Połącz się z nami

Upławy – wstydliwy problem do pokonania

Zdrowie

Upławy – wstydliwy problem do pokonania

Jeśli jesteś chłopakiem – uczciwie ostrzegamy, nie czytaj. Pozwól kobietom zachować swoje małe sekrety i przy okazji uwierz, że wcale nie chcesz wiedzieć, o czym czasem rozmawiają. Jeśli jesteś nastolatką – przeczytaj koniecznie. Bo choć problem upławów jest dla wielu z nas szalenie zawstydzający, to nie ma „zmiłuj” – trzeba poznać wroga dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Upławy to nazwa dla nieprawidłowej wydzieliny z pochwy. Najczęściej pojawia się ona wtedy, kiedy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Wygląda i pachnie nieciekawie, przez co powoduje duże skrępowanie. Warto więc pozbyć się upławów nie tylko dla swojego zdrowia, ale także – dla pełnego komfortu.

Prawidłowa wydzielina z pochwy

Na początek warto wyjaśnić, jak właściwie powinna prezentować się prawidłowa wydzielina z pochwy. Mianowicie, w ciągu całego cyklu zmienia się ona kilkakrotnie – co może doprowadzać czasem do powstania uczucia niepewności, czy wszystko jest w porządku. Wyjaśnijmy zatem.

 • W pierwszej fazie cyklu, czyli około siedem dni po rozpoczęciu się miesiączki, wydzielina z pochwy jest bardzo skąpa, stąd okres ten bywa nazywany „suchym”. Możesz mieć wrażenie, że w ogóle nie ma żadnej wydzieliny, a jeśli jest, to zostawia tylko delikatne, suche smugi na bieliźnie lub wkładce.
 • Druga faza cyklu to ta, w której kobiecy organizm przygotowuje się na zapłodnienie. Wówczas wydzielina jest najpierw mętna i biała (w większych ilościach), a w końcu przekształca się w płodny śluz. Wygląda on jak białko kurzego jaja – wszystkie wiemy, jak.
 • Trzecia faza cyklu, czyli po około dwóch tygodniach od pojawienia się miesiączki, śluz zanika i pojawia się rzadka, mleczna wydzielina – to śluz niepłodny.

Uwaga! W zależności od kobiety, ilość wydzieliny z pochwy może być większa albo mniejsza – jednak zawsze powinna być bezzapachowa, a jej pojawienie się nie powinno być związane ze swędzeniem czy bólem.

Upławy, czyli „coś jest nie tak”

O upławach mówimy, kiedy wydzielina z pochwy zmienia swój zapach albo konsystencję. Lekarze wprowadzili tutaj specjalny podział, dzięki któremu możemy domyślać się, co jest przyczyną problemu.

 • Upławy gęste, białe i „serowate”

To wydzielina, która wyglądem przypomina zwykły… twarożek. Oprócz nieciekawego wyglądu upławów, możesz odczuwać także pieczenie w okolicach pochwy, swędzenie albo ból podczas siusiania. Najczęściej wszystko to razem świadczy o grzybicy pochwy. Brzmi fatalnie, prawda? Niestety, ten rodzaj infekcji jest bardzo popularny i zapewne jeszcze niejednokrotnie będziesz musiała się z nim zmierzyć. Na szczęście grzybica jest niegroźna i dość łatwa do zaleczenia. Niemniej – musisz udać się do ginekologa.

 • Upławy z ropą i śluzem

To jeden z bardziej „nieciekawych” rodzajów upławów. Brzydka, nieładnie pachnąca wydzielina, a dodatkowo ból w okolicy podbrzusza, kręgosłupa czy nawet nieoczekiwanie krwawienia z pochwy i gorączka – jeśli to wszystko pojawi się w ciągu kilku dni, to najprawdopodobniej zaraziłaś się chlamydiozą. Jest to choroba przenoszona drogą płciową, zatem zarażenie nastąpiło zapewne przez odbycie stosunku seksualnego albo oralnego.
Chlamydioza jest groźna dla zdrowia i wymaga szybkiej pomocy lekarskiej – nie czekaj zatem z wizytą u lekarza. Zrezygnowanie z takiej pomocy może doprowadzić nawet do niepłodności!

 • Upławy pieniste, o brzydkim zapachu i zielonym zabarwieniu

Kiedy pojawiają się takie właśnie upławy, natychmiast widzisz… i czujesz, że coś jest nie tak. Wydzielina się pieni, ma dziwny kolor i ten okropny zapach! Oprócz tego możesz też odczuwać pobolewanie w podbrzuszu i dolegliwości podczas oddawania moczu. A wszystkiemu winna jest bakteria zwana rzęsistkiem pochwowym – zarazić się nią można także podczas stosunku seksualnego. Bez ginekologa się nie obejdzie, bo potrzebujesz leków.

 • Upławy szare i pachnące „rybą”

To wydzielina pojawiająca się wtedy, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym zakażeniem pochwy. Musisz być czujna – pojawienie się upławów to często jedyny objaw choroby. Jeśli wiec wyczujesz znajomy, nieprzyjemny zapach i zauważysz, że wydzieliny jest dużo – umów się na wizytę do lekarza.

Prezerwatywa chroni nie tylko przed ciążą

Nie przed każdą infekcją jesteśmy w stanie się uchronić – na przykład na grzybicę pochwy mogą zachorować dziewczyny, które wciąż są dziewicami i które bardzo dbają o higienę. Jednak poważnym choróbskom, jak np. chlamydiozie, można zapobiegać dzięki prostej metodzie – sięgnięciu po prezerwatywę. Jeśli będziesz zastanawiała się, czy warto, przeczytaj raz jeszcze opis objawów – na pewno będzie to skuteczna mobilizacja.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Odżywianie

  Szkodliwa dieta Dukana

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dieta Dukana (dieta proteinowa) zyskała w ostatnim czasie na popularności, szczególnie wśród nastolatek dążących do zrzucenia...

 • Psychologia

  Bez tabu: biseksualizm u nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od pewnego czasu mam spory problem ze sobą i nie wiem, jak sobie z nim poradzić....

 • Zdrowie

  Kiedy wystąpi pierwsza miesiączka?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Wszystkie moje przyjaciółki dostały już okres. Wszystkie, oprócz… mnie! Ciągle czekam i nic, przez co czuję...

 • Zdrowie

  Kolczyk w pępku a bezpłodność

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kasia, 15 lat: Mam pytanie, które może wydawać się głupie. Bardzo chcę zrobić sobie kolczyk w...

 • Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

Do góry