Połącz się z nami

Ratunku, moje stopy cuchną!

Zdrowie

Ratunku, moje stopy cuchną!

Problem ten może cię dotyczyć niezależnie od tego, czy jesteś dziewczyną, czy chłopakiem. Czy masz lat 13 czy może 19 albo nawet 40 lub 56. Czy ruszasz się dużo czy też raczej w ogóle. I w każdym z tych przypadków przysparza dużo kłopotów, bywa też przyczyną obniżonej samooceny. O co chodzi? O śmierdzące stopy.

Gdy stopy śmierdzą, możesz czuć ogromne skrępowanie. Nie ma w tym niczego dziwnego – ten charakterystyczny zapach jest naprawdę przykry, niektórzy mówią nawet o zepsutym serze . Dodatkowo jest też dość silny, więc każda okazja do zdjęcia butów będzie cię krępowała. Z pewnością nie chcesz, aby inni mówili „No wiesz, ten, co mu tak nogi śmierdzą!”, więc szukasz rozwiązania. A my ci w tym pomożemy.

Dlaczego stopy śmierdzą?

Niektórym nogi szybko się pocą, innym praktycznie wcale – często jest tak nie tylko z racji pewnych predyspozycji, ale też z powodu innych zwyczajów czy nawyków. Może zatem nawet nie wiesz, że robisz coś źle! Oto, co sprzyja poceniu się stóp i w efekcie – przykrym zapachom:

  • Brak wystarczającej higieny – czyli po prostu nie myjesz stóp wystarczająco często. Za chwilę dowiesz się, ile znaczy „wystarczająco” .
  • Złe obuwie – czyli takie, które nazywamy „nieoddychającym”. To wszystkie buty stworzone z tworzyw sztucznych. Najczęściej są to różnego typu adidasy.
  • Nieodpowiednie skarpetki – znowu, z tworzyw sztucznych.
  • Grzybica stóp lub paznokci – czyli po prostu choroba twoich stóp.
  • Wspomniane już predyspozycje. Możesz być tym pechowcem, który musi włożyć dużo wysiłku, aby twoje stopy po prostu nie dawały się poczuć.

Co możesz zrobić?

Śmierdzące stopy to naprawdę wielki problem. O tym, jak duży, mówi Ilona:

– Moje stopy zaczęły śmierdzieć, kiedy zaczęłam dojrzewać. Było mi dodatkowo wstyd, bo żadna z moich koleżanek nie miała tego problemu. Koleżanki martwiły się rozdwajającymi paznokciami, a ja myślałam o tym, że cuchną mi stopy. Problem stał się jednak naprawdę duży, kiedy poznałam Irka. Kiedy mnie zapraszał do siebie, nie wiedziałam, co mam ze sobą zrobić, tak mi było głupio. To przecież chłopakom śmierdzą stopy, a nie dziewczynom! Straszne uczucie zażenowania – podkreśla Ilona.

Oczywiście w takiej sytuacji naprawdę musisz działać. Oto, co warto zrobić.

Po pierwsze, upewnij się, czy nie masz grzybicy. Będą o niej świadczy na przykład zmiany na skórze, łuszczący się naskórek, paznokcie w żółtym kolorze. Jeśli podejrzewasz, że to grzybica, nie ma innego wyjścia, jak udanie się do dermatologa.

Kolejna sprawa to właściwa higiena. Potrzebujesz specjalnego mydła – antybakteryjnego. Tylko takie zabije wszystko to, co powoduje niemiły smrodek. Używaj go minimum dwa razy dziennie, za każdym razem dokładnie susząc stopy po umyciu.

Regularnie zmieniaj też skarpety – codziennie muszą być świeżutkie i to bezwarunkowo. Wybieraj też takie, które w składzie mają tylko bawełnę. Jeśli nie radzisz sobie z problemem przez dłuższy czas, możesz też sięgnąć po skarpetki z domieszką srebra – nie dopuszczają one do rozwoju bakterii i dzięki temu stopy nie śmierdzą. Skarpety takie kupisz w drogeriach.

Ważne są też buty. Zapomnij o tych, w których twoja skóra nie będzie mogła oddychać. Najlepsze (i niestety najdroższe) będą skórzane modele.

Twoje stopy powinny być jak najczęściej… gołe. W domu chodź bez skarpet, niech skóra oddycha.

W aptekach dostępne są specjalne talki czy posypki, których używa się właśnie po to, aby stopy nie śmierdziały. Wstydzisz się kupić coś takiego? Zamów przez Internet i stosuj regularnie. Możesz też użyć antyperspirantu do stóp.

Raz na tydzień warto płukać stopy w misce wody z dodatkiem 1/3 szklanki octu jabłkowego – niektórzy twierdzą, że takie 15-minutowe zabiegi przynoszą świetne rezultaty. Warto próbować.

Kiedy do lekarza?

Wszystko to powinno starczy. Jeśli jednak w twoim przypadku jest inaczej – nie męcz się bezsensownie. Po prostu udaj się do lekarza i powiedz mu o swoim wstydliwym problemie, a specjalista przepisze ci właściwe leki. Twoje nogi naprawdę nie muszą śmierdzieć.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.