Połącz się z nami

Plamienie między miesiączkami

Zdrowie

Plamienie między miesiączkami

Zupełnie prawidłowy cykl kobiecy to ten, w którym między miesiączkami „nic się nie dzieje”. Innymi słowy, nie pojawiają się żadne plamienia czy krwawienia. Kiedy dzieje się inaczej, zwykle wpadamy w popłoch. Spokojnie – przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne.

Niemniej, zawsze jest to powód do pójścia do lekarza – jeśli więc zauważasz na swojej bieliźnie niepokojące plamy, koniecznie umów się na wizytę. My wyjaśniamy, jakie mogą przyczyny takich plamień, ale badanie lekarskie i tak jest konieczne.

Plamienia okołoowulacyjne
Nie każde krwawienie między miesiączkami oznacza nieprawidłowości – to z pewnością dobra wiadomość, bo może okazać się, że po prostu… wszystko w porządku. Może tak być, jeśli do lekkich (trwających od kilku godzin do jednego dnia) plamień dochodzi mniej więcej w połowie cyklu – czyli w czasie uwolnienia komórki jajowej. W czasie całego cyklu hormony zmieniają swoje wartości. Kiedy spada poziom estrogenów (a dzieje się to właśnie w okolicach owulacji), to efektem tego mogą być delikatne plamienia.

Plamienie spowodowane nadżerką
Czasami przyczyną krwawień i brązowych plamień między miesiączkami jest obecność nadżerki – czyli zmiany na szyjce macicy. Nie musisz się niepokoić – większość nadżerek nie zagraża zdrowiu i życiu kobiety. Jeśli okaże się, że to jest właśnie powód krwawień w twoim przypadku, lekarz będzie musiał zadecydować o wdrożeniu leczenia. Czasem jest to stosowanie odpowiednich środków, ale o wiele częściej – zabieg usunięcia nadżerki. Nie musisz jednak się obawiać – usuwanie nadżerki jest bezbolesne.

Plamienia spowodowane obecnością mięśniaków / polipów
Niestety, to już nieco poważniejsza, możliwa przyczyna krwawienia międzymiesiączkowego. Mięśniaki w macicy to łagodne nowotwory – niech nie przeraża cię jednak ta nazwa, ponieważ zwykle zmiany te są naprawdę zupełnie niegroźne. Polipy, które również mogą znajdować się np. w macicy, najczęściej także są zupełnie nieszkodliwe.

W leczeniu mięśniaków oraz polipów najczęściej zaleca się terapię hormonalną – to właśnie nieprawidłowy poziom hormonów jest bowiem najczęstszą przyczyną ich powstawania. Czasami zdarza się również, że lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W przypadku nastolatek jest to jednak naprawdę rzadkość.

Przerost błony śluzowej macicy
Czyli, mówiąc inaczej, przerost endometrium. U dziewcząt w wieku kilkunastu lat taki stan zdarza się bardzo rzadko, nie jest jednak niemożliwy. Diagnozuje się go przy pomocy badania ultrasonografem, czyli po prostu dopochwowej sondy USG. Nie musisz się obawiać – to badanie, choć trochę niekomfortowe, z całą pewnością jest bezbolesne.

Nie lekceważ problemu!
Niestety, wiele młodych dziewcząt unika uczęszczania do ginekologa. Nawet, gdy dzieje się już coś niepokojącego, pojawia się myśl: „Samo przejdzie”. Owszem, może i przejdzie – jednak należy podkreślić, że samo plamienie jest objawem, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego. I dlatego właśnie nie można lekceważyć tego problemu. Jeśli więc miewasz plamienia – zatroszcz się o siebie i koniecznie udaj się do lekarza!

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.