Aktywność fizyczna
Jak schudnąć?
Marcin, 17 lat: Odkąd pamiętam, zawsze miałem problemy z nadwagą. Myślałem, że z wiekiem uda mi się rozwiązać ten problem ale staje się on coraz poważniejszy. Próbowałem już wielu różnych diet ale niestety nic nie przynosi rezultatów. Nie chcę być dłużej "nieporadnym grubaskiem". Jak schudnąć szybko i zdrowo, tak aby efekty odchudzania były trwałe?
Skuteczność wielu diet jest wątpliwa, zwłaszcza gdy jesteśmy niesystematyczni i zmieniamy diety „jak rękawiczki”. Mnóstwo diet oddziałuje również niekorzystnie na samopoczucie i niekoniecznie przybliża do osiągnięcia upragnionej figury. Bywa też, że tak zwane „diety-cud” potrafią wyniszczać organizm i zamiast sprawiać byśmy czuli się lepiej i tracili na wadze, działa zupełnie odwrotnie, nie wspominając już o głodówkach, które potrafią zaburzyć prace całego układu pokarmowego. Oczywiście są też i takie diety, które faktycznie pomagają. Na czym polega ich skuteczność? Przede wszystkim na zróżnicowaniu spożywanych produktów, a także na systematyczności w działaniu i sztywnemu przestrzeganiu zasad. Są też niestety i ci nieszczęśliwcy, którym trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy…
Jak schudnąć w sposób trwały i zdrowy?
Co jeśli jednak po wielu próbach zrzucenia kilogramów waga nadal pokazuje niezadowalający nas wynik? Być może winne wszystkiemu są geny. To one decydują o budowie naszego ciała. Owe cechy dziedziczne mogą również przesądzić o skłonnościach do nadmiernego przybierania na wadze. Jeśli większość członków rodziny jest otyła, może to oznaczać, że zwyczajnie mamy predyspozycje do tycia, jednakże może to też oznaczać, że członkowie rodziny mają takie same problemy z nadwagą z powodu wspólnej, złej i niezrównoważonej diety. W każdym z tych przypadków najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty w dziedzinie zdrowego żywienia – dietetyka. To właśnie On ustali co musimy zmienić w dotychczasowej żywieniowej rutynie. Określi także jaką indywidualną dietę powinniśmy stosować – będzie ona stworzona specjalnie dla Nas. Oczywiście, jedna wizyta nie wystarczy na polepszenie wyglądu i samopoczucia. Po tym jak dietetyk ustali jaką dietę możemy stosować, będzie On nadzorował Nasze poczynania i rezultaty w stosowaniu konkretnej diety. Pomoże także uniknąć diet niebezpiecznych dla nastolatków takich jak dieta Dukana czy też dieta jednoproduktowa.
Jedzenie jednak to nie wszystko! By uzyskać szczupłą sylwetkę, musimy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia. Dzięki wysiłkowi fizycznemu spalamy tłuszcz, który już zdążyliśmy w organizmie zgromadzić. Wysiłek fizyczny to ta niekoniecznie miła część procesu odchudzania, lecz trzeba pamiętać że bez ruchu i ćwiczeń, spalanie nagromadzonego tłuszczu może okazać się o wiele trudniejsze… A jakie mamy opcje do wyboru? Mogą być to wizyty na siłowni, basenie czy też na zorganizowanych spotkaniach (takich jak np. aerobik). Oczywiście możemy też wybrać alternatywę, która nie uszczupli naszego budżetu: bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia w zaciszu własnego domu. To rozwiązanie jest lepsze dla osób systematycznych. Dla osób bardziej leniwych lepszym rozwiązaniem jest nadzór i z góry ustalone godziny spotkań. Jeśli potrzebujemy większego wsparcia, motywacji do ćwiczeń, możemy zaproponować wspólne ćwiczenia swoim przyjaciołom. A nuż ktoś ze znajomych również będzie chciał poprawić swoją sylwetkę poprzez ćwiczenia!
Jeśli systematyczny trening oraz stosowanie indywidualnej diety nadal nie będzie skutkować utratą kilogramów warto odwiedzić lekarza, który sprawdzi czy przypadkiem stan naszego zdrowia (na przykład: niedoczynność tarczycy, której jednym z objawów jest zwiększona masa ciała) nie pozwala Nam schudnąć i cieszyć się smukłą sylwetką.