Połącz się z nami

Sprawdzone sposoby na bóle miesiączkowe

Zdrowie

Sprawdzone sposoby na bóle miesiączkowe

„Pomóżcie, bo już nie wiem, co mam robić. Chodzi o to, że mam bardzo bolesne miesiączki. Pierwszy dzień jest po prostu wyjęty z życia – najlepiej leżałabym tylko skulona cały dzień na łóżku. Nie jestem w stanie przygotować się do szkoły, ciągle mi słabo z bólu. Co robić? Czy istnieją jakieś sposoby na bóle menstruacyjne?” Marzena, 14l.

Znasz ten problem? Miesiączka, na którą tak czekałaś, okazała się być comiesięcznym, wielkim bólem? Niestety, dla niektórych kobiet „te” dni są wyjątkowo dokuczliwe. Pamiętaj jednak, że możesz zrobić kilka rzeczy, które mocno osłabią twój ból.

1. Leki przeciwbólowe na bóle miesiączkowe

Kwestia zażywania leków przeciwbólowych podczas bolesnych miesiączek wydaje się oczywista, ale… wiele dziewczyn przyjmuje tabletki w niewłaściwy sposób.

Aby lek zadziałał właściwie, nie bierz go dopiero wtedy, kiedy nie możesz już wytrzymać i „skręcasz” się na kanapie. Gdy masz regularne miesiączki, pierwszą tabletkę przyjmij już rano, w dniu, w którym spodziewasz się okresu. Przy nieregularnych miesiączkach sięgnij po leki w momencie, gdy zauważysz pierwsze objawy związane z krwawieniem – pierwsze, delikatne plamienie albo np. bóle w kręgosłupie.

Co istotniejsze, leki trzeba zażywać regularnie. Przeczytaj na opakowaniu, jak często możesz zażywać wybrany środek i stosuj się do tej instrukcji. Dzięki temu w organizmie będzie stały poziom substancji łagodzącej ból.

2. Zioła na bolesne miesiączki

Zauważalną różnicę w likwidowaniu bólu zauważysz dopiero, kiedy skumulujesz wszystkie metody walki z bolesnymi miesiączkami. Nie wahaj się zatem sięgnąć po zioła. Najlepsze będą wywary z krwawnika, przewrotnika pospolitego czy zielonego anyżu. Niestety, dostaniesz je raczej tylko w sklepie zielarskich albo w Internecie (my polecamy to pierwsze).

3. Okłady i masaż przeciw bólom menstruacyjnym

Gorący termofor położony na podbrzuszu to sposób od lat wykorzystywany przez kobiety cierpiące z powodu bolesnych miesiączek. Ty też po niego sięgnij! Najlepszy będzie ten typowy, który długo trzyma ciepło i cię nie oparzy. Z drugiej jednak strony – jeśli nie masz kasy, to zalej plastikową butelkę bardzo gorącą wodą (jeśli butelka będzie zbyt gorąca, owiń ją ręcznikiem) i połóż w okolicach podbrzusza.

Kolejny sposób to gorące masaże wykonywane rączką od prysznica. Innymi słowy, wchodzisz do kabiny, odkręcasz gorącą wodą i strumieniem wody masujesz podbrzusze. To naprawdę świetny sposób – wykorzystywany jest nawet podczas bóli porodowych.

4. Dieta a bolesne miesiączkowanie

Jeśli wydaje ci się, że to, co jesz, nie ma przełożenia na intensywność bólu miesiączkowego, to nie masz racji. Wzdęcia lub przepracowane jelita plus okres to gwarancja cierpienia! Pamiętaj zatem, aby już na kilka dni przed miesiączką unikać kawy, wzdymających potraw, tłustego jedzenia, słodyczy oraz tego, co bardzo ostre lub słone.

5. Żadnych tamponów!

Nieważne, jak bardzo nie lubisz podpasek i jak bardzo nie wyobrażasz sobie życia bez tamponów. Pierwszego dnia, gdy skręca cię z bólu, nawet nie myśl o tym, żeby po nie sięgnąć! Jeśli nie pamiętasz już, kiedy w ogóle używałaś podpasek, to możesz bardzo się zdziwić, jak bardzo zmniejszy się ból przy rezygnacji z tamponów. Wiele kobiet rezygnuje z nich pierwszego dnia okresu – powodują po prostu większy ból.

6. Dzień wolnego

Kiedy brzuch bardzo, bardzo boli, a do tego masz nawet dreszcze, boli cię głowa, nie masz sił – pobyt w szkole wydaje się być koszmarem. Porozmawiaj o tym z rodzicami! Niech zezwolą na to, abyś cały dzień spędziła w łóżku z termoforem, lekami i gorącą herbatą.

Aby łatwiej im było zrozumieć, dogadaj się też z nauczycielami. Jeśli np. masz ważny sprawdzian we wtorek i wtedy spodziewasz się miesiączki, spytaj, czy możesz odpowiadać w poniedziałek. Dzięki temu udowodnisz, że nie chodzi ci o unikanie zajęć – po prostu naprawdę cierpisz katusze.

7. Gdy nic nie pomaga na bóle menstruacyjne – idź do lekarza!

Ok, załóżmy, że masz do czynienia z najgorszą wersją. Nic nie pomaga, nawet wszystko naraz – jak bolało, tak boli, a ty na myśl o kolejnej miesiączce masz łzy w oczach. Co robić? To proste. Musisz pójść do lekarza.

Specjalista w pierwszej kolejności wykluczy inne przyczyny bólu, niż miesiączka. Czasem zdarza się np., że dziewczyna sądzi, iż cierpi z powodu okresu, a w istocie jest to tylko dodatkowy objaw jakiejś nieprawidłowości.

Lekarz może przepisać ci mocniejsze leki (na receptę), które umożliwią ci normalne funkcjonowanie.

W końcu – istnieje „ratunek” w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Jak twierdzą lekarze, ta metoda przynosi ulgę praktycznie wszystkim kobietom, pozwalając im zapomnieć o bardzo bolesnych miesiączkach. Dodatkowy plus jest taki, że „w razie czego” będzie bardzo dobrze zabezpieczona przed ciążą. Nie zastanawiaj się zatem zbyt długo i poproś o pomoc specjalistę.

Przeczytaj także: Bolesne miesiączki

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.