Połącz się z nami

Uzależnienie od gier komputerowych

Nałogi

Uzależnienie od gier komputerowych

O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala problemu wciąż rośnie. Na ten niebezpieczny nałóg narażeni są głównie młodzi ludzie – by zatem uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami uzależnienia, sprawdź, czy i tobie ono nie zagraża.

Ogromna większość młodych ludzi wyśmiewa uzależnienie od gier komputerowych. Niektórzy przyznają wprost – tak, to mój nałóg. Jednak z takiej otwartej postawy nie wynika absolutnie… nic, za wyjątkiem przyznania sobie przyzwolenie do dalszego grania. Tymczasem uzależnienie tego typu nie jest tylko poważną nazwą dla zwykłego uwielbienia gier. To poważny nałóg, którego konsekwencje mogą dotyczyć wielu sfer naszego życia.

Co powinno cię szczególnie niepokoić, na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli uwielbiasz przesiadywać przed dobrą grą?

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Oto lista najczęściej występujących symptomów uzależnienia od gier komputerowych. Jeżeli występują u Ciebie, czym prędzej zacznij działać!

Odseparowanie od znajomych
Szczególnie istotne jest tutaj słowo „odseparowanie”, czyli znaczne zmniejszenie się ilości kontaktów. Jeżeli do tej pory miałeś tak naprawdę tylko dwóch, dobrych kumpli i właściwie nadal regularnie się spotykacie – nie ma powodów do niepokoju. Ale jeśli grono twoich przyjaciół znacznie się zmniejszyło, ponieważ nigdy nie masz dla nich czasu – to już stanowi zły objaw.

Zapominasz o swoich obowiązkach
Czyli o obietnicy danej tacie („jasne, zrobię zakupy!”), o szkole – przy tym tutaj być może nawet świadomie opuszczasz lekcje, w końcu o jakiejkolwiek nauce czy pomocy w domu. Zapominasz, ponieważ gdy zasiadasz przed komputerem, nie liczy się nic innego.

Grasz w dzień… i w nocy
Pobijasz rekordy czasowe dotyczące czasu spędzonego przed komputerem i wcale cię to nie męczy. Śpisz mniej, niż inni, ale zwyczajnie szkoda ci na to czasu. Do łóżka kładziesz się grubo po drugiej… albo nawet zdarza się, że nie śpisz całą nic.

Wydajesz ogromne kwoty na gry i akcesoria
Szczególnie niepokojący jest fakt pożyczania pieniędzy na upragnione sprzęty, chociaż kupujący ma świadomość, że nie odda gotówki w terminie. To wydaje się być nieważne – istotne jest tylko to, by w końcu zagrać.

Jeśli nie grasz, myślisz o…
… graniu, oczywiście. Planujesz kolejne etapy gry, wyobrażasz sobie, jak je pokonujesz i jak dzielisz się tym z innymi internautami.

Czujesz lęk i niepokój, gdy nie jesteś przy komputerze
Myśl o tym, że młodsza siostra może dotrzeć do twoich „skarbów” może nawet spowodować, że opuścisz ostatnie lekcje. Nie grając, czujesz się niespokojny – uczucie to znika natychmiast, jak tylko zasiadasz przed komputerem.

Masz problemy z koncentracją
Innymi słowy, nie możesz skupić się w szkole, w sklepie czy w domu. Wszystko wydaje się być nieistotne, a twoją prawdziwą uwagę wzbudza dopiero myśl o przystąpieniu do gry.

Wszyscy ci mówią, że masz problem
Rodzice, dziewczyna, rodzeństwo i znajomi – wszyscy bardziej lub mniej odważnie próbują ci powiedzieć, że jesteś uzależniony. Zapewne uważasz, że przesadzają – ale ignorowanie próśb tak wielu osób to także objaw dużego problemu.

Być może masz „mały” kłopot – co dalej?

Jeśli zauważyłeś, że wszystkie z wymienionych objawów uzależnienia od gier komputerowych do ciebie pasują, czas spojrzeć prawdzie w oczy – masz problem z uzależnieniem od gier komputerowych. Co zrobić, by wrócić do „normalnego” świata?

Uświadom sobie powagę sytuacji
Przestań obracać uzależnienie w żart. Nie planuj, ze spróbujesz porzucić granie dla świętego spokoju – bo przecież nie jesteś nałogowcem. Po prostu uświadom sobie, że jesteś uzależniony. A jedyną metodą na zwalczenie nałogu jest całkowite odseparowanie się od niego. Daj sobie kilka dni na oswojenie się z tą myślą, policz godziny spędzane przed komputerem i wyznacz sobie nieodwołalny dzień „zero”.

Pozbądź się gier
Na zawsze! Jeśli grasz w Internecie – oddaj komuś laptopa na długi czas. Sprzedaj albo wyrzuć wszystkie akcesoria (ale nie wchodź w wieloetapowe sprzedawanie przez Internet). Nie zostawiaj niczego „na pamiątkę”, bo to tylko oszukiwanie samego siebie. Choć trudno ci w to uwierzyć, kiedy pozbędziesz się nałogu, żadna tego typu pamiątka nie będzie dla ciebie wartościowa. To trudny moment – jeśli potrzebujesz pomocy i stanowczości innej osoby – poproś o nią.

Znajdź sobie alternatywne zajęcie
Po wyrzuceniu gier będziesz zszokowany, ile masz teraz wolnego czasu. By nie ulec pokusie, musisz go zagospodarować. Spróbuj czegokolwiek, co kiedyś sprawiało ci przyjemność. Odwiedź dawno nie widzianych znajomych i kup sobie chociażby karnet na siłownię. Rób coś, co odwróci twoje myśli od grania.

Poszukaj wsparcia u terapeuty
Uzależnienie od komputera jest często równie silne, jak inne nałogi. Dlatego może być ci naprawdę bardzo ciężko nie wrócić do grania. Jeśli nie dasz rady – spróbuj jeszcze raz z pomocą terapeuty. Specjalista z pewnością pomoże ci odnaleźć odpowiednie metody na walkę z problemem.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

 • Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić? Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Nałogi

  Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Chodzi o mojego chłopaka, Filipa. Jest nam ze sobą naprawdę dobrze, jest cudownym...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Mój brat/siostra bierze dopalacze! Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Nałogi

  Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo chyba mam problem. Boję się o mojego brata, Tomka. On chyba bierze dopalacze! Czasem...

 • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

  Nałogi

  Palenie wśród młodzieży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

 • Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn? Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

  Nałogi

  Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie...

 • Mój ojciec jest alkoholikiem Mój ojciec jest alkoholikiem

  Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

  Nałogi

  Uzależnienie od opalania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

 • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Nałogi

  Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

 • Uzależnienie od Facebook’a Uzależnienie od Facebook’a

  Nałogi

  Uzależnienie od Facebook’a

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co...

 • Mój tata prowadzi po pijaku! Mój tata prowadzi po pijaku!

  Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.