Połącz się z nami

Plamienie między miesiączkami

Zdrowie

Plamienie między miesiączkami

Zupełnie prawidłowy cykl kobiecy to ten, w którym między miesiączkami „nic się nie dzieje”. Innymi słowy, nie pojawiają się żadne plamienia czy krwawienia. Kiedy dzieje się inaczej, zwykle wpadamy w popłoch. Spokojnie – przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne.

Niemniej, zawsze jest to powód do pójścia do lekarza – jeśli więc zauważasz na swojej bieliźnie niepokojące plamy, koniecznie umów się na wizytę. My wyjaśniamy, jakie mogą przyczyny takich plamień, ale badanie lekarskie i tak jest konieczne.

Plamienia okołoowulacyjne
Nie każde krwawienie między miesiączkami oznacza nieprawidłowości – to z pewnością dobra wiadomość, bo może okazać się, że po prostu… wszystko w porządku. Może tak być, jeśli do lekkich (trwających od kilku godzin do jednego dnia) plamień dochodzi mniej więcej w połowie cyklu – czyli w czasie uwolnienia komórki jajowej. W czasie całego cyklu hormony zmieniają swoje wartości. Kiedy spada poziom estrogenów (a dzieje się to właśnie w okolicach owulacji), to efektem tego mogą być delikatne plamienia.

Plamienie spowodowane nadżerką
Czasami przyczyną krwawień i brązowych plamień między miesiączkami jest obecność nadżerki – czyli zmiany na szyjce macicy. Nie musisz się niepokoić – większość nadżerek nie zagraża zdrowiu i życiu kobiety. Jeśli okaże się, że to jest właśnie powód krwawień w twoim przypadku, lekarz będzie musiał zadecydować o wdrożeniu leczenia. Czasem jest to stosowanie odpowiednich środków, ale o wiele częściej – zabieg usunięcia nadżerki. Nie musisz jednak się obawiać – usuwanie nadżerki jest bezbolesne.

Plamienia spowodowane obecnością mięśniaków / polipów
Niestety, to już nieco poważniejsza, możliwa przyczyna krwawienia międzymiesiączkowego. Mięśniaki w macicy to łagodne nowotwory – niech nie przeraża cię jednak ta nazwa, ponieważ zwykle zmiany te są naprawdę zupełnie niegroźne. Polipy, które również mogą znajdować się np. w macicy, najczęściej także są zupełnie nieszkodliwe.

W leczeniu mięśniaków oraz polipów najczęściej zaleca się terapię hormonalną – to właśnie nieprawidłowy poziom hormonów jest bowiem najczęstszą przyczyną ich powstawania. Czasami zdarza się również, że lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W przypadku nastolatek jest to jednak naprawdę rzadkość.

Przerost błony śluzowej macicy
Czyli, mówiąc inaczej, przerost endometrium. U dziewcząt w wieku kilkunastu lat taki stan zdarza się bardzo rzadko, nie jest jednak niemożliwy. Diagnozuje się go przy pomocy badania ultrasonografem, czyli po prostu dopochwowej sondy USG. Nie musisz się obawiać – to badanie, choć trochę niekomfortowe, z całą pewnością jest bezbolesne.

Nie lekceważ problemu!
Niestety, wiele młodych dziewcząt unika uczęszczania do ginekologa. Nawet, gdy dzieje się już coś niepokojącego, pojawia się myśl: „Samo przejdzie”. Owszem, może i przejdzie – jednak należy podkreślić, że samo plamienie jest objawem, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego. I dlatego właśnie nie można lekceważyć tego problemu. Jeśli więc miewasz plamienia – zatroszcz się o siebie i koniecznie udaj się do lekarza!

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

 • Nałogi

  Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

 • Zdrowie

  Tampony – to powinnaś wiedzieć

  Autor: Redakcja TeenZone

  Młode dziewczęta, które dopiero zaczynają miesiączkować, zwykle sięgają po podpaski. Po jakimś czasie pojawia się jednak...

 • Skóra

  Grzybica paznokci – wiedza w pigułce

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nastolatkowie raczej nie rozmawiają o grzybicach, a na pewno nie o grzybicy paznokci. Jeśli coś dzieje...

 • Odżywianie

  Szkodliwa dieta Dukana

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dieta Dukana (dieta proteinowa) zyskała w ostatnim czasie na popularności, szczególnie wśród nastolatek dążących do zrzucenia...

Do góry