Połącz się z nami

Sterydy anaboliczne – brać czy nie?

Aktywność fizyczna

Sterydy anaboliczne – brać czy nie?

W dzisiejszych czasach wygląd jest niezwykle ważny – co do słuszności tego stwierdzenia nie trzeba zapewne nikogo przekonywać. Mocne, pięknie wyrzeźbione mięśnie i smukła sylwetka to coś, o czy marzy prawie każdy nastolatek. By taki efekt osiągnąć w bardzo szybkim czasie, wielu młodych ludzi sięga po… sterydy. Czy to jednak dobry pomysł?

Niestety, nie. Przekonajcie się o tym sami, czytając o konsekwencjach zażywania sterydów, poznajcie też historię Macieja i Kuby – dorosłych już mężczyzn, którzy brali sterydy jako nastolatkowie.

Czym są sterydy?
Sterydy to nic innego, jak po prostu leki, które mają w swoim składzie sporą ilość hormonów. W niektórych przypadkach ich zażywanie jest jak najbardziej słuszne, zwłaszcza, gdy ktoś ma poważne problemy ze zdrowiem. Jednak gdy zażywa je nastolatek, w dodatku w zwiększonej dawce i częstotliwości, nie chodzi o poprawę zdrowia, ale wyglądu – dzięki tzw. anabolikom bardzo szybko zwiększa się masa mięśniowa.

Niebezpieczne sterydy anaboliczne
Dlaczego właściwie tak często ostrzega się młodych ludzi przed braniem „sterydów”? Otóż powodem jest przede wszystkim ryzyko wystąpienia poważnych i często nieodwracalnych skutków ubocznych. Ofiarą anabolików jest między innymi Kuba, dzisiaj już 32-letni mężczyzna.

– Dzisiaj już nawet nie pamiętam, co skłoniło mnie do brania tego świństwa – wspomina Jakub. – Pewnie znajomi, a ich zapał przeszedł na mnie. Nie pamiętam też już, jak długo brałem i ile – ale z całą pewnością były to „mocne” ilości, bardzo szybko zresztą zacząłem wyglądać tak, jak tego chciałem. Na studia poszedłem już z porządną „rzeźbą”, potem jednak ktoś mnie nastraszył i odstawiłem sterydy. Zapomniałem o sprawie aż do czasu, gdy poznałem moja aktualną żonę i zaczęliśmy starać się o dziecko. Nic z tego nie wychodziło, więc zrobiłem badania. Wynik mnie załamał – zamiast milionów, jak miałem pojedyncze plemniki. Lekarz nie był zdziwiony, kiedy powiedziałem mu o sterydach. Dzisiaj jesteśmy z żoną po dwóch nieudanych zabiegach in vitro. Nie wiem, czy przez swoją głupotę będę jeszcze kiedyś ojcem – dodaje Kuba.

Rzeczywiście, niepłodność jest jednym ze skutków zażywania sterydów w młodym wieku. Wszystko z powodu ogromnej ilości testosteronu, która dostarczana jest organizmowi. Z jakim jeszcze niebezpieczeństwem należy się liczyć?

 • Zakłócenie gospodarki hormonalnej może powodować szereg nieprawidłowości, takich, jak wystąpienie ginomastii (zwiększonych gruczołów piersiowych u mężczyzn), impotencji czy zaburzeń związanych z prostatą. Ujmując rzecz inaczej, sterydy bardzo mocno „uderzają” w męskość.
 • Kłopoty z wątrobą. Organizm, który otrzymuje środki anaboliczne, musi je „przeczyścić”, co przekłada się na olbrzymia pracę wątroby. Niestety, czasem doprowadza to do jej marskości, nawet w bardzo młodym wieku.
 • Drastyczne zwiększenie się poziomu trójglicerydów oraz cholesterolu. Duża ich ilość może doprowadzić nawet do zatorów czy zawałów – przypadki tego typu wypadków były już potwierdzone u nastolatków zażywających sterydy.
 • Zahamowanie wzrostu. W przypadku nastolatków, którzy ciągle rosną, podawanie testosteronu i innych substancji zawartych w sterydach skutecznie zakłóca ten proces. Warto podkreślić, że jest to nieodwracalne.
 • Na skutek odstawienia sterydów może pojawić się tzw. trądzik posterydowy – bardzo nieestetyczne i niezwykle trudne do wyleczenia zmiany, które są efektem zaburzonej pracy gospodarki hormonalnej.
 • Problemy natury psychicznej. Hormony sterują całym naszym organizmem, w tym także psychiką. Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z efektów zażywania sterydów są np. skłonności do depresji, niechęć do kontaktów z innymi, czasem nawet myśli samobójcze. Wszystko z powodu pastylek, które mają pomóc w wyrzeźbieniu ciała.

