Połącz się z nami

Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić?

Aktywność fizyczna

Jak ćwiczyć, aby sobie… nie zaszkodzić?

Lato nadchodzi, więc wielu z nas postanawia popracować nad kondycją i figurą. W jednym z naszych artykułów wyjaśnialiśmy, w jaki sposób zmotywować się do podjęcia aktywności. Tym razem objaśniamy, na co zwracać uwagę, by ćwiczenia były korzystne. Ujmując rzecz inaczej – jak ćwiczyć, aby sobie nie zaszkodzić.

Na początek – rozgrzewka!
Rozgrzewka to konieczność, choć wielu z nas podchodzi do niej jak do zbędnej fanaberii. Warto zatem wiedzieć, że nie jest „wymysł”, ale faktycznie potrzebne działanie. Organizm musi przygotować się do tego, że wyciśniesz z niego siódme poty.

Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka powinna trwać około 10-15 minut. Niezależnie od rodzaju aktywności, możesz przeprowadzić ja w taki sposób:

  • Rozciąganie (ważne zwłaszcza dla osób, które biegają). Rozciągaj poszczególne partie ciała w ostrożny sposób – z myślą, że przygotowujesz swoje ciało do wysiłku. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, by rozciągnąć się jak najmocniej, ale by przeprowadzić kilka krótkich serii tej czynności.
  • Rozruszanie. Rozpocznij od wykonywania po kilkanaście krążeń nadgarstków, następnie przejdź do ramion, bioder i nóg – w stawach kolanowych i skokowych (czyli tych przy samej stopie).
  • Jeśli biegasz, wykonaj w miejscu mały „trucht”, zanim przystąpisz do właściwego biegu. To też pewna forma rozgrzewki. Dla bywalców siłowni krótki bieg również jest wskazany – warto zatem wykorzystać znajdujący się w tym miejscu sprzęt do biegania.

Zanim zaczniesz ćwiczyć
Dobre przygotowanie do ćwiczeń to także dokładny plan ich wykonania. Ustal sobie – jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń, co będziesz wykonywał/-a najpierw, a jeśli biegasz – wyznacz sobie trasę i odpowiednie przerwy. To pozwoli ci uniknąć podejmowania pochopnych, nieprzemyślanych decyzji, które w efekcie mogą doprowadzić do kontuzji.

Poznawaj swoje ciało
Jednym z największych błędów, jakich dopuszczają się początkujący entuzjaści ćwiczeń lub biegania jest chęć natychmiastowego osiągnięcia ekstra wyników, czyli w istocie – przeforsowanie ciała. Nie dopuszczaj do tego, po bo pierwsze – nie powtórzysz ćwiczeń przez następne kilka dni, po drugie – możesz doprowadzić do uszkodzenia mięśni, stawów czy ścięgien.

Traktuj swoje ciało jak przyjaciela, słuchaj tego, co do ciebie „mówi”. Jeśli czujesz ból,  wyjątkowe zmęczenie – nie mów sobie: „Jeszcze tylko troszkę”, ale „na dzisiaj już starczy”. Przy takim podejściu i regularnych treningach masz znacznie większe szanse na rekordy.

Dowiedz się wszystkiego
Możesz oczywiście powiedzieć sobie tak: „Od jutra biegam” i pobiec o 6 rano w trampkach, po betonie. Jednak w ten sposób narażasz się na kontuzję. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem poznanie pewnych informacji na temat tego, co chcesz robić. Warto wiedzieć na przykład, że w przypadku biegania bardzo potrzebne są odpowiednie buty, niewskazane jest także bieganie na bardzo twardych podłożach. Do ćwiczeń na siłowni warto założyć odpowiednie opaski i dodatkowo – we wszystkich przypadkach dobrze jest wzmocnić organizm odpowiednią dietą.

Rozgrzewka… po treningu
Bardzo ważne jest, aby po każdej aktywności, niezależnie od jej rodzaju, wykonać małe rozluźnienie ciała – czyli kilka spokojnych ćwiczeń. Dzięki nim twój organizm bardzo harmonijnie przejdzie do swojej „spokojnej” aktywności.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Aktywność fizyczna

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.