Połącz się z nami

Tampony – to powinnaś wiedzieć

Zdrowie

Tampony – to powinnaś wiedzieć

Młode dziewczęta, które dopiero zaczynają miesiączkować, zwykle sięgają po podpaski. Po jakimś czasie pojawia się jednak chęć poprawienia komfortu w związku z miesiączkowaniem i stąd myśli o tamponach. Czy jednak rzeczywiście tampony są tak bezpieczne, jak mówią o tym producenci? Odpowiadamy na to, oraz na wiele innych pytań, które często pojawiają się u nastolatek.

Czy tampony są bardziej szkodliwe, niż podpaski?
Takie opinie można usłyszeć bardzo często, ale tak naprawdę nie wiadomo, czy są one prawdziwe. Warto zatem wyjaśnić, że specjaliści nie stwierdzili jednoznacznie, aby tampony były bardziej szkodliwe od podpasek. Niektórzy jednak podkreślają, że w przypadku stosowania tamponów przy bardzo intensywnej miesiączce, duże skrzepy mogą nie być odprowadzane na zewnątrz – jak to dzieje się w przypadku stosowania podpasek. Dlatego lekarze zalecają, aby używać tamponów tylko w przypadku, gdy nie pojawiają się duże skrzepy.

Jak często należy wymieniać tampon?
Przede wszystkim – co bardzo istotne, tampon należy dobrać według odpowiedniej chłonności. Odpowiednie oznaczenie znajdziesz na opakowaniu – im więcej „kropelek”, tym bardziej intensywna miesiączka. Jeśli tampon jest dobrze dobrany, należy go wymieniać co 2 – 4 godziny. Czasem – na przykład w nocy, można przedłużyć ten czas do ośmiu godzin (ale nie dłużej).

Czy tampon mogą używać dziewczęta, które jeszcze nie współżyły?
Tak – otwór w błonie dziewiczej pozwala na założenie tamponów. Nie musisz się zatem obawiać, że „przerwiesz” błonę właśnie tamponem albo zrobisz sobie krzywdę. Pamiętaj jednak, by nie wybierać największych rozmiarów. Więcej w artykule tampony a dziewictwo.

Czy zakładanie tamponu jest bolesne?
Wiele młodych dziewcząt podkreśla, że zakładanie tamponu jest dla nich nieprzyjemne – mówimy jednak raczej o dyskomforcie, niewygodzie, a nie – o bólu. Uczucia te mijają wraz z nabraniem doświadczenia, więc już po kilku aplikacjach powinnaś zakładać tampon bez większych nieprzyjemności.

Jeśli podczas aplikacji tamponu czujesz, że „nie dasz rady”, nie rób nic na siłę. Rozluźnij się i spróbuj ponownie za kilkanaście minut.

Zobacz poniższy film jak włożyć tampon.

https://www.youtube.com/watch?v=PW6UVWtDYm4

Czy tampon jest wyczuwalny podczas noszenia?
Absolutnie nie! Jeśli wyraźnie „czujesz” zabezpieczenie, oznacza to, że źle je założyłaś. W takiej sytuacji poczucie dyskomfortu (lub nawet bólu) będzie się nasilało. Wówczas delikatnie wyjmij tampon i spróbuj zaaplikować nowy.

Czy tampon może się… zgubić?
To bardzo częste pytanie, które zadawane jest przez nastolatki. Uspokajamy zatem – tampon nie zgubi się, ponieważ jest to niemożliwe. Jest mocno utrzymywany przez mięśnie pochwy, więc żaden taki wypadek ci nie zagraża.

Czy sznureczek, do którego przywiązany jest tampon, może odpaść?
Teoretycznie nie jest to możliwe. Można jednak usłyszeć o przypadkach, w których ta teoria nie do końca sprawdza się w praktyce… i podczas próby wyjęcia tamponu w dłoni zostanie ci tylko sznurek. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój – pamiętaj, że nic ci nie zagraża. Umyj dłonie i wkładając delikatnie dwa palce do pochwy, spróbuj wyjąć tampon. Jeśli jednak jest to niemożliwe, poczekaj, aż zabezpieczenie trochę nasiąknie i spróbuj ponownie (na przykład po godzinie). Gdy jednak minie już osiem godzin, a ty wciąż nie możesz wyjąć tamponu – skonsultuj się z lekarzem.

Czy to prawda, że tampony mogą doprowadzić do wstrząsu toksycznego?
Ta informacja jest prawdziwa i znajduje się na ulotkach dołączonych do większości opakowań tamponów. Zespół wstrząsu toksycznego może powstać w organizmie na skutek długotrwałego pozostawienia tamponu w pochwie (na przykład na okres ponad dwóch dni). W przypadku, gdy rzeczywiście dochodzi do wstrząsu, należy bardzo szybko skontaktować się z lekarzem! Objawy tej choroby to: wysoka gorączka, wymioty, wysypka, bóle mięśni oraz omdlenia.

Warto jednak pamiętać, że zespół wstrząsu toksycznego występuje niezwykle rzadko.

Na wszelki wypadek
Pamiętaj, że jeśli masz jakieś wątpliwości albo dodatkowe pytania, zawsze warto udać się do ginekologa. Do specjalisty udaj się także po 16 roku życia, by skontrolować swój stan zdrowia.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Uroda

  Brzydkie zęby – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Piękne, białe zęby to marzenie wielu ludzi. Jednak w wieku kilkunastu lat ten aspekt ma wyjątkowe...

 • Zdrowie

  Tampony a dziewictwo

  Autor: Redakcja TeenZone

  Magda, 13 lat: Od niedawna zaczęłam miesiączkować. Bardzo chciała bym zacząć używać tamponów, ale nie wiem...

 • Zdrowie

  Temat tabu: infekcje intymne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Natura bywa złośliwa i potrafi uprzykrzyć życie dziewczyn poprzez różnego rodzaju infekcje. Wbrew pozorom, nie jest...

 • Zdrowie

  Anemia u nastolatek

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Szukam pomocy, bo już nie wiem, co mi jest. Od kilku miesięcy czuję się beznadziejnie. Nie...

 • Zdrowie

  Bez tabu: Grzybica miejsc intymnych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rozmawianie o sferach intymnych często jest dla nastolatków krępujące i kłopotliwe. Gdy dodatkowo z tymi okolicami...

 • Ciąża

  Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Powstanie nowego życia to ogromny przełom i niezwykle ważne wydarzenie. Co jednak musi się wydarzyć, aby...

 • Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Zdrowie

  HIV i AIDS: objawy oraz leczenie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Według badań opinii społecznej nie zawsze potrafimy określić, na czym polega różnica między pojęciami HIV i...

 • Odżywianie

  Anoreksja – pokonałam ją!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

 • Nałogi

  Mój chłopak dużo pije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.