Połącz się z nami

Dla chudzielców: jak zdrowo przytyć?

Odżywianie

Dla chudzielców: jak zdrowo przytyć?

Zdecydowana większość ludzi, jeśli myśli o diecie, to jedynie w kontekście odchudzenia się. Są jednak i tacy, dla których problemem jest… niedobór masy ciała i związany z tym niekorzystny wygląd. Ich głowę wciąż zaprząta jedna myśl – "jak przytyć"? Jak wiadomo, każda przesada jest zła – zarówno spora nadwaga, jak i niedowaga. Dowiedz się zatem, co zrobić, aby zdrowo przybrać na wadze i cieszyć się krągłościami… tu i ówdzie.

Niektórzy mogą sądzić, że problem związany z uczuciem bycia „zbyt chudym” jest wyimaginowany, czyli w rzeczywistości zdecydowanie wyolbrzymiony. O tym, że tak nie jest, świadczą wypowiedzi dwóch nastolatków – Igora oraz Klaudii.

Klaudia ma 16 lat, 175 centymetrów wzrostu i waży 50 kilogramów. Dla wielu dziewcząt to ideał, prawda? Mogłoby się zdawać, że wysoka i szczupła dziewczyna powinna być zadowolona ze swojego wyglądu. Oto, co mówi o sobie Klaudia:

„Szczerze? Czuję się beznadziejnie! To wcale nie tak, że im ktoś jest szczuplejszy, tym lepiej. W moim przypadku chudość wygląda karykaturalnie. Nie mam piersi, widać mi wystające biodra. Na basen nie chodzę, bo wszyscy się na mnie patrzą. Czuję się jak jakaś chuda witka – tak powiedział kiedyś o mnie kolega. Marzę o tym, aby mieć normalny, ładny brzuch, piersi i zaokrąglone biodra… Chcę przytyć ale nie wiem jak…”

Igor ma 17 lat. Jego wzrost to 187 centymetrów, niestety, Karol waży tylko 60 kilogramów. Jak się czuje z tą wagą?

„Ta chudość jest okropna. Wszyscy się ze mnie nabijają. Próbowałem już wszystkiego. Napychałem się niezdrowym jedzeniem, nawet ustawiałem budzik na noc, żeby jeść słodycze! Piłem tylko gazowane, słodzone napoje, jadłem na siłę. Efekt był taki, że przytyłem pół kilograma, ale po tygodniu myślałem, że padnę. Czułem się okropnie, więc dałem sobie spokój.”

Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Chudość nie oznacza niestety automatycznie świetnej figury – a czasem właśnie decyduje o tym, że ktoś wygląda i czuje się gorzej. Jak zatem zwolnić swoją przemianę materii i nieco przybrać na wadze?

Zastanawiasz się jak przytyć? Tego nie rób!
Pierwszym pomysłem, na które wpadają zwykle osoby walczące ze zbyt dużą szczupłością, jest objadanie się na siłę wysokokalorycznym jedzeniem – dokładnie w taki sposób, w jaki zrobił to Karol. Warto zatem podkreślić, że to najgorsza z możliwych metod, jakie można wybrać! Takie rozwiązanie jest prostym sposobem na zrujnowanie sobie zdrowia i nabranie niezdrowych nawyków żywieniowych. W dodatku, jest to metoda często nieskuteczna – nie warto więc nawet próbować.

Cierpliwe przybieranie na wadze – aby przytyć zdrowo i trwale

Jeśli chcesz w zdrowy sposób przybrać na wadze, musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Zwalnianie przemiany materii, które będzie twoim celem, trochę potrwa – warto jednak podejść do sprawy w odpowiedzialny sposób. Aby przytyć, z pewnością przydatne będą następujące wskazówki.

Jedz regularnie
Twój organizm musi przyzwyczaić się do stałych, regularnych posiłków. Ustal sobie pory, w których będziesz je spożywać. Nie muszą być to wielkie dania – ważne, żeby na przykład drugie danie jeść zawsze o godzinie 11.

Jedz zdrowo
Czy wiesz, że dietetycy radzą osobom odchudzającym się, aby unikały dużych ilości owoców? Wszystko dlatego, że mają one sporo cukrów – dlatego ty możesz sięgać po nie bez najmniejszego problemu. Możesz również pochłaniać duże ilości pysznych, zdrowych i bardzo kalorycznych przekąsek w postaci różnego rodzaju orzechów.

Wybieraj bardziej tuczące składniki pożywienia
Ale nadal zdrowe! Mówiąc dokładniej, śmiało nakładaj sobie wszystkiego rodzaju kluski, makarony czy ziemniaczki. Pamiętaj też o dodatkach – jeśli zwykła kanapkę posmarujesz majonezem, zyska ona o wiele więcej kalorii. Ziemniaki również staną się tuczące, jeśli polejesz je masłem albo sosem. Dodawaj tuczące dodatki do zwykłych dań – na przykład, przed zjedzeniem sałatki dodaj do niej orzechy i kostki sera.

Ćwicz
Wiele osób, które narzekają na zbyt szczupłe ciało, unika ćwiczeń fizycznych z obawy przed schudnięciem. To błąd – możesz ćwiczyć i wyrzeźbić mięśnie, niekoniecznie przy tym chudnąć. Unikaj jedynie aktywności, które z założenia prowadzą do gubienia wagi. Innymi słowy, zamiast aerobiku, wybierz podnoszenie ciężarów.

A może badania?
Warto wiedzieć, że nie zawsze szczupły wygląd to efekt „natury”. Czasami jest on skutkiem zaburzeń zdrowotnych. Jeśli więc przypuszczasz, że coś jest nie tak (np. schudłaś/-łeś bez takiego zamiaru) udaj się do lekarza i poproś o skierowania na różnego typu badania (między innymi hormonalne oraz morfologię).

Więcej w kategorii Odżywianie

 • Odżywianie

  Szybkie odchudzanie i cudowne diety

  Autor: Redakcja TeenZone

  Choć za oknem wciąż śnieg i mróz, przez który musimy zakładać wiele warstw odzieży, to niektórzy...

 • Odżywianie

  Fast food – niepopularna prawda

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lubimy jeść – to jest pewne. I chociaż każdy z nas ma własne preferencje co do...

 • Odżywianie

  Szkodliwa dieta Dukana

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dieta Dukana (dieta proteinowa) zyskała w ostatnim czasie na popularności, szczególnie wśród nastolatek dążących do zrzucenia...

 • Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Odżywianie

  Anoreksja – pokonałam ją!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

Do góry