Połącz się z nami

Strach przed pierwszą miesiączką

Zdrowie

Strach przed pierwszą miesiączką

Prawie wszystkie twoje koleżanki mają już miesiączkę (albo tak twierdzą). Domyślasz się zatem, że i ty niedługo odkryjesz, że zostałaś stuprocentową kobietą. Pewnie nie możesz się doczekać, ale z drugiej strony… możesz też odczuwać strach. Bo co, gdy miesiączka przyjdzie w zupełnie nieodpowiednim momencie? I zanim dowiesz się o niej ty, będą wiedzieli już… wszyscy?

Cóż, taka wizja z pewnością nie jest dla ciebie zbyt optymistyczna i całkowicie rozumiemy twój strach. Dlatego, jeśli masz właśnie takie obawy, dowiedz się, jak zaradzić nieszczęśliwemu „wypadkowi” i co zrobić, gdy „najgorsze” już się stanie?

Jak naprawdę wygląda pierwsza miesiączka?

Po pierwsze – rozwiejmy wątpliwości dotyczące tego, czy rzeczywiście można w ogóle nie czuć, że dostało się miesiączkę. Wiele nastolatek obawia się bowiem scenariusza, w którym będą spacerowały po szkole z wielką, czerwoną plamą na tyłku, zupełnie nieświadome tego, co się stało. Czy to możliwe?

Cóż, gdyby się uprzeć, to tak – jest to możliwe. Ale bardzo rzadko się zdarza. Powodem jest fakt, że nagły wyciek wydzieliny z pochwy jest zwyczajnie wyczuwalny. Mówiąc jak najbardziej wprost – czujemy, że coś z nas „wyciekło”. Naturalną reakcją jest wówczas udanie się do toalety i skontrolowanie sytuacji. I nawet, jeżeli okazuje się, że to jest ‘to”, to plama na pewno nie zdąży jeszcze stać się na tyle duża, by ktokolwiek to zauważył – szybka reakcja uniemożliwia przesiąknięcie materiału. Zatem spokojnie – ryzyko „wpadki stulecia” jest naprawdę małe.

Aby pierwsza miesiączka Cię nie zaskoczyła

Co jeszcze, oprócz zwracania uwagi na sygnały z ciała, może zrobić?

Noś wkładki
Nie podpaski i nie tampony – noś po prostu zwykłe wkładki higieniczne. Są bardzo cieniutkie i zupełnie nie będą ci przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, a w razie wystąpienia miesiączki zabezpieczą cię właściwie w 100%.

Miej przy sobie ciemny sweterek
Zawsze noś w plecaku alb torbie jeden ciemny, cienki sweterek. W razie, gdyby rzeczywiście przydarzyłaby ci się wpadka, możesz po prostu owinąć sweter wokół bioder i… już, plama zakryta. Już sama świadomość, że w razie czego masz takie zabezpieczenie, skutecznie poprawi ci humor i zapewni spokój. Ponadto, możesz nosić też zapasową parę majtek.

Miej w zanadrzu podpaski
To tak na wszelki wypadek, gdybyś dostała okres w szkole czy gdzieś poza domem. Co z tego, że odkryjesz w łazience, że to faktycznie „to” i zdążysz przed przeciekiem, skoro nie będziesz miała czym się zabezpieczyć?

Ustal z przyjaciółką „hasło”
Na wszelki wypadek! Stwórzcie sobie zestaw słów, które będą oznaczać dwie rzeczy: albo „sprawdź, czy nie ma plamy!” albo „dostałaś okres!”. Przykładem pierwszego może być: „Spójrz – czy nie wyglądam w tym grubo na tyłku?” a drugiego „pójdźmy po szkole na spacer”. Dobrze mieć takie swoje hasła.

Gdy już zdarzy się „wypadek”

Załóżmy jednak, że stało się „najgorsze” i zaliczyłaś właśnie taką wpadkę. Co możesz teraz zrobić?

Wszystko zależy do tego, czy ktoś złośliwy już widział cię z plamą na tyłku czy udało ci się tego uniknąć. W tym drugim przypadku mamy dla ciebie dobrą wiadomość – żyjemy w dobie telefonów, więc z łatwością możesz zadzwonić do przyjaciółki z łazienki, z prośbą o pomoc. Możesz także zadzwonić po rodziców, żeby po ciebie przyjechali i usprawiedliwili twoją nieobecność. Co jak co, ale przecież nie możesz dalej biegać tak ubrudzona po szkole.

A gdy ktoś już wie i w dodatku okazało się, że stałaś się tematem żartów? Cóż – musisz to przetrwać. Marta (13l.) mówi, jak to zrobić:

– Dostałam pierwszą miesiączkę dwa tygodnie temu i pechowo miałam na sobie białe spodnie. Jedna dziewczyna zaczęła się śmiać, potem reszta dołączyła. Strasznie się wstydziłam pójść potem do szkoły i faktycznie, usłyszałam kilka docinków. Ale szybko nauczyłam się na nie odpowiadać. Z tymi, których lubię, śmiałam się sama z siebie, a resztę pytałam, czy nie mają ochoty wrócić do przedszkola, skoro zwykły okres tak ich szokuje. I śmiałam się… ale z nich. Podziałało! Teraz sprawa już dawno należy do przeszłości – mówi Marta.

Pamiętaj, że nawet, jeśli wydaje ci się, że wszystko będzie trwało wieczność – na pewno tak nie będzie. I już po tygodniu jedyną osobą, która będzie pamiętała o „wpadce” będziesz… ty.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.