Połącz się z nami

Stulejka: wstydliwy problem chłopaka

Zdrowie

Stulejka: wstydliwy problem chłopaka

Marcin, 15 lat: Jakiś czas temu zauważyłem, że nie mogę odciągnąć napletka z penisa w stanie wzwodu. Jakakolwiek próba powoduje ból. Wstydzę się tej przypadłości i boję, że jak zdecyduję się rozpocząć życie seksualne, nie będę w stanie odbyć stosunku. Czy da się to jakoś leczyć?

Problem, który opisujesz, to dotykająca wielu mężczyzn stulejka. Stulejka (czyli inaczej phimosis), jest rodzajem schorzenia wrodzonego lub nabytego (na skutek urazu lub infekcji), które uniemożliwia (stulejka całkowita) bądź znacząco utrudnia (stulejka częściowa) odciągnięcie napletka z penisa w stanie wzwodu.

Stulejka ma nie tylko wpływ na życie seksualne mężczyzny (brak możliwości odciągnięcia napletka może ograniczać doznania seksualne, powodować problemy z erekcją) ale także na zachowanie higieny osobistej i zdrowia. W zależności od tego czy u danego mężczyzny występuje stulejka całkowita czy też stulejka częściowa, częściej bądź rzadziej dochodzi do infekcji bakteryjnych pod napletkiem i okolicach ujścia cewki moczowej. Gromadząca się pod napletkiem mastka stanowi pożywkę dla bakterii chorobotwórczych. To właśnie dlatego u mężczyzn u których występuje stulejka tak często dochodzi do odczynów zapalnych i ropiejących bakteryjnych infekcji narządów płciowych i cewki moczowej.

Tuż po urodzeniu, żołądź sklejony jest z napletkiem za pomocą mastki. W początkowej fazie rozwoju, u większości dzieci płci męskiej do około 2 – 3 roku życia, występuje brak możliwości odciągnięcia napletka do rowka zażołędnego. W tym przypadku jest to prawidłowy stan, niewymagający interwencji lekarskiej.

U starszych chłopców, u których występuje brak możliwości odciągnięcia napletka, konieczna jest konsultacja lekarska. To lekarz urolog zdecyduje o dalszym leczeniu.

W łagodnych postaciach stulejki pomóc może naciąganie napletka, rozgrzanego wcześniej za pomocą ciepłego kompresu bądź kąpieli. Jednak najczęstszą formą leczenia jest prosty zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Wyleczona stulejka nie rzutuje negatywnie na dalsze życie intymne.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Nałogi

  Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

 • Odżywianie

  10 popularnych mitów o odchudzaniu!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podobno próby odchudzenia się ma za sobą już nawet dwie trzecie nastolatek. Niestety, zdecydowana większość z...

 • Zdrowie

  Miesiączka na wakacyjnym wyjeździe – jak to przetrwać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Za tydzień wyjeżdżam ze znajomymi na obóz. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że drugiego...

 • Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Ciąża

  Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wiecie już na pewno – ona jest w ciąży. Zapewne jesteście przerażeni, nie wiecie, co dalej....

Do góry