Połącz się z nami

Jak dbać o okolice intymne u dziewczyny?

Zdrowie

Jak dbać o okolice intymne u dziewczyny?

Skoro jesteś nastolatką, to być może nie miewasz zbyt wielu dolegliwości związanych z okolicami intymnymi. I – co się z tym wiąże, być może nie zwracasz uwagi na to, jak dbać o pochwę. Jednak pewne wskazówki na temat tego rodzaju pielęgnacji powinnaś poznać najszybciej, jak to możliwe. Dzięki temu bardzo rośnie prawdopodobieństwo, że unikniesz kłopotów, a przy okazji – nieco zawstydzającej wizyty u ginekologa.

Przedstawiamy zatem kilka bardzo cennych zasad. Oto, o czym powinnaś pamiętać w kontekście pielęgnacji okolic intymnych.

Technika mycia a higiena intymna nastolatki

O ile u mężczyzn technika mycia nie ma żadnego znaczenia, to już u dziewczyn kwestia ta jest niezwykle ważna. Mówiąc o technice, mamy na myśli kierunek podmywania się. Mianowicie, niezwykle istotne jest, aby myć się w stronę od pochwy ku odbytowi. Jeśli wykonasz odwrotny ruch, możesz doprowadzić do przemieszczenia się bakterii z odbytu do pochwy. A to z kolei grozi infekcjami, stanami zapalnymi czy grzybicą.

Uwaga! Identyczna zasada odnosi się do podcierania się po wypróżnieniu. W takich okolicznościach ma to nawet większe znaczenie – z wiadomego powodu.

Pożyczanie – nigdy, nawet od najlepszej przyjaciółki!

Pamiętaj, aby nigdy, przenigdy nie pożyczać przyborów łazienkowych. Nie korzystaj z cudzego ręcznika do wycierania okolic intymnych, pod żadnym pozorem nie używaj cudzej gąbki. Jeśli nie masz swoich przyborów, umyj się dłonią i wytrzyj ręcznikiem papierowym.

Kosmetyki do higieny intymnej

Do mycia okolic intymnych używaj tylko delikatnych środków o właściwym pH. Jeśli ich nie masz – nie bierz do ręki mydła, tylko umyj się czystą wodą.

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele produktów typu odświeżające, pachnące chusteczki albo perfumowane płyny, ty unikaj ich jak ognia. Nie potrzebujesz piękniejszego zapachu „tam”. Jeśli jesteś zdrowa, to zapach pochwy będzie neutralny, na pewno nie brzydki. Dokładnie taki, jaki powinien być.

Majtki i majteczki

Powiedzmy sobie wprost – najlepsze dla okolic intymnych są bawełniane figi. Jednocześnie wiadomo, że czasem okazja wymaga założenia bardziej eleganckiej bielizny. I ok, możesz czasem założyć coś bardziej syntetycznego albo mocniej wyciętego. Dbaj jednak o to, aby taka bielizna gościła na Tobie okazjonalnie. A na co dzień – bawełna. Nowe modele bawełnianych majtek też są piękne!

W „te” dni czyli higiena podczas okresu

Pielęgnacja okolic intymnych podczas miesiączki ma wyjątkowe znaczenie. Przede wszystkim musisz pamiętać o częstym przemywaniu pochwy. Możesz używać samej wody, ale rób to minimum trzy razy dziennie!

Po drugie – nie stosuj tamponów jako zabezpieczenia na co dzień. Blokują one krew, dzięki czemu bakterie się namnażają. Z tego punktu widzenia podpaski są znacznie zdrowsze. Oczywiście jeśli pojawia się szczególna okazja, to zrób wyjątek od tej reguły.

Bardzo ważne jest, aby nie przetrzymywać tamponu albo nie chodzić z brudną podpaską przez wiele godzin – niestety, robi tak wiele nastolatek (zwłaszcza w ostatnie dni okresu). Nawet, jeśli na podpasce jest niewiele kropel wydzieliny, to zmień ją po 4 godzinach.

Probiotyki intymne

Czyli pałeczki kwasu mlekowego. Będą dla ciebie idealne, jeżeli często zdarzają cię się różne drobne infekcje. Zapytaj o nie w aptece i poproś o te dopochwowe.

Zabawy sam na sam czyli higiena podczas masturbacji

Prawie każda dziewczyna się masturbuje, chociaż prawie żadna się do tego nie przyzna. To jednak nieistotne. Istotne jest to, abyś przed masturbacją dokładnie umyła dłonie. Czy masz pojęcie, ile masz na nich bakterii i co ewentualnie wprowadzasz do delikatnej, wrażliwej na infekcje pochwy? Mycie rąk to naprawdę podstawa!

Częste mycie okolic intymnych

Chociaż ogólnie higiena jest bardzo zalecana, to co za dużo, to niezdrowo! Na pewno nie będziesz zdrowsza, jeżeli będziesz podmywać krocze 6 razy dziennie i dodatkowo używać chusteczek odświeżających. Prysznic raz dziennie naprawdę wystarczy. Nie zniszcz wrażliwej flory bakteryjnej swojej pochwy!

Depilacja okolic intymnych

Zasada jest prosta – nie używaj niczego, co powoduje swędzenie, pieczenie albo inne dolegliwości. Nie używaj zwykłego mydła do golenia się maszynką – to niemal przestępstwo. Kup środek do golenia, a najlepiej specjalny preparat do golenia się w sferze bikini. Będzie delikatniej, zdrowiej i bezpieczniej.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.