Ostatni z wymienionych powodów jest rzadko traktowany z należytą powagą. Jeśli nastolatkowie obawiają się zażywania sterydów, to bardziej ze strachu o uszkodzenie wątroby, niż z powodu obaw o złą kondycje psychiczną. Nie oznacza to jednak, że należy to bagatelizować, co potwierdza dorosły już dzisiaj Maciej.

– Brałem sterydy, kiedy miałem około 16 czy 17 lat. Na początku z zachwytem oglądałem efekty, potrafiłem godzinami podziwiać się w lustrze. Jednak ludzie… zaczęli mnie drażnić. Ich zachowania, które do tej pory lubiłem, strasznie mnie irytowały, miałem ochotę po prostu kogoś uderzyć. W końcu siostra powiedziała mi, że zaczynam się zachowywać nienormalnie, porównała mnie do „bezmózgiego koksa”. Zszokowało mnie to i odstawiłem sterydy, ale wtedy przyszła depresja. Leczyłem się pół roku. Dzisiaj nigdy nie wziąłbym tego świństwa do ust – podkreśla Maciej.

Więcej o efektach ubocznych sterydów przeczysz w artykule Skutki uboczne sterydów anabolicznych.

Chwilowy efekt, wielkie szkody
Warto wiedzieć, że mięśnie wyrzeźbione na „sterydach” bardzo szybko zanikają – w przeciwieństwie do tych, które powstały dzięki wytrwałej pracy i ogromnemu wysiłkowi. Te drugie są też powodem znacznie innej jakościowo dumy, ponieważ poznajesz prawdziwą siłę swojego ciała i wiesz, że mu nie szkodzisz. Warto mieć to na uwadze, zanim zgodzić się zażyć pierwszą tabletkę.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Aktywność fizyczna

 • Motywacja do ćwiczeń – jak ją zyskać? Motywacja do ćwiczeń – jak ją zyskać?

  Aktywność fizyczna

  Motywacja do ćwiczeń – jak ją zyskać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przed nami gorące lato. Czas biegania po plaży, wycieczek i odsłaniania ciała – teraz jest więc...

 • Przez nadwagę wstydzę się ćwiczyć na WF-ie! Przez nadwagę wstydzę się ćwiczyć na WF-ie!

  Aktywność fizyczna

  Przez nadwagę wstydzę się ćwiczyć na WF-ie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Podpowiedzcie, co robić! Chodzi o to, że od dłuższego czasu wstydzę się ćwiczyć na lekcjach WF-u....

 • Nastolatki na siłowni – to musisz wiedzieć! Nastolatki na siłowni – to musisz wiedzieć!

  Aktywność fizyczna

  Nastolatki na siłowni – to musisz wiedzieć!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Będę chodził/-a na siłownię” – to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Wiele osób, które obiecuje sobie...

 • Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić? Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić?

  Aktywność fizyczna

  Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lato nadchodzi, więc wielu z nas postanawia popracować nad kondycją i figurą. W jednym z naszych...

 • Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć? Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć?

  Aktywność fizyczna

  Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Coraz więcej nastolatków unika zajęć z wychowania fizycznego. Jeśli jesteś wśród nich, to z pewnością doskonale...

 • Nie umiesz pływać? Oto, dlaczego warto się nauczyć! Nie umiesz pływać? Oto, dlaczego warto się nauczyć!

  Aktywność fizyczna

  Nie umiesz pływać? Oto, dlaczego warto się nauczyć!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli do tej pory nie nauczyłeś lub nie nauczyłaś się pływać, to mamy dla ciebie przygnębiającą...

 • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Jak być dobrą partnerką w tańcu? Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Aktywność fizyczna

  Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie proszę, bo chyba mam problem. Chodzi o taniec. Dwa tygodnie temu byłam na weselu. Nigdy...

 • Jak schudnąć? Jak schudnąć?

  Aktywność fizyczna

  Jak schudnąć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marcin, 17 lat: Odkąd pamiętam, zawsze miałem problemy z nadwagą. Myślałem, że z wiekiem uda mi...

 • Skutki uboczne sterydów Skutki uboczne sterydów

  Aktywność fizyczna

  Skutki uboczne sterydów

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pięknie umięśniona, wysportowana sylwetka, to dziś nie tylko kanon mody ale także marzenie wielu nastolatków. Nie...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.