Połącz się z nami

Uzależnienie od Facebook’a

Nałogi

Uzależnienie od Facebook’a

Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co inni robią, z kim się spotykają… Przeraża mnie to trochę bo mam świadomość tego, że zaczynam zaniedbywać znajomych z realnego świata. Nie potrafię jednak przestać. Jak pokonać te uzależnienie od Facebook'a i innych portali społecznościowych?

Bardzo trudno znaleźć w swoim otoczeniu kogoś wolnego od jakiegokolwiek uzależnienia. Zazwyczaj najczęściej uzależniamy się od słodyczy, kawy, fast-foodów, zakupów, seksu, gier komputerowych, papierosów i innych używek. Wbrew pozorom można uzależnić się także od pozornie pożytecznych rzeczy, takich jak ćwiczenia fizyczne lub praca. Tak naprawdę człowiek może uzależnić się od wszystkiego.

Ostatnimi czasy bardzo dużo osób, nie tylko młodych, spędza wiele czasu surfując w internecie. Duży procent tychże ludzi odwiedza portale społecznościowe, głównie po to by dowiedzieć się co dzieje się w życiu przyjaciół, z którymi nie mają sposobności spotkać się na żywo. Niestety, coraz więcej internautów uzależnia się od tego typu portali, przez co zaniedbują swoje obowiązki w szkole, pracy lub domu, a także przestają utrzymywać kontakt ze znajomymi „poza siecią”. Myśl o Facebook’u czy Twitterze zaprząta im głowę przez większość dnia, a każda chwila spędzona poza portalem wydaje się być zmarnowana. Mimo iż wiele osób zdaje sobie sprawę z uzależnienia, nie chce tego zmieniać i dalej podporządkowują swój dzień Facebook’owi. Zdarzają się jednak tacy nałogowcy, którzy chcą to zmienić, lecz nie mają pojęcia w jaki sposób się za to zabrać.

Wg. dostępnych badań, na uzależnienie od Facebooka i innych portali społecznościowych, cierpi blisko 23% młodzieży, między 13 a 19 rokiem życia.

Najprostszym sposobem na walkę z nałogiem jest odsunięcie od siebie źródła problemu, w tym przypadku: od komputera. W dobie komputerów i internetu może okazać się to dość trudne, bo jak zrobić prezentację multimedialną czy zamówić potrzebny produkt, który dostępny jest jedynie w sklepie online? Dla chcącego, nic trudnego! Wystarczy poinformować bliską nam osobę o Naszym problemie i poprosić ją o wsparcie. Najlepiej gdyby był to ktoś z kim mieszkamy – wtedy łatwiej kontrolować dostęp do internetu.

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się także aktywne spędzanie czasu ze znajomymi w „realu”. Wspólne imprezy, wypad do kina, na zakupy czy też zwykłe spotkanie na pogaduchy. Rozwijanie własnych pasji, hobby, jest także skutecznym „lekarstwem”. Pomocne może być wszystko co odciągnie nas od portali społecznościowych.

Takie uzależnienie należy do grupy uzależnień psychicznych, które jest dość trudno wyleczyć. Przez tego typu uzależnienie możemy posunąć się do oszukiwania innych („nie korzystam z internetu!”) czy usprawiedliwiania siebie („przecież muszę sprawdzić pocztę!”). Jeśli uzależniony nie ma w sobie wystarczających pokładów samozaparcia, trudno będzie mu pokonać uzależnienie. Dlatego też warto udać się z wizytą do psychologa, który na pewno wesprze w tej walce. Może on także pokierować pacjenta na spotkania grup walczących z uzależnieniami, także tymi od internetu.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

  Nałogi

  Uzależnienie od opalania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

 • Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne? Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Nałogi

  Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Ostatnio byłam na imprezie. Wszystko było jak zawsze, aż do czasu, kiedy kumpel… zaproponował wciąganie dezodorantu....

 • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Nałogi

  Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

 • Czy grozi Ci… uzależnienie? Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Nałogi

  Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Mój tata prowadzi po pijaku! Mój tata prowadzi po pijaku!

  Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

 • Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe? Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Nałogi

  Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

 • Dopalacze – jak odmówić? Dopalacze – jak odmówić?

  Nałogi

  Dopalacze – jak odmówić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś...

 • Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn? Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

  Nałogi

  Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.