Połącz się z nami

Nieregularne miesiączki

Zdrowie

Nieregularne miesiączki

Sylwia, 16 lat: Od pierwszej miesiączki minął ponad rok. Przez ten czas miesiączkowałam bardzo nieregularnie. Obecnie nie mam okresu już od 3 miesięcy. Dodam, że nie jestem w ciąży bo jeszcze nie współżyłam. Czy dłuższe przerwy i nieregularna miesiączka to norma u nastolatek?

W życiu dziewczyny, pierwsza miesiączka to istotne wydarzenie – to jeden ze znaków, że nasze ciało dojrzewa, a dziewczyna przemienia się w kobietę. Jest to ostatnia ze zmian, które następują w procesie dojrzewania płci żeńskiej. Kiedyś pierwsza miesiączka pojawiała się później niż w dzisiejszych czasach (średni wiek wystąpienia pierwszej miesiączki: 12,5 roku). Nastolatki mogą spodziewać się pierwszej miesiączki pomiędzy 10, a 17 rokiem życia.

Menstruacja trwa zwykle 5 dni, oczywiście zdarzają się kobiety, które miesiączkują dłużej lub krócej (od 2 do 7 dni) i nie jest to powód do obaw – po prostu tak „działa” ich organizm. Jeśli miesiączka występuje regularnie, długość jej trwania również ulega stabilizacji. Menstruacja dłuższa niż 7 dni prowadzić może do anemii i wyczerpania, dlatego warto wtedy zasięgnąć porady lekarza. Ciekawostką jest fakt, iż kobiety nie tracą wcale tak dużo krwi, choć może wydawać się im inaczej, bo tylko około 1/3 filiżanki.

Co powoduje nieregularne miesiączki?

Tym, co wzbudza szczególny niepokój u dojrzewających dziewcząt, a u tych które już zaczęły współżyć wręcz strach przed potencjalną ciążą, są nieregularne miesiączki. Z czego wynikają nieregularne miesiączki i czy powinny być powodem do obaw o stan zdrowia? Nie, najczęściej jest to zupełnie naturalny element procesu dojrzewania!

Pierwsze cykle menstruacyjne mogą się od siebie różnić, ponieważ organizm dziewczyny dopiero przyzwyczaja się do nowych „obowiązków”, takich jak miesiączkowanie i jajeczkowanie. Takie regulowanie cyklu potrwać może nawet 2 czy 3 lata. Przez ten czas mogą pojawiać się nawet cykle bezowulacyjne (komórka jajowa nie uwalnia się do jajowodów) czy nieregularne menstruacje z przerwami sięgającymi nawet kilku miesiecy. Nie warto więc martwić się, że koleżanki cykl trwa krócej, niż własny. Opóźniająca się miesiączka wynikać może także z radykalnych zmian klimatu, intensywnej kuracji odchudzającej, silnych przeżyć psychicznych, zaburzeń hormonalnych, odstawienia pigułek antykoncepcyjnych lub długotrwałego wysiłku fizycznego.

Nieregularne pierwsze miesiączki zdarzają się bardzo często, jednak można przyjąć, że cykle wtedy trwają od 21 do 44 dni. Jeśli cykl trwa dłużej, a miesiączka wciąż się nie pojawia – warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Ginekolog sprawdzi czy tak długie cykle to „natura organizmu” czy być może jest to, choć niekoniecznie musi nim być, objaw choroby.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.