonej, wręcz anorektycznej sylwetki, wpływa na naszą samoocenę i to jak odbieramy nasz wygląd. Wszyscy przecież chcemy być postrzegani jako osoby atrakcyjne. Gdy uznajemy, lub co gorsza usłyszymy, że mamy zbyt dużo zbędnych kilogramów, przechodzimy na dietę – mniej lub bardziej skuteczną, kończącą się wielokrotnie powrotem do wagi wyjściowej. W ostatnim czasie, prawdziwą „dietą cud” stała się dieta Dukana. Jej główne założenie to maksymalne ograniczenie spożycia tłuszczów oraz węglowodanów i zastąpienie ich białkiem.

Jak wygląda dieta Dukana?

Dieta Dukana składa się z czterech następujących po sobie faz. Faza pierwsza, trwająca zwykle od 5 do 10 dni, to tak zwana faza uderzeniowa. Podczas tej fazy spożywać można tylko i wyłącznie produkty białkowe o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, takie jak mięso z kurczaka, indyka, odtłuszczone mleko i sery, jogurty, owoce morza itp. W celu „odtrucia” organizmu zaleca się picie dużych ilości wody.

Druga faza diety Dukana to faza naprzemienna. W trakcie jej trwania, naprzemiennie mamy dzień w którym jemy tylko i wyłącznie produkty białkowe oraz dzień, kiedy to możemy uzupełnić naszą dietę o dodatkową porcję warzyw. Faza ta, trwa zwykle od 10 do 20 dni.

Trzecia faza diety Dukana to faza utrwalenia wagi. Priorytetem tej fazy jest dalsze spożywanie dużych ilości białka, jednak nasza dietę można uzupełniać dodatkowo o warzywa, owoce, produkty skrobiowe takie jak choćby pełnoziarniste pieczywo. Długość trwania trzeciej fazy diety Dukana uzależniona jest od utraconych kilogramów – na każdy kilogram utraconej masy ciała, powinno przypadać 10 dni fazy utrwalenia wagi.

Faza czwarta diety Dukana to faza ostateczna. W trakcie trwania tej fazy, jeden dzień w tygodniu spożywamy tylko i wyłącznie produkty białkowe.

Szkodliwość diety Dukana

Brzmi dobrze? Efekty utraty masy ciała są wręcz spektakularne? Dlaczego zatem dieta Dukana jest wysoce szkodliwa, szczególnie dla osób w wieku dojrzewania?

Po pierwsze, dieta oparta tylko i wyłącznie o produkty białkowe stanowi duże obciążenie dla nerek oraz wątroby, które muszą pracować ze zdwojoną siłą aby usunąć z organizmu nadmiar azotu powstającego podczas rozpadu białka.

Po drugie, dieta ta nie dostarcza wystarczających ilości składników odżywczych – witamin, minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych. Deficyt tych składników, szczególnie u osób w wieku nastu lat, prowadzić może do zahamowania wzrostu, zaburzeń hormonalnych, opóźnienia dojrzewania oraz degeneracji układu nerwowego.

Po trzecie, znaczący deficyt kaloryczny połączony z niedostatecznym pokryciem zapotrzebowania organizmu na witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe, przekłada się na psychikę młodego człowieka. Apatia, senność, zaburzenia koncentracji oraz wzmożona drażliwość są typowym objawem.

Wbrew powszechnie panującym opiniom, po zakończonej diecie Dukana, następuje efekt jojo, szczególnie widoczny u nastolatków. Związane jest to z tym, że organizm, który do tej pory „głodował” podczas diety, stara się zapobiec ponownemu deficytowi energetycznemu. Następuje wtedy wzmożone gromadzenie tkanki tłuszczowej. Dość często zdarza się, że po takiej diecie, nasza waga jest jeszcze większa niż przed nią.

Choć zwolennicy diety Dukana obiecują wręcz cudowne efekty jej stosowania, dieta ta wywiera wysoce niekorzystny wpływ na młody organizm. Aby uzyskać długotrwały efekt spadku wagi, konieczne jest połączenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz wysiłku fizycznego. Tylko tak możemy uzyskać smukłą sylwetkę na długo oraz poprawić stan naszego zdrowia.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Odżywianie

 • Odżywianie

  Fast food – niepopularna prawda

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lubimy jeść – to jest pewne. I chociaż każdy z nas ma własne preferencje co do...

 • Odżywianie

  Dlaczego warto czytać etykiety na produktach?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Z czytaniem etykiet jest jak z regularną aktywnością fizyczną – wszyscy wiemy, że to wskazane, ale...

 • Odżywianie

  Ważę znacznie więcej niż mój chłopak!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam nietypowy problem. Chodzi o to, że… ważę więcej, niż mój chłopak. Nie kilogram więcej, ale...

 • Odżywianie

  Anoreksja i bulimia

  Autor: Redakcja TeenZone

  Media, świat mody i spece od reklamy, nieprzerwanie od wielu lat, kreują wizerunek szczupłej, wyidealizowanej sylwetki....

 • Odżywianie

  Diety „cud” – czy działają?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli tylko kiedykolwiek pomyślałaś, że być może masz o kilka kilogramów za dużo, to z całą...

Do góry