Połącz się z nami

Solarium – prawdy i mity

Nałogi

Solarium – prawdy i mity

Przed nami cudowne dni pełne słońca i.. bardziej skąpych strojów. Pokazujemy nogi, ręce, a na plaży praktycznie całe ciała. Wspaniale byłoby, gdyby to ciało było już trochę opalone – i to właśnie taka wizja sprawia, że wiele dziewcząt myśli o skorzystaniu z solarium. Czy jednak na pewno jest to bezpieczne? Przedstawiamy fakty i mity związane ze sztucznym opalaniem. Dowiedz się, ile lat trzeba ukończyć, czy solarium naprawdę pomaga w walce z trądzikiem i czym jest… tanoreksja.

Do solarium może chodzić każdy, kto ma na to ochotę – MIT
W rzeczywistości jest to miejsce tylko dla niektórych. Nie powinny odwiedzać go osoby poniżej 16 roku życia (promieniowanie może uszkadzać młodą skórę), ale także kobiety, które mają bardzo jasną karnację oraz skłonności do powstawania pieprzyków czy tzw. „pajączków”.

Opalanie się w solarium jest całkowicie bezpieczne – MIT
Niekoniecznie! Jeżeli łóżka, które wykorzystywane są w gabinecie, są dobrej jakości i nie mają zbyt wielu lat, a korzystanie z solarium jest okazyjne – nie grozi ci nic złego. Ale jeżeli opalasz się regularnie, w dodatku korzystasz ze starych lamp, za kilka lat może okazać się, że cierpisz na raka skóry.

W solarium nie trzeba używać kosmetyków w filtrami ochronnymi – MIT
Niestety, używanie takich preparatów przez klientki solariów to naprawdę rzadkość. Znacznie częściej podchodzimy do sprawy na zasadzie: „Im szybciej się opalę, tym lepiej” albo „Nie po to płacę, żeby opalać się wolniej”. Prawdą jest jednak, że kosmetyki z filtrem chronią naszą skórę przez szkodliwym działaniem promieniowania – dlatego lepiej pójść cztery razy i opalić się wolnej (ale bezpieczniej), niż ten sam efekt osiągnąć szybciej – ale bez zabezpieczenia skóry.

Solarium leczy trądzik i poprawia cerę – MIT
Wśród nastolatków panuje takie przekonanie, a wiele osób się na nie nabiera. Wyjaśniamy zatem – to prawda, korzystanie z solarium poprawia stan cery, ale tylko na krótki odstęp czasu. Spowodowane jest to szybkich wysuszeniem skóry, czyli pozbyciem się łoju. Organizm jednak w bardzo krótkim czasie reaguje na stan „wysuszenia”, produkując jeszcze więcej tłuszczu. Po kilku dniach albo dwóch tygodniach wyprysków pojawia się wówczas znacznie więcej!

Od korzystania z solarium można się uzależnić – PRAWDA
Taki rodzaj uzależnienia nazywa się tanoreksją. Jej ofiary nie zauważają, że zaczynają wyglądać przerażająco, nie liczy się dla nich zdrowie ani pieniądze, które wydają na niezdrowy nałóg. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wyglądają ofiary tanoreksji, wpisz nazwę tego uzależnienia w wyszukiwarkę – ku przestrodze!

Korzystanie z solarium poprawia samopoczucie – MIT / PRAWDA
Niektóre kobiety twierdzą, że pobyt w solarium poprawia im nastrój i dodaje optymizmu. To jednak nie jest sposób na depresję ani jakiekolwiek problemy psychiczne, nie pomaga też, gdy dopada nas przygnębienie. To raczej środek na znalezienie chwili dla siebie i poprawę wyglądu. Mówiąc inaczej, opalanie się pomaga w równie dużym stopniu jak… zjedzenie ciasteczka.

Chodząc do solarium, należy rozsądnie dawkować sobie czas opalania – PRAWDA
Co więcej – nie tylko czas, ale i natężenie sztucznego światła. Jeśli jesteś bardzo blada, poproś o konsultację osobę, która pracuje w solarium. Zapewne będziesz musiała najpierw „przyzwyczaić” swoją skórę do promieni. Nie protestuj, jeśli okaże się, że możesz opalać się tylko cztery minuty i to na łóżku z najsłabszymi lampami!

Wszystko z rozsądkiem
Korzystanie z solarium nie jest śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli pójdziesz w renomowane miejsce, w którym są łóżka dobrej jakości, posmarujesz się kremem i będziesz powtarzała zabieg naprawdę okazyjnie – nic nie stoi na przeszkodzie. Uważaj jednak – gdy ktoś powie ci, że „chyba już wystarczy”, a ty zaprotestujesz, oznacza to, że przekroczyłaś już „bezpieczny” poziom opalania.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Mój chłopak dużo pije! Mój chłopak dużo pije!

  Nałogi

  Mój chłopak dużo pije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

 • Dopalacze – jak odmówić? Dopalacze – jak odmówić?

  Nałogi

  Dopalacze – jak odmówić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś...

 • Wieczorny apetyt – jak go opanować? Wieczorny apetyt – jak go opanować?

  Nałogi

  Wieczorny apetyt – jak go opanować?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno nie będziesz wieczorem podjadać. Że nie ma mowy...

 • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Nałogi

  Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

 • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

  Nałogi

  Uzależnienie od opalania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

 • Uzależnienie od gier komputerowych Uzależnienie od gier komputerowych

  Nałogi

  Uzależnienie od gier komputerowych

  Autor: Redakcja TeenZone

  O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

 • Uzależnienie od Facebook’a Uzależnienie od Facebook’a

  Nałogi

  Uzależnienie od Facebook’a

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co...

 • Marihuana – czy jest szkodliwa? Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Nałogi

  Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

 • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

  Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.