Połącz się z nami

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Moda

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Dowiedziałeś/-łaś się, że będziesz musiał/-a nosić okulary? A możesz chcesz kupić sobie „zerówki”, bo są modne i dodają stylizacjom smaczku? Lub na trwających wyprzedażach planujesz kupić okulary przeciwsłoneczne? Niezależnie od twojego planu lub potrzeby, musisz dowiedzieć się, jak dobrać okulary do kształtu twarzy.

Odpowiednio dobrane okulary to naprawdę ważna sprawa. Przykładowo – umiejętnie wybrane oprawki mogą dodać ci urody i odwrócić uwagę od pewnych niedoskonałości. Z kolei źle dobrane okulary sprawią, że będziesz wyglądać co najmniej „dziwnie”, nieładnie, coś będzie zwyczajnie „nie grało”. Nie szukaj więc na szybko i nie kupuj, byle mieć to z głowy. Poświęć na odpowiedni wybór sporo czasu, ponieważ wybrany model będzie ci prawdopodobnie służył przez kilka lat.

Nasza wskazówka jak dobrać okulary!

Jeśli nie wiesz, jaki kształt ma twoja twarz, zrób sobie zdjęcie. Wykonaj je na jasnym tle, aparat trzymaj prosto przed sobą. Możesz uśmiechnąć się, ale delikatnie. Następnie załaduj zdjęcie do komputera i porównaj z szablonami dostępnymi w Internecie. Możesz też poprosić o pomoc na jakimś forum – nie zrażaj się jednak głupimi komentarzami, bo te pojawiają się zawsze.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa charakteryzuje się tym, że jest dość szeroka, a kości szczęki – widoczne. Oczywiście nigdy nie będzie to klasyczny kwadrat, ale to właśnie ta figura najlepiej oddaje kształt buzi.

Do kwadratowej twarzy najlepiej pasują okulary o okrągłym lub owalnym kształcie, bez oprawek albo z bardzo cienkimi oprawkami.

Twarz okrągła

Jeśli twoja twarz najbardziej przypomina koło, to musisz unikać okrągłych oprawek – innymi słowy, pożądany jest kontrast. Kwadratowe lub prostokątne szkła plus cienkie oprawki to idealna propozycja dla ciebie.

Twarz owalna

Po pierwsze – gratulujemy! Masz twarz, która określana jest jako najbardziej pożądana – pasują do niej różne nakrycia głowy oraz różne rodzaje okularów. Możesz przymierzyć kilka rodzajów i wybrać po prostu te, które najbardziej ci się podobają.

Twarz w kształcie serca

Owalne lub okrągłe szkła plus cieniutkie oprawki (ale już nie ma opcji „bez oprawek!”) – w takich okularach będziesz wyglądać naprawdę dobrze.

Ważne zasady przy doborze okularów

Bardzo ważna zasada – okularów nie należy kupować w Internecie! Przede wszystkim dlatego, że oprócz samego kształtu, ważne są także inne czynniki, których nie może oddać zdjęcie w ofercie internetowej. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której zamawiasz kilka sztuk z zamiarem odesłania większości.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając okulary?

  • Jeśli masz małą twarz, nie wybieraj dużych okularów. Taki zabieg sprawi, że szkła całkowicie cię „zasłonią” i nie będą dodatkiem, tylko przytłaczającym elementem głównym. Z kolei ci, którzy mają duże twarze, powinni unikać malutkich szkieł.
  • Okulary korekcyjne (lub zerówki) nie mogą sięgać ponad linią brwi. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są okulary przeciwsłoneczne.
  • Dolna krawędź okularów nie może dotykać policzków – dlatego właśnie ważna jest „przymiarka” konkretnych szkieł. Jeśli wybierzesz taki model, to będziesz ci bardzo niewygodnie i w końcu przestaniesz je nosić.

Karnacja a kolor oprawek okularów

A teraz wisienka na torcie. Aby okulary były naprawdę idealnie dopasowane, musisz zwrócić uwagę także na kolor oprawek. Nie może być wybrany „byle jak”. Oto, czym się sugerować:

  • Jeśli masz jasną karnację, blond lub rude włosy, piegi, zielone lub niebieskie oczy, to jesteś typem określanym jako „wiosna”. Wówczas powinnaś lub powinieneś wybierać oprawki w kolorach: niebieskich, turkusowych, bladych różach, zielonych, pomarańczowych albo brązowych.
  • Chłodny typ urody, określany jako „lato” (blada cera, jasno – brązowe włosy, niebieskie lub szare oczy) dobrze współgra z następującymi kolorami oprawek: granat, szary, chłodna zieleń, ciemna czerwień, fioletowo – różowe.
  • „Jesień”, czyli ciemna cera, brązowe oczy, ciemne włosy to twój typ urody? Wybierz zatem oprawki w kolorze bursztynowym, grafitowym, szaro – granatowym albo bordo.
  • Jeżeli twój typ urody to „zima” (ciemne włosy, jasna cera, niebieskie lub szare oczy), to oprawki kup w kolorze czarnym, granatowym, brązowym albo ciemno – zielonym.

Więcej w kategorii Moda

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.