Połącz się z nami

Nadmierna potliwość – wstydliwy problem

Wygląd

Nadmierna potliwość – wstydliwy problem

Gdy za oknem pojawia się słońce a temperatura wzrasta, większość z nas cieszy się z tego, gdyż w końcu nadszedł ten długo oczekiwany moment, kiedy to możemy zamienić grube, ciepłe ubrania na te lekkie i „złapać” nieco opalenizny. Jednak nie dla wszystkich okres wiosny i lata jest tym najbardziej wyczekiwanym. Dla wielu osób, zarówno dziewczyn jak i chłopaków, ciepłe dni wiążą się ze wstydliwą dolegliwością jaką jest nadmierna potliwość. Mokre dłonie, czoło, plecy oraz liczne plamy na odzieży sprawiają, że mamy ochotę zapaść się pod ziemię. Czym zatem jest nadmierna potliwość, jak jej zapobiegać, leczyć i kiedy udać się po konsultację do specjalisty?

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym, którego głównym zadaniem jest termoregulacja czyli utrzymanie prawidłowej temperatur naszego ciała. Pod wpływem ciepła gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot (wydzielinę składającą się głównie z wody i soli), która następnie odparowuje ze skóry, schładzając ją za razem. Mechanizm ten chroni organizm ludzki przed zgubnymi skutkami przegrzania.

Pocenie się nie zawsze jest jednak tylko i wyłącznie odpowiedzią na wysoką temperaturę. Z wydzielaniem potu mamy do czynienia także w sytuacjach stresowych a także w licznych jednostkach chorobowych.

Wszyscy się pocimy, jednak u niektórych osób występuje tak zwana nadmierna potliwość, którą ze względu na swą genezę możemy podzielić na nadmierną potliwość pierwotną oraz wtórną.

Nadmierna potliwość pierwotna jest najczęściej warunkowana genetycznie. Dotyczyć może całego ciała jak i określonych jego części (ogniskowa nadmierna potliwość dłoni, ogniskowa nadmierna potliwość stóp, ogniskowa nadmierna potliwość pach czy też ogniskowa nadmierna potliwość twarzy).

Nadmierna potliwość wtórna jest wynikiem innych chorób, które zaburzając stan homeostazy organizmu, powodują wzmożone wydzielanie potu. Do chorób, które powodują dużą potliwość, zaliczyć możemy między innymi choroby nowotworowe (np. chłoniak), zaburzenia endokrynologiczne (szczególnie dotyczące hormonów wydzielanych przez tarczycę), zatrucia a także zaburzenia neurologiczne.

Kiedy udać się do lekarza?

Gdy nadmierna potliwość staje się dla nas dużym problemem, pocimy się zarówno w dzień jak i w nocy, podczas wysiłku fizycznego jak i w stanie spoczynku, warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu. Skieruje on nas na odpowiednie badania, które pomogą wykluczyć inne choroby, mogące wpływać na dużą potliwość naszego ciała.

Metody leczenia nadmiernej potliwości

Gdy wykluczymy inne choroby mogące powodować wzmożone wydzielanie potu, możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nasza przypadłość to najprawdopodobniej nadmierna potliwość pierwotna.

Po pierwsze i najważniejsze, musimy zadbać o prawidłową higienę naszego ciała. Nasz pot, w połączeniu z obumarłymi komórkami naskórka, wydzieliną tłuszczową gruczołów łojowych, stanowi bardzo dobrą pożywkę dla licznych bakterii chorobotwórczych. Wynikiem ich nadmiernego  namnażania może być nie tylko nieprzyjemny zapach ciała – drobnoustroje te mogą powodować trudno gojące się zakażenia skóry. Dlatego właśnie osoby cierpiące na nadmierne pocenie, powinny często brać prysznic, korzystając przy tym z kosmetyków antybakteryjnych.

W zależności od stopnia nasilenia potliwości, możemy zdecydować się na odpowiednią metodę leczenia. Do dyspozycji mamy między innymi specjalne antyperspiranty na bazie chlorku glinu, których systematyczne stosowanie w większości wypadków usuwa wszelkie objawy nadpotliwości.

Innym rozwiązaniem jest… botoks. Tak, ten sam środek (toksyna botulinowa), stosowany w medycynie estetycznej do niwelacji zmarszczek, doskonale sprawdza się w leczeniu nadmiernej potliwości. Innym zabiegiem kosmetycznym, zdecydowanie zmniejszającym wydzielanie potu jest jonoforeza.

W skrajnych przypadkach nadmiernej potliwości stosuje się zabiegi chirurgiczne, podczas których usuwa się nadmierne pobudzone gruczoły potowe.

Wszyscy, którzy cierpią z powodu dużego pocenia się, powinni także pamiętać o piciu dużej ilości wody oraz uzupełnieniu diety o suplement mineralne, uzupełniające szczególnie niedobory potasu.

W każdym przypadku, gdy problem nadmiernego pocenia się jest dla nas bardzo uciążliwy, powinniśmy przełamać wstyd i udać się na konsultację do lekarza. Pomoże on rozwiązać nasz problem i cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

Więcej w kategorii Wygląd

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.