Połącz się z nami

Tampony – to powinnaś wiedzieć

Zdrowie

Tampony – to powinnaś wiedzieć

Młode dziewczęta, które dopiero zaczynają miesiączkować, zwykle sięgają po podpaski. Po jakimś czasie pojawia się jednak chęć poprawienia komfortu w związku z miesiączkowaniem i stąd myśli o tamponach. Czy jednak rzeczywiście tampony są tak bezpieczne, jak mówią o tym producenci? Odpowiadamy na to, oraz na wiele innych pytań, które często pojawiają się u nastolatek.

Czy tampony są bardziej szkodliwe, niż podpaski?
Takie opinie można usłyszeć bardzo często, ale tak naprawdę nie wiadomo, czy są one prawdziwe. Warto zatem wyjaśnić, że specjaliści nie stwierdzili jednoznacznie, aby tampony były bardziej szkodliwe od podpasek. Niektórzy jednak podkreślają, że w przypadku stosowania tamponów przy bardzo intensywnej miesiączce, duże skrzepy mogą nie być odprowadzane na zewnątrz – jak to dzieje się w przypadku stosowania podpasek. Dlatego lekarze zalecają, aby używać tamponów tylko w przypadku, gdy nie pojawiają się duże skrzepy.

Jak często należy wymieniać tampon?
Przede wszystkim – co bardzo istotne, tampon należy dobrać według odpowiedniej chłonności. Odpowiednie oznaczenie znajdziesz na opakowaniu – im więcej „kropelek”, tym bardziej intensywna miesiączka. Jeśli tampon jest dobrze dobrany, należy go wymieniać co 2 – 4 godziny. Czasem – na przykład w nocy, można przedłużyć ten czas do ośmiu godzin (ale nie dłużej).

Czy tampon mogą używać dziewczęta, które jeszcze nie współżyły?
Tak – otwór w błonie dziewiczej pozwala na założenie tamponów. Nie musisz się zatem obawiać, że „przerwiesz” błonę właśnie tamponem albo zrobisz sobie krzywdę. Pamiętaj jednak, by nie wybierać największych rozmiarów. Więcej w artykule tampony a dziewictwo.

Czy zakładanie tamponu jest bolesne?
Wiele młodych dziewcząt podkreśla, że zakładanie tamponu jest dla nich nieprzyjemne – mówimy jednak raczej o dyskomforcie, niewygodzie, a nie – o bólu. Uczucia te mijają wraz z nabraniem doświadczenia, więc już po kilku aplikacjach powinnaś zakładać tampon bez większych nieprzyjemności.

Jeśli podczas aplikacji tamponu czujesz, że „nie dasz rady”, nie rób nic na siłę. Rozluźnij się i spróbuj ponownie za kilkanaście minut.

Zobacz poniższy film jak włożyć tampon.

Czy tampon jest wyczuwalny podczas noszenia?
Absolutnie nie! Jeśli wyraźnie „czujesz” zabezpieczenie, oznacza to, że źle je założyłaś. W takiej sytuacji poczucie dyskomfortu (lub nawet bólu) będzie się nasilało. Wówczas delikatnie wyjmij tampon i spróbuj zaaplikować nowy.

Czy tampon może się… zgubić?
To bardzo częste pytanie, które zadawane jest przez nastolatki. Uspokajamy zatem – tampon nie zgubi się, ponieważ jest to niemożliwe. Jest mocno utrzymywany przez mięśnie pochwy, więc żaden taki wypadek ci nie zagraża.

Czy sznureczek, do którego przywiązany jest tampon, może odpaść?
Teoretycznie nie jest to możliwe. Można jednak usłyszeć o przypadkach, w których ta teoria nie do końca sprawdza się w praktyce… i podczas próby wyjęcia tamponu w dłoni zostanie ci tylko sznurek. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój – pamiętaj, że nic ci nie zagraża. Umyj dłonie i wkładając delikatnie dwa palce do pochwy, spróbuj wyjąć tampon. Jeśli jednak jest to niemożliwe, poczekaj, aż zabezpieczenie trochę nasiąknie i spróbuj ponownie (na przykład po godzinie). Gdy jednak minie już osiem godzin, a ty wciąż nie możesz wyjąć tamponu – skonsultuj się z lekarzem.

Czy to prawda, że tampony mogą doprowadzić do wstrząsu toksycznego?
Ta informacja jest prawdziwa i znajduje się na ulotkach dołączonych do większości opakowań tamponów. Zespół wstrząsu toksycznego może powstać w organizmie na skutek długotrwałego pozostawienia tamponu w pochwie (na przykład na okres ponad dwóch dni). W przypadku, gdy rzeczywiście dochodzi do wstrząsu, należy bardzo szybko skontaktować się z lekarzem! Objawy tej choroby to: wysoka gorączka, wymioty, wysypka, bóle mięśni oraz omdlenia.

Warto jednak pamiętać, że zespół wstrząsu toksycznego występuje niezwykle rzadko.

Na wszelki wypadek
Pamiętaj, że jeśli masz jakieś wątpliwości albo dodatkowe pytania, zawsze warto udać się do ginekologa. Do specjalisty udaj się także po 16 roku życia, by skontrolować swój stan zdrowia.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry