Połącz się z nami

Upławy – wstydliwy problem do pokonania

Zdrowie

Upławy – wstydliwy problem do pokonania

Jeśli jesteś chłopakiem – uczciwie ostrzegamy, nie czytaj. Pozwól kobietom zachować swoje małe sekrety i przy okazji uwierz, że wcale nie chcesz wiedzieć, o czym czasem rozmawiają. Jeśli jesteś nastolatką – przeczytaj koniecznie. Bo choć problem upławów jest dla wielu z nas szalenie zawstydzający, to nie ma „zmiłuj” – trzeba poznać wroga dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Upławy to nazwa dla nieprawidłowej wydzieliny z pochwy. Najczęściej pojawia się ona wtedy, kiedy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Wygląda i pachnie nieciekawie, przez co powoduje duże skrępowanie. Warto więc pozbyć się upławów nie tylko dla swojego zdrowia, ale także – dla pełnego komfortu.

Prawidłowa wydzielina z pochwy

Na początek warto wyjaśnić, jak właściwie powinna prezentować się prawidłowa wydzielina z pochwy. Mianowicie, w ciągu całego cyklu zmienia się ona kilkakrotnie – co może doprowadzać czasem do powstania uczucia niepewności, czy wszystko jest w porządku. Wyjaśnijmy zatem.

  • W pierwszej fazie cyklu, czyli około siedem dni po rozpoczęciu się miesiączki, wydzielina z pochwy jest bardzo skąpa, stąd okres ten bywa nazywany „suchym”. Możesz mieć wrażenie, że w ogóle nie ma żadnej wydzieliny, a jeśli jest, to zostawia tylko delikatne, suche smugi na bieliźnie lub wkładce.
  • Druga faza cyklu to ta, w której kobiecy organizm przygotowuje się na zapłodnienie. Wówczas wydzielina jest najpierw mętna i biała (w większych ilościach), a w końcu przekształca się w płodny śluz. Wygląda on jak białko kurzego jaja – wszystkie wiemy, jak.
  • Trzecia faza cyklu, czyli po około dwóch tygodniach od pojawienia się miesiączki, śluz zanika i pojawia się rzadka, mleczna wydzielina – to śluz niepłodny.

Uwaga! W zależności od kobiety, ilość wydzieliny z pochwy może być większa albo mniejsza – jednak zawsze powinna być bezzapachowa, a jej pojawienie się nie powinno być związane ze swędzeniem czy bólem.

Upławy, czyli „coś jest nie tak”

O upławach mówimy, kiedy wydzielina z pochwy zmienia swój zapach albo konsystencję. Lekarze wprowadzili tutaj specjalny podział, dzięki któremu możemy domyślać się, co jest przyczyną problemu.

  • Upławy gęste, białe i „serowate”

To wydzielina, która wyglądem przypomina zwykły… twarożek. Oprócz nieciekawego wyglądu upławów, możesz odczuwać także pieczenie w okolicach pochwy, swędzenie albo ból podczas siusiania. Najczęściej wszystko to razem świadczy o grzybicy pochwy. Brzmi fatalnie, prawda? Niestety, ten rodzaj infekcji jest bardzo popularny i zapewne jeszcze niejednokrotnie będziesz musiała się z nim zmierzyć. Na szczęście grzybica jest niegroźna i dość łatwa do zaleczenia. Niemniej – musisz udać się do ginekologa.

  • Upławy z ropą i śluzem

To jeden z bardziej „nieciekawych” rodzajów upławów. Brzydka, nieładnie pachnąca wydzielina, a dodatkowo ból w okolicy podbrzusza, kręgosłupa czy nawet nieoczekiwanie krwawienia z pochwy i gorączka – jeśli to wszystko pojawi się w ciągu kilku dni, to najprawdopodobniej zaraziłaś się chlamydiozą. Jest to choroba przenoszona drogą płciową, zatem zarażenie nastąpiło zapewne przez odbycie stosunku seksualnego albo oralnego.
Chlamydioza jest groźna dla zdrowia i wymaga szybkiej pomocy lekarskiej – nie czekaj zatem z wizytą u lekarza. Zrezygnowanie z takiej pomocy może doprowadzić nawet do niepłodności!

  • Upławy pieniste, o brzydkim zapachu i zielonym zabarwieniu

Kiedy pojawiają się takie właśnie upławy, natychmiast widzisz… i czujesz, że coś jest nie tak. Wydzielina się pieni, ma dziwny kolor i ten okropny zapach! Oprócz tego możesz też odczuwać pobolewanie w podbrzuszu i dolegliwości podczas oddawania moczu. A wszystkiemu winna jest bakteria zwana rzęsistkiem pochwowym – zarazić się nią można także podczas stosunku seksualnego. Bez ginekologa się nie obejdzie, bo potrzebujesz leków.

  • Upławy szare i pachnące „rybą”

To wydzielina pojawiająca się wtedy, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym zakażeniem pochwy. Musisz być czujna – pojawienie się upławów to często jedyny objaw choroby. Jeśli wiec wyczujesz znajomy, nieprzyjemny zapach i zauważysz, że wydzieliny jest dużo – umów się na wizytę do lekarza.

Prezerwatywa chroni nie tylko przed ciążą

Nie przed każdą infekcją jesteśmy w stanie się uchronić – na przykład na grzybicę pochwy mogą zachorować dziewczyny, które wciąż są dziewicami i które bardzo dbają o higienę. Jednak poważnym choróbskom, jak np. chlamydiozie, można zapobiegać dzięki prostej metodzie – sięgnięciu po prezerwatywę. Jeśli będziesz zastanawiała się, czy warto, przeczytaj raz jeszcze opis objawów – na pewno będzie to skuteczna mobilizacja.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.