Połącz się z nami

Pierwsza wizyta u ginekologa

Zdrowie

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda dojrzewająca dziewczyna, wcześniej czy później stanie przed koniecznością odbycia pierwszej wizyty u ginekologa. Dla wielu z nich jest to ogromne przeżycie i stres za razem. Z naszego artykułu dowiesz się jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa, czego się spodziewać oraz jak się na nią przygotować.

Wiele nastolatek przeżywa ogromny stres na samą myśl o swojej pierwszej wizycie u ginekologa, odwlekając ten moment tak długo jak to tylko możliwe. Wstyd oraz strach skutecznie powstrzymują je przed tą jakże ważną chwilą w życiu każdej kobiety.

Obawy te są zupełnie bezzasadne. Im wcześniej zdecydujemy się na wizytę w gabinecie ginekologicznym, tym szybciej będziemy mogły zadbać o swoje zdrowie intymne a w dalszej kolejności wybrać metodę antykoncepcji adekwatną do naszego stanu zdrowia i preferencji.

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna przebiegać w miłej i przyjaznej atmosferze, dlatego tak ważne jest aby wybrać odpowiedniego lekarza. Możemy przy tym skorzystać z rad naszych koleżanek lub też jeżeli planujemy odwiedzić ginekologa z mamą, zapytać ją w prost o dobrego lekarza.

Innym aspektem wyboru lekarza jest jego płeć – wiele kobiet odczuwa większy wstyd przed mężczyzną ginekologiem niż przed kobietą. Innym z kolei jest to obojętne – w końcu lekarz to lekarz, o jego wyborze nie powinna decydować płeć lecz wiedza i umiejętności.

Pamiętajmy przy tym, że ginekolog  ma obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej – nie ma co się obawiać zatem, że poinformuje rodziców o wizycie czy też pytaniach, które mu zadaje pacjentka.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Wybierając się na badanie, musimy się na nie odpowiednio przygotować. Pamiętajmy o dokładnym umyciu okolic intymnych. Jeżeli chodzi o depilację – nie ma takiej potrzeby, to jest tylko kwestia estetyki i naszej wygody. Nie każdy gabinet oferuje także jednorazowe  fartuszki, dlatego warto ubrać się w luźną spódnicę, dzięki czemu nie będzie trzeba przechodzić z przebieralni na fotel ginekologiczny z gołymi pośladkami – wystarczy wtedy zdjąć bieliznę.

Przed badaniem właściwym poinformuj lekarza, że jest to Twoja pierwsza wizyta u ginekologa. Lekarz przeprowadzi wtedy szczegółowy wywiad – zapyta o przebyte choroby, czy miałaś już okres, czy występuje on regularnie oraz czy rozpoczęłaś już współżycie. Choć pytania te są bardzo intymne, nie warto kłamać czy też unikać odpowiedzi – chodzi w końcu o nasze zdrowie!

Warto także przygotować sobie na kartce pytania do lekarza, które mogłyby nam umknąć w stresie. Jeżeli chcemy, możemy także poprosić lekarza o dobór odpowiedniej metody antykoncepcji. Lekarz zdecyduje o tym, czy nasz stan zdrowia jest odpowiedni aby stosować pigułki antykoncepcyjne, kierując często przy tym na dodatkowe badania. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony oddziałujące na całe ciało kobiety.

Pierwsza wizyta u ginekologa i badanie ginekologiczne

Samo badanie jest bezbolesne, jednak pacjentki które są bardzo spięte mogą odczuwać pewien dyskomfort. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne oraz rozluźnienie. Gdy poczujemy silniejszy ból lub cokolwiek nas zaniepokoi nie wstydźmy się o tym powiedzieć lekarzowi.

Podczas badania ginekologicznego, wielu lekarzy stosuje żele nawilżające. Ułatwiają one przeprowadzenie badania i ograniczają do minimum odczuwanie nieprzyjemnych doznań.

W trakcie badania lekarz sprawdzi stan pochwy, macicy, pęcherza moczowego oraz jajowodów i jajników. Może przy tym skorzystać z pomocy specjalnego narzędzia czyli wziernika. W niektórych przypadkach może też zdecydować się na badanie USG. Dość częstym badaniem jest także cytologia szyjki macicy, która pozwala rozpoznać wczesne stadium zmian nowotworowych w obrębie tego narządu.

