Połącz się z nami

Szkodliwa dieta Dukana

Odżywianie

Szkodliwa dieta Dukana

Dieta Dukana (dieta proteinowa) zyskała w ostatnim czasie na popularności, szczególnie wśród nastolatek dążących do zrzucenia zbędnych kilogramów. Dieta Dukana opiera swe zasady o maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczów. Główny składnik diety stanowią produkty białkowe. Choć na pierwszy rzut oka dieta Dukana może wydawać się zdrowa, szczególnie niekorzystny wpływ wywiera ona na organizmy nastolatków, znajdujących się w okresie dojrzewania. Czym zatem jest mityczna dieta Dukana i jakie niesie ze sobą zagrożenia o których się głośno nie mówi? Poznajcie opinie ekspertów z dziedziny dietetyki!

Lansowany przez prasę, telewizję oraz reklamę ideał piękna czyli wychudzonej, wręcz anorektycznej sylwetki, wpływa na naszą samoocenę i to jak odbieramy nasz wygląd. Wszyscy przecież chcemy być postrzegani jako osoby atrakcyjne. Gdy uznajemy, lub co gorsza usłyszymy, że mamy zbyt dużo zbędnych kilogramów, przechodzimy na dietę – mniej lub bardziej skuteczną, kończącą się wielokrotnie powrotem do wagi wyjściowej. W ostatnim czasie, prawdziwą „dietą cud” stała się dieta Dukana. Jej główne założenie to maksymalne ograniczenie spożycia tłuszczów oraz węglowodanów i zastąpienie ich białkiem.

Jak wygląda dieta Dukana?

Dieta Dukana składa się z czterech następujących po sobie faz. Faza pierwsza, trwająca zwykle od 5 do 10 dni, to tak zwana faza uderzeniowa. Podczas tej fazy spożywać można tylko i wyłącznie produkty białkowe o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, takie jak mięso z kurczaka, indyka, odtłuszczone mleko i sery, jogurty, owoce morza itp. W celu „odtrucia” organizmu zaleca się picie dużych ilości wody.

Druga faza diety Dukana to faza naprzemienna. W trakcie jej trwania, naprzemiennie mamy dzień w którym jemy tylko i wyłącznie produkty białkowe oraz dzień, kiedy to możemy uzupełnić naszą dietę o dodatkową porcję warzyw. Faza ta, trwa zwykle od 10 do 20 dni.

Trzecia faza diety Dukana to faza utrwalenia wagi. Priorytetem tej fazy jest dalsze spożywanie dużych ilości białka, jednak nasza dietę można uzupełniać dodatkowo o warzywa, owoce, produkty skrobiowe takie jak choćby pełnoziarniste pieczywo. Długość trwania trzeciej fazy diety Dukana uzależniona jest od utraconych kilogramów – na każdy kilogram utraconej masy ciała, powinno przypadać 10 dni fazy utrwalenia wagi.

Faza czwarta diety Dukana to faza ostateczna. W trakcie trwania tej fazy, jeden dzień w tygodniu spożywamy tylko i wyłącznie produkty białkowe.

Szkodliwość diety Dukana

Brzmi dobrze? Efekty utraty masy ciała są wręcz spektakularne? Dlaczego zatem dieta Dukana jest wysoce szkodliwa, szczególnie dla osób w wieku dojrzewania?

Po pierwsze, dieta oparta tylko i wyłącznie o produkty białkowe stanowi duże obciążenie dla nerek oraz wątroby, które muszą pracować ze zdwojoną siłą aby usunąć z organizmu nadmiar azotu powstającego podczas rozpadu białka.

Po drugie, dieta ta nie dostarcza wystarczających ilości składników odżywczych – witamin, minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych. Deficyt tych składników, szczególnie u osób w wieku nastu lat, prowadzić może do zahamowania wzrostu, zaburzeń hormonalnych, opóźnienia dojrzewania oraz degeneracji układu nerwowego.

Po trzecie, znaczący deficyt kaloryczny połączony z niedostatecznym pokryciem zapotrzebowania organizmu na witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe, przekłada się na psychikę młodego człowieka. Apatia, senność, zaburzenia koncentracji oraz wzmożona drażliwość są typowym objawem.

Wbrew powszechnie panującym opiniom, po zakończonej diecie Dukana, następuje efekt jojo, szczególnie widoczny u nastolatków. Związane jest to z tym, że organizm, który do tej pory „głodował” podczas diety, stara się zapobiec ponownemu deficytowi energetycznemu. Następuje wtedy wzmożone gromadzenie tkanki tłuszczowej. Dość często zdarza się, że po takiej diecie, nasza waga jest jeszcze większa niż przed nią.

Choć zwolennicy diety Dukana obiecują wręcz cudowne efekty jej stosowania, dieta ta wywiera wysoce niekorzystny wpływ na młody organizm. Aby uzyskać długotrwały efekt spadku wagi, konieczne jest połączenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz wysiłku fizycznego. Tylko tak możemy uzyskać smukłą sylwetkę na długo oraz poprawić stan naszego zdrowia.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Odżywianie

 • Bulimia – jak z nią walczyć? Bulimia – jak z nią walczyć?

  Odżywianie

  Bulimia – jak z nią walczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Kiedy zaczęła się u mnie bulimia? Trudno powiedzieć. Może było to w dniu, w którym złapałam...

 • Anoreksja i bulimia Anoreksja i bulimia

  Odżywianie

  Anoreksja i bulimia

  Autor: Redakcja TeenZone

  Media, świat mody i spece od reklamy, nieprzerwanie od wielu lat, kreują wizerunek szczupłej, wyidealizowanej sylwetki....

 • Diety „cud” – czy działają? Diety „cud” – czy działają?

  Odżywianie

  Diety „cud” – czy działają?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli tylko kiedykolwiek pomyślałaś, że być może masz o kilka kilogramów za dużo, to z całą...

 • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie? Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie?

  Odżywianie

  Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uważasz, że jesteś za gruba? Jesz coraz mniej, a coraz więcej ćwiczysz? A może już nawet...

 • Jak schudnąć? Jak schudnąć?

  Aktywność fizyczna

  Jak schudnąć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marcin, 17 lat: Odkąd pamiętam, zawsze miałem problemy z nadwagą. Myślałem, że z wiekiem uda mi...

 • Dlaczego warto czytać etykiety na produktach? Dlaczego warto czytać etykiety na produktach?

  Odżywianie

  Dlaczego warto czytać etykiety na produktach?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Z czytaniem etykiet jest jak z regularną aktywnością fizyczną – wszyscy wiemy, że to wskazane, ale...

 • Wstydzę się nadwagi… Wstydzę się nadwagi…

  Odżywianie

  Wstydzę się nadwagi…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niby masz swoje grono znajomych, ale zawsze czujesz się gorsza od nich. Niby akceptujesz siebie taką,...

 • Bulimia, anoreksja – jak to się zaczyna? Bulimia, anoreksja – jak to się zaczyna?

  Odżywianie

  Bulimia, anoreksja – jak to się zaczyna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja i bulimia wciąż zbierają swoje żniwo. Każdego roku młode dziewczyny umierają, ponieważ pogubiły się w...

 • Objawy anoreksji u nastolatek Objawy anoreksji u nastolatek

  Odżywianie

  Objawy anoreksji u nastolatek

  Autor: Redakcja TeenZone

  Mimo iż zewsząd można usłyszeć o problemie zaburzeń w prawidłowym odżywianiu, nie każdy wie, że wiele...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.