Połącz się z nami

Pierwsza miesiączka – poradnik dla dziewcząt

Zdrowie

Pierwsza miesiączka – poradnik dla dziewcząt

Pierwsza miesiączka (inaczej zwana menarche) to znak, że stajesz się powoli kobietą. Twoje ciało dojrzewa, na co nie masz wpływu, a zmiany są coraz bardziej widoczne. Pierwsza menstruacja u kobiet występuje zwykle w wieku ok.12-13lat i polega na złuszczaniu się nabłonka macicy, co powoduje charakterystyczne krwawienie. Dzieje się to za sprawą zmian stężenia hormonów w organizmie, w ramach comiesięcznego cyklu. W tym momencie zaczyna się także twoja historia płodności.

Każda z nas przechodzi ten etap swojego życia inaczej, nie ma tu sztywno ustalonej normy, która pokazywałaby, czy organizm reaguje, jak należy. Wpływ na przebieg miesiączki ma wiele czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, odżywianie, czy tryb życia.

Zaskoczyła Cię pierwsza miesiączka?

Gdy z zaskoczenia dopadnie Cię pierwsza miesiączka i pojawi się krwawienie – nie panikuj! To normalne. Jeśli zdarzy Ci się to w domu, sprawdź w łazience lub innym miejscu, czy mama lub siostra nie trzyma tam wkładek higienicznych lub podpasek. Pewnie natknęłaś się na nie nie raz. Jeśli nie, zajrzyj do najbliższego sklepu, drogerii, marketu i kup to, czego potrzebujesz  i co najważniejsze, nie bój się, pani czy pan przy kasie nie będzie na Ciebie dziwnie patrzeć, nie jest to dla nich nic nowego. Faktem jest, że zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnie momentu wystąpienia pierwszego okresu. Gdy ma to miejsce w szkole, nie wstydź się, idź do szkolnej pielęgniarki, na pewno jest zaopatrzona w odpowiednie akcesoria.

Pierwsza miesiączka może być bolesna

Krwawienie podczas okresu to nie jedyny powód częstego dyskomfortu zarówno u dziewcząt jak i u kobiet. Często, choć nie zawsze, takiemu stanowi towarzyszy ból już od pierwszej miesiączki. Jego rodzaj i siła jest różna u każdego. Może być to ból okolicy podbrzusza, który sprawia, że najchętniej zwinęłybyśmy się w pozycję embrionalną. Często jednak zdarzają się też bóle okolicy odcinka krzyżowego i lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli czujesz, że ból się nasila, lepiej zażyć jakiś ogólnodostępny środek przeciwbólowy na bazie paracetamolu czy ibuprofenu zanim ból „rozhuśta” się na dobre. Ważne jest również, aby w „te dni” nie przeciążać organizmu, jeśli nie czujemy się zbyt dobrze, starajmy się oszczędzać swoje ciało. Zmniejszaniu dolegliwości bólowych może równie dobrze pomóc odpowiednie odżywianie, gdyż wraz z utrata krwi poziom cukru w organizmie spada i należy go uzupełniać. Spada także tolerancja naszego ciała na zimno, więc dbajmy o to, by nie przemarznąć i ubierajmy się nieco cieplej osłaniając dokładnie okolice nerek. Więcej informacji informacji o tym, jak radzić sobie z bólem podczas okresu, znajdziesz w artykule bolesne miesiączki. Dowiesz się z niego także kiedy skonsultować się z lekarzem.

Nieregularna miesiączka – co wtedy?

Gdy pojawia się pierwsza miesiączka, jest to zazwyczaj miesiączka nieregularna. Nieregularność w występowaniu okresu u dziewcząt jest powszechnym zjawiskiem i zwykle po upływie kilku miesięcy następuje unormowanie cyklu. Przez pierwszych kilka miesięcy miesiączka może trwać od 2 do nawet 10 dni, zaś przerwa pomiędzy kolejnymi krwawieniami może wynosić od 2 tygodni do 2 miesięcy. Z czasem wszystko się ureguluje. Jeśli czujesz się nad wyraz źle, krwawienie występuje zbyt długo i zbyt często, poproś mamę lub inną bliska ci osobę dorosłą, aby udała się z tobą na wizytę do ginekologa w celu konsultacji. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować farmakologiczne uregulowanie cyklu, które spowoduje zwykle też zmniejszenie dolegliwości bólowych. Bez obaw, nie muszą to być tabletki antykoncepcyjne, jest wiele innych środków stosowanych w tym celu, które nie mają wpływu na płodność. Ważne, aby ustalić z ginekologiem na jakim efekcie nam zależy i jakiego działania byśmy nie chcieli. Jeśli nie byłaś jeszcze nigdy u ginekologa, koniecznie przeczytaj artykuł pierwsza wizyta u ginekologa, opisujący dokładnie jak się przygotować do badania i jak przebiega sama wizyta.

Tampony – co z moim dziewictwem?

Zastanawiasz się, czy używając tamponów możesz przestać być dziewicą? To, że nie rozpoczęłaś jeszcze współżycia, nie oznacza, że nie możesz stosować tamponów. Stosowane według „instrukcji” nie są w stanie uszkodzić błony dziewiczej. Warto się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania, aby używać ich prawidłowo. To bardzo ważne dla twojego zdrowia. Jeśli się jednak boisz dyskomfortu, zastosuj wersję „mini” i sama zdecyduj, czy odpowiada ci ten rodzaj zabezpieczenia podczas okresu.

WF – jestem niedysponowana

Idziesz na lekcje, a dziś w planie jest wf, co wtedy? Sprawa w zasadzie jest dość prosta. Jeśli czujesz się fatalnie, nikt Cię nie zmusi, żebyś ćwiczyła na zajęciach. Możesz zgłosić niedyspozycję. Nauczyciel zrozumie i ma obowiązek zaakceptować ten fakt. Zanim jednak od razu to zrobisz warto sprawdzić, czy wysiłek naprawdę ci szkodzi. U wielu dziewcząt sport sprawia, że dolegliwości bólowe są mniejsze, a sama miesiączka trwa krócej, więc jest nawet wskazany. Jednak jeśli czujesz, że ból się nasila, czujesz się słabo, a krwawienie staje się mocniejsze, staraj się unikać dodatkowego obciążania swojego ciała. Każdy organizm reaguje inaczej. Najbezpieczniej dla ciebie będzie, gdy dobrze poznasz swoje ciało i będziesz się kierować jego głosem.

Przeczytaj także: Pierwsza miesiączka – warto wiedzieć

Mam 15 lat i nie wystąpiła u mnie jeszcze pierwsza miesiączka!

Moment w którym Twoje ciało dojrzeje na tyle aby wystąpiła pierwsza miesiączka jest różny u każdej z dziewcząt. U jednych pierwsza miesiączka występuje w około 11-12 roku życia, są też dziewczęta u których pierwszy okres pojawia się około 16 roku życia. Jeżeli występują u Ciebie inne cechy świadczące o dojrzewaniu, takie jak owłosienie łonowe, wzrost piersi, zaokrąglenie bioder – nie masz czym się przejmować, najprawdopodobniej pierwsza miesiączka wystąpi już niedługo. Jeżeli nadal się niepokoisz jej brakiem, warto wybrać się do lekarza ginekologa, który wykona odpowiednie badania i skieruje Cię np. na badanie poziomu hormonów.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.