Połącz się z nami

Uzależnienie od Facebook’a

Nałogi

Uzależnienie od Facebook’a

Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co inni robią, z kim się spotykają… Przeraża mnie to trochę bo mam świadomość tego, że zaczynam zaniedbywać znajomych z realnego świata. Nie potrafię jednak przestać. Jak pokonać te uzależnienie od Facebook'a i innych portali społecznościowych?

Bardzo trudno znaleźć w swoim otoczeniu kogoś wolnego od jakiegokolwiek uzależnienia. Zazwyczaj najczęściej uzależniamy się od słodyczy, kawy, fast-foodów, zakupów, seksu, gier komputerowych, papierosów i innych używek. Wbrew pozorom można uzależnić się także od pozornie pożytecznych rzeczy, takich jak ćwiczenia fizyczne lub praca. Tak naprawdę człowiek może uzależnić się od wszystkiego.

Ostatnimi czasy bardzo dużo osób, nie tylko młodych, spędza wiele czasu surfując w internecie. Duży procent tychże ludzi odwiedza portale społecznościowe, głównie po to by dowiedzieć się co dzieje się w życiu przyjaciół, z którymi nie mają sposobności spotkać się na żywo. Niestety, coraz więcej internautów uzależnia się od tego typu portali, przez co zaniedbują swoje obowiązki w szkole, pracy lub domu, a także przestają utrzymywać kontakt ze znajomymi „poza siecią”. Myśl o Facebook’u czy Twitterze zaprząta im głowę przez większość dnia, a każda chwila spędzona poza portalem wydaje się być zmarnowana. Mimo iż wiele osób zdaje sobie sprawę z uzależnienia, nie chce tego zmieniać i dalej podporządkowują swój dzień Facebook’owi. Zdarzają się jednak tacy nałogowcy, którzy chcą to zmienić, lecz nie mają pojęcia w jaki sposób się za to zabrać.

Wg. dostępnych badań, na uzależnienie od Facebooka i innych portali społecznościowych, cierpi blisko 23% młodzieży, między 13 a 19 rokiem życia.

Najprostszym sposobem na walkę z nałogiem jest odsunięcie od siebie źródła problemu, w tym przypadku: od komputera. W dobie komputerów i internetu może okazać się to dość trudne, bo jak zrobić prezentację multimedialną czy zamówić potrzebny produkt, który dostępny jest jedynie w sklepie online? Dla chcącego, nic trudnego! Wystarczy poinformować bliską nam osobę o Naszym problemie i poprosić ją o wsparcie. Najlepiej gdyby był to ktoś z kim mieszkamy – wtedy łatwiej kontrolować dostęp do internetu.

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się także aktywne spędzanie czasu ze znajomymi w „realu”. Wspólne imprezy, wypad do kina, na zakupy czy też zwykłe spotkanie na pogaduchy. Rozwijanie własnych pasji, hobby, jest także skutecznym „lekarstwem”. Pomocne może być wszystko co odciągnie nas od portali społecznościowych.

Takie uzależnienie należy do grupy uzależnień psychicznych, które jest dość trudno wyleczyć. Przez tego typu uzależnienie możemy posunąć się do oszukiwania innych („nie korzystam z internetu!”) czy usprawiedliwiania siebie („przecież muszę sprawdzić pocztę!”). Jeśli uzależniony nie ma w sobie wystarczających pokładów samozaparcia, trudno będzie mu pokonać uzależnienie. Dlatego też warto udać się z wizytą do psychologa, który na pewno wesprze w tej walce. Może on także pokierować pacjenta na spotkania grup walczących z uzależnieniami, także tymi od internetu.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

 • Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne? Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Nałogi

  Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Ostatnio byłam na imprezie. Wszystko było jak zawsze, aż do czasu, kiedy kumpel… zaproponował wciąganie dezodorantu....

 • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

  Nałogi

  Narkotyki na imprezach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

 • Marihuana – czy jest szkodliwa? Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Nałogi

  Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

 • Solarium – prawdy i mity Solarium – prawdy i mity

  Nałogi

  Solarium – prawdy i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przed nami cudowne dni pełne słońca i.. bardziej skąpych strojów. Pokazujemy nogi, ręce, a na plaży...

 • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Nałogi

  Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

 • Mój tata prowadzi po pijaku! Mój tata prowadzi po pijaku!

  Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

 • Ciągłe przebywanie na Facebook’u Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Nałogi

  Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić? Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Nałogi

  Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Chodzi o mojego chłopaka, Filipa. Jest nam ze sobą naprawdę dobrze, jest cudownym...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.