Połącz się z nami

Skutki uboczne sterydów

Aktywność fizyczna

Skutki uboczne sterydów

Pięknie umięśniona, wysportowana sylwetka, to dziś nie tylko kanon mody ale także marzenie wielu nastolatków. Nie jeden z nich chciałby swoimi mięśniami robić wrażenie zarówno na płci przeciwnej jak i na kolegach, budząc w ich oczach podziw i zazdrość. Niestety, aby osiągnąć wymarzony efekt potrzeba długiego czasu oraz wielu godzin spędzonych na ciężkich treningach. Aby ten proces przyspieszyć, bardzo duża część młodych adeptów kulturystyki, decyduje się pójść drogą na skróty, sięgając po sterydy anaboliczne.

Sterydy anaboliczne, to leki wykorzystywane w medycynie, między innymi w celu przyspieszenia wzrostu masy mięśniowej u rekonwalescentów, uzupełnienia niedoboru hormonów i regulacji gospodarki hormonalnej a także poprawy bilansu azotowego i łagodzenia zmian zwyrodnieniowych. Środki te, przyjmowane w dawkach przepisanych przez lekarza i w ściśle określonym celu, są bezpieczne dla pacjenta. Jednak ci, którzy wykorzystują sterydy anaboliczne w celu przyspieszenia wzrostu masy mięśniowej oraz poprawy wydolności organizmu, stosują dawki leku kilkakrotnie przekraczające zalecane dawkowanie, jak i bezpieczny okres przyjmowania.

Sterydy anaboliczne zawdzięczają swą popularność głównie dzięki efektywności ich działania – duża dawka hormonów wpływa na szybki wzrost tkanki mięśniowej i ogólną poprawę wydolności organizmu. Niestety, ma to swoją cenę. Efekty uboczne stosowania sterydów są szczególnie widoczne wśród młodzieży.

Organizm nastolatka jest bardzo wrażliwy na wszelkie wahania hormonalne. W tym wieku w organizmie ma miejsce prawdziwa „burza hormonalna” – we krwi wzrasta stężenie androgenów odpowiedzialnych między innymi za „męski wygląd”, same jądra produkują zaś duże ilości testosteronu, wpływającego na przyrost masy mięśniowej oraz siłę skurczu mięśniowego.

Efekty uboczne sterydów anabolicznych

Efekty uboczne stosowania sterydów anabolicznych są szczególnie niebezpieczne w przypadku nastolatków. Jak już wspomnieliśmy, w procesie dojrzewania płciowego, organizm precyzyjnie reguluje poziom hormonów wydzielanych przez poszczególne gruczoły. Dodatkowo, u nastoletnich chłopców, poziom testosteronu jest najwyższy – z biegiem lat, będzie go systematycznie ubywać. Podawanie sterydów anabolicznych całkowicie zakłóca gospodarkę hormonalną.

Gdy w organizmie pojawia się syntetyczny testosteron lub jeden z odpowiadających mu działaniem sterydów anabolicznych, organizm próbuje zmniejszyć jego poziom. Aby to osiągnąć, zostaje zmniejszona do minimum produkcja własnego testosteronu a w skrajnych przypadkach, całkowity zanik produkcji testosteronu w jądrach. Dodatkowo, na skutek działania sterydów, u nastolatków, którzy nie zakończyli jeszcze procesu wzrostu, dochodzi do jego zahamowania – kości już nigdy nie będą w stanie urosną do docelowych rozmiarów.

Duże dawki syntetycznych hormonów (sterydów anabolicznych), wpływają także destrukcyjnie na psychikę młodych ludzi – pojawia się trudna do opanowania agresja na przemian ze stanami głębokiej depresji. Całkowicie niszczy to relacje międzyludzkie, tym samym przyczyniając się do pogłębiania stanów depresyjnych.

Efekty uboczne sterydów to także silny, trudny do leczenia, trądzik posterydowy, problemy z wątrobą, która musi pracować na najwyższych obrotach oraz wzrost poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi – w skrajnych przypadkach, może dojść do zatorów i zawału, nawet u nastolatków.

Skutki odstawienia sterydów anabolicznych

Dojrzewający organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do dużych dawek hormonów dostarczanych z zewnątrz, zmniejszając tym samym produkcję własnych hormonów. Po odstawieniu sterydów anabolicznych, destrukcyjne efekty uboczne objawiają się z całą siłą. Zanik jąder, bezpłodność, impotencja, ginekomastia – czyli wzrost piersi u mężczyzn, znaczny rozrost prostaty, to tylko niektóre ze skutków ubocznych sterydów. Wypracowana na sterydach masa mięśniowa zanika w mgnieniu oka. Warto podkreślić fakt, że w wielu przypadkach są to nieodwracalne efekty uboczne.

Pamiętajmy zatem, że sterydy anaboliczne to nie cudowne pigułki na szybkie wypracowanie masy mięśniowej tylko leki, które stosowane w celach „sportowych” mają bardzo silne efekty uboczne. Aby cieszyć się wymarzoną sylwetką, trwałą masą mięśniową oraz zdrowiem, niezbędny jest długotrwały i ciężki trening.

Więcej w kategorii Aktywność fizyczna

 • Jakie sporty uprawiać zimą? Jakie sporty uprawiać zimą?

  Aktywność fizyczna

  Jakie sporty uprawiać zimą?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zima idzie w naszą stronę wielkimi krokami. W związku z tym masz następujący wybór: albo dołączasz...

 • Sterydy anaboliczne – brać czy nie? Sterydy anaboliczne – brać czy nie?

  Aktywność fizyczna

  Sterydy anaboliczne – brać czy nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  W dzisiejszych czasach wygląd jest niezwykle ważny – co do słuszności tego stwierdzenia nie trzeba zapewne...

 • Jak być dobrą partnerką w tańcu? Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Aktywność fizyczna

  Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie proszę, bo chyba mam problem. Chodzi o taniec. Dwa tygodnie temu byłam na weselu. Nigdy...

 • Nastolatki na siłowni – to musisz wiedzieć! Nastolatki na siłowni – to musisz wiedzieć!

  Aktywność fizyczna

  Nastolatki na siłowni – to musisz wiedzieć!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Będę chodził/-a na siłownię” – to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Wiele osób, które obiecuje sobie...

 • Przez nadwagę wstydzę się ćwiczyć na WF-ie! Przez nadwagę wstydzę się ćwiczyć na WF-ie!

  Aktywność fizyczna

  Przez nadwagę wstydzę się ćwiczyć na WF-ie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Podpowiedzcie, co robić! Chodzi o to, że od dłuższego czasu wstydzę się ćwiczyć na lekcjach WF-u....

 • Motywacja do ćwiczeń – jak ją zyskać? Motywacja do ćwiczeń – jak ją zyskać?

  Aktywność fizyczna

  Motywacja do ćwiczeń – jak ją zyskać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przed nami gorące lato. Czas biegania po plaży, wycieczek i odsłaniania ciała – teraz jest więc...

 • Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić? Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić?

  Aktywność fizyczna

  Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lato nadchodzi, więc wielu z nas postanawia popracować nad kondycją i figurą. W jednym z naszych...

 • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Jak schudnąć? Jak schudnąć?

  Aktywność fizyczna

  Jak schudnąć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marcin, 17 lat: Odkąd pamiętam, zawsze miałem problemy z nadwagą. Myślałem, że z wiekiem uda mi...

 • Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć? Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć?

  Aktywność fizyczna

  Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Coraz więcej nastolatków unika zajęć z wychowania fizycznego. Jeśli jesteś wśród nich, to z pewnością doskonale...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.