Połącz się z nami

Nieregularne miesiączki

Zdrowie

Nieregularne miesiączki

Sylwia, 16 lat: Od pierwszej miesiączki minął ponad rok. Przez ten czas miesiączkowałam bardzo nieregularnie. Obecnie nie mam okresu już od 3 miesięcy. Dodam, że nie jestem w ciąży bo jeszcze nie współżyłam. Czy dłuższe przerwy i nieregularna miesiączka to norma u nastolatek?

W życiu dziewczyny, pierwsza miesiączka to istotne wydarzenie – to jeden ze znaków, że nasze ciało dojrzewa, a dziewczyna przemienia się w kobietę. Jest to ostatnia ze zmian, które następują w procesie dojrzewania płci żeńskiej. Kiedyś pierwsza miesiączka pojawiała się później niż w dzisiejszych czasach (średni wiek wystąpienia pierwszej miesiączki: 12,5 roku). Nastolatki mogą spodziewać się pierwszej miesiączki pomiędzy 10, a 17 rokiem życia.

Menstruacja trwa zwykle 5 dni, oczywiście zdarzają się kobiety, które miesiączkują dłużej lub krócej (od 2 do 7 dni) i nie jest to powód do obaw – po prostu tak „działa” ich organizm. Jeśli miesiączka występuje regularnie, długość jej trwania również ulega stabilizacji. Menstruacja dłuższa niż 7 dni prowadzić może do anemii i wyczerpania, dlatego warto wtedy zasięgnąć porady lekarza. Ciekawostką jest fakt, iż kobiety nie tracą wcale tak dużo krwi, choć może wydawać się im inaczej, bo tylko około 1/3 filiżanki.

Co powoduje nieregularne miesiączki?

Tym, co wzbudza szczególny niepokój u dojrzewających dziewcząt, a u tych które już zaczęły współżyć wręcz strach przed potencjalną ciążą, są nieregularne miesiączki. Z czego wynikają nieregularne miesiączki i czy powinny być powodem do obaw o stan zdrowia? Nie, najczęściej jest to zupełnie naturalny element procesu dojrzewania!

Pierwsze cykle menstruacyjne mogą się od siebie różnić, ponieważ organizm dziewczyny dopiero przyzwyczaja się do nowych „obowiązków”, takich jak miesiączkowanie i jajeczkowanie. Takie regulowanie cyklu potrwać może nawet 2 czy 3 lata. Przez ten czas mogą pojawiać się nawet cykle bezowulacyjne (komórka jajowa nie uwalnia się do jajowodów) czy nieregularne menstruacje z przerwami sięgającymi nawet kilku miesiecy. Nie warto więc martwić się, że koleżanki cykl trwa krócej, niż własny. Opóźniająca się miesiączka wynikać może także z radykalnych zmian klimatu, intensywnej kuracji odchudzającej, silnych przeżyć psychicznych, zaburzeń hormonalnych, odstawienia pigułek antykoncepcyjnych lub długotrwałego wysiłku fizycznego.

Nieregularne pierwsze miesiączki zdarzają się bardzo często, jednak można przyjąć, że cykle wtedy trwają od 21 do 44 dni. Jeśli cykl trwa dłużej, a miesiączka wciąż się nie pojawia – warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Ginekolog sprawdzi czy tak długie cykle to „natura organizmu” czy być może jest to, choć niekoniecznie musi nim być, objaw choroby.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Zdrowie

  Chcę mieć tatuaż!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ozdobienie ciała tatuażem to właściwie żaden kłopot – wystarczy mieć trochę gotówki, wybrać odpowiedni salon i...

 • Psychologia

  Uspokaja mnie cięcie się. Co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od jakiegoś czasu się tnę. Zawsze w sytuacjach, w których sobie nie radzę – to mi...

 • Zdrowie

  Wstydzę się iść do ginekologa

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam 16 lat, jestem dziewicą. Od trzech miesięcy moja mama non stop mi mówi, że już...

 • Odżywianie

  Anoreksja – pokonałam ją!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

 • Zdrowie

  Miesiączka na wakacyjnym wyjeździe – jak to przetrwać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Za tydzień wyjeżdżam ze znajomymi na obóz. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że drugiego...

Do góry