Pierwsze badanie ginekologiczne dziewicy

W przypadku dziewcząt, które są jeszcze dziewicami, lekarz podczas badania zachowuje szczególną ostrożność. Najczęściej wykonuje wtedy tylko badanie USG. W niewielu wypadkach, gdy zachodzą szczególne okoliczności np. podejrzenie choroby, lekarz może zdecydować się na badanie przez odbyt. Jednak nie należy się tym stresować – jest to praktyka rzadko stosowana a o jej użyciu zawsze decydują względy zdrowotne.

Wiele dziewcząt obawia się także o to, czy lekarz może stwierdzić jak często współżyją – jest to zupełnie bezzasadne, bo lekarz nie ma możliwości aby się tego dowiedzieć – chyba, że same zdecydujemy się o tym go poinformować. Częstotliwość współżycia może mieć duże znaczenie przy wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji.

Choć pierwsza wizyta u ginekologa może budzić strach, nie warto jej odwlekać w nieskończoność. Przyjmuje się, że każda nastolatka, która ukończyła 15 rok życia, powinna odbyć podstawowe badanie ginekologiczne. Pamiętajmy – chodzi o nasze zdrowie!

Nasza rada: Jeżeli nie wiesz jakiego ginekologa wybrać, możesz skorzystać z rankingów lekarzy. W ten sposób znajdziesz specjalistę, którego oceniły inne kobiety. Zyskasz pewność, że idziesz do profesjonalisty, z dobrym podejściem do pacjentki. Ma to szczególnie znaczenie w kontekście pierwszej wizyty u ginekologa. Przykładowa lista specjalistów znajduje się w serwisie znanylekarz.pl.

Czy można wykonać badanie ginekologiczne podczas okresu?

Tak, w określonych przypadkach, kiedy badanie jest niezbędne z medycznego punktu widzenia, można dokonać badania ginekologicznego u pacjentek w trakcie trwania krwawienia miesiączkowego. W pozostałych przypadkach na badanie ginekologiczne powinniśmy się udać po zakończeniu okresu.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Zabiegi kosmetyczne, których nie powinnaś wykonywać w domu! Zabiegi kosmetyczne, których nie powinnaś wykonywać w domu!

  Skóra

  Zabiegi kosmetyczne, których nie powinnaś wykonywać w domu!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Obecnie młode, pełne energii i zapału dziewczyny coraz częściej wykazują się przedsiębiorczością i – pragnąc zadbać...

 • Anoreksja i bulimia Anoreksja i bulimia

  Odżywianie

  Anoreksja i bulimia

  Autor: Redakcja TeenZone

  Media, świat mody i spece od reklamy, nieprzerwanie od wielu lat, kreują wizerunek szczupłej, wyidealizowanej sylwetki....

 • Biustonosz dla nastolatki Biustonosz dla nastolatki

  Zdrowie

  Biustonosz dla nastolatki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zastanawiasz się, czy twoje piersi „nadają się” już, by umieścić je w staniku? A może wiesz,...

 • Jak być dobrą partnerką w tańcu? Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Aktywność fizyczna

  Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie proszę, bo chyba mam problem. Chodzi o taniec. Dwa tygodnie temu byłam na weselu. Nigdy...

 • Skuteczne sposoby na ukrycie… malinki! Skuteczne sposoby na ukrycie… malinki!

  Skóra

  Skuteczne sposoby na ukrycie… malinki!

  Autor: Redakcja TeenZone

  To może zdarzyć się każdemu – zwłaszcza, gdy się jest tak bardzo zakochanym, a ona lub...

 • Mam ciągle spocone dłonie! Mam ciągle spocone dłonie!

  Psychologia

  Mam ciągle spocone dłonie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Nie wiem, co mam zrobić ze sobą i swoim problemem. Chodzi o to, że ciągle...

 • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

  Nałogi

  Uzależnienie od opalania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

 • Uzależnienie od gier komputerowych Uzależnienie od gier komputerowych

  Nałogi

  Uzależnienie od gier komputerowych

  Autor: Redakcja TeenZone

  O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

 • Fast food – niepopularna prawda Fast food – niepopularna prawda

  Odżywianie

  Fast food – niepopularna prawda

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lubimy jeść – to jest pewne. I chociaż każdy z nas ma własne preferencje co do...

 • Zdrowe i bezpieczne opalanie Zdrowe i bezpieczne opalanie

  Wygląd

  Zdrowe i bezpieczne opalanie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lato zbliża się wielkimi krokami i wszyscy łakną słońca. Pierwsze skojarzenia z wakacjami to wycieczki, grille...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.