Połącz się z nami

Ciągłe przebywanie na Facebook’u

Nałogi

Ciągłe przebywanie na Facebook’u

Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań, selfie, a nawet zdjęcia… naszych posiłków. Zapewne masz na tym portalu szerokie grono przyjaciół. Warto jednak się zastanowić, czy masz także przyjaciół… w realnym życiu.
Coraz częstszym problemem jest bowiem posiadanie dużej ilości wirtualnych znajomych, ale nikogo… z kim można by po prostu szczerze porozmawiać. Jeśli masz podobnie – dowiedz się, co możesz z tym fantem zrobić.

Jestem często na Facebook, bo… jestem samotny!
Powszechnie uważamy, że ten, kto prowadzi aktywne życie na Facebooku, ma wielu znajomych, super uzupełniony profil i genialne zdjęcia, to osoba, której możemy zazdrościć otwartości i posiadania wielu przyjaciół, rozbudowanego życia towarzyskiego. Jak jednak wyjaśniają naukowcy – jest wręcz… odwrotnie. Osoby, które wkładają duży wysiłek, by internetowo prezentować się ciekawie i „na bogato”, muszą włożyć w to dużo czasu. A skoro tak, to siedzą głównie przed komputerem.

Druga kwestia to pewien komunikat. Zdaniem specjalistów, uzupełniony profil, dużo zdjęć, polubień, udostępnień to komunikat „Zauważcie mnie!” O tym, że to prawda, może świadczyć chociażby fakt, że bardzo towarzyskie osoby po prostu nie mają czasu na aż tak intensywne życie na Facebooku. Bo spędzają mnóstwo chwil z „żywymi” ludźmi.

O takiej Facebookowej samotności może opowiedzieć Iza (16l.) z Bydgoszczy:

– Facebook… kiedyś prawie zrujnował mi życie. Chodzi o to, że miałam naprawdę wielu znajomych. Ludzi, którzy – jak mi się wydawało, lubili mnie i z kim dobrze mi się rozmawiało. Czułam, że mam znajomych. Ale jakiś czas temu trafiłam do szpitala na dwa tygodnie. Mój telefon się zepsuł, więc nie miałam dostępu do internetu, poza tym źle się czułam. I okazało się, że nikt, ale to nikt nie przyszedł mnie odwiedzić! Co więcej – nikt nawet do mnie nie napisał smsa! Byłam zdruzgotana.

Odkryłam, że nie mam znajomych. Skasowałam konto na FB i zaczęłam spotykać się z ludźmi. Dziś sama się sobie dziwię, że tyle czasu byłam taka ślepa – podkreśla Iza.

Co możesz zrobić?
Mówienie o skończeniu z Facebookiem to jedno, a działanie – to drugie. Ale spokojnie, nie będziemy usilnie namawiać cię na skasowanie konta. Wcale nie uważamy, że musisz to zrobić – możesz korzystać z niego jako uzupełnienie swoich przyjaźni i cenne narzędzie do zawierania kontaktów oraz poznawania ciekawych treści. Ale jeśli czujesz się samotny/-a, to czas na pewne zmiany. Oto nasze propozycje.

Przegląd znajomych
Tak, wykonaj małe porządki w liście swoich znajomych. Mają tam zostać tylko osoby, które znasz i które lubisz. Czyli odpadają: znajomi znajomych, wredna pseudokoleżanka, były chłopak, którego nie cierpisz i jakiś przystojniak, którego właściwie w ogóle nie znasz. Tylko znajomi, których lubisz i którzy, jeśli spotkasz ich na ulicy, z pewnością do ciebie podejdą, by się przywitać.

Zamiast komentować – rozmawiaj
Teraz na swojej liście masz tylko osoby, które dużo dla ciebie znaczą. Świetnie, to sporo ułatwia. Kolejny krok to zrezygnowanie z pewnych nawyków. Przykład – widzisz, że twoja koleżanka ma urodziny. Nie pisz do niej mdłych życzeń na FB! Bądź inna lub inny, niż wszyscy. Napisz ciekawego smsa albo po prostu kup dobrą czekoladę i idź odwiedzić tę osobę. Będzie bardzo zaskoczona, a ty – niezwykle dumna/-t z siebie. Kiedyś tak właśnie świętowało się czyjeś urodziny – wysiłkiem związanym z kupieniem prezentu i pofatygowaniem się do solenizanta. I to było naprawdę coś bardzo fajnego.

Wracasz z wycieczki? Zaproś znajomych na obejrzenie zdjęć!
Oczywiście, możesz też zamieścić je na Facebooku. Ale czy nie milej jest zaprosić znajomych do siebie i po prostu razem pooglądać fotki? Oczywiście, że tak. I uwierz, że lajki w ich oczach i komentarze na żywo są dużo milej widziane.

Nałóg? Walcz z tym
Może trudno z tym uwierzyć, ale są już osoby uzależnione od Facebooka. Ci nastolatkowie co chwila odświeżają stronę, a przebywają z dala od źródła Internetu, zaczynają czuć nerwowość i niepokój. Opowiada o tym Bartek:

– Oczywiście, że miałem problem z FB. Nie potrafiłem zacząć bez niego dnia. Na każdej lekcji nie skupiałem się, ale przeglądałem fejsa. Ciągle sprawdzałem lajki, komentarze, w domu obrabiałem zdjęcia, żeby lepiej wyglądać. W końcu siostra założyła się ze mną, ze nie wytrzymam bez FB tygodnia. Kiedy po dwóch dniach prawie zwariowałem z nudów, uświadomiłem sobie, że mam problem. Dla próby skasowałem konto. I odkryłem, jak gigantyczną ilość czasu on mi pożerał! Już go nie założyłem ponownie. Jeśli czegoś chcę od kogoś, to po prostu dzwonię – podkreśla Bartek.

Zakład to oczywiście dobry pomysł, ale jeśli chcesz sprawdzić, czy masz problem z życiem bez Facebooka, spróbuj po prostu na niego nie wchodzić – na przykład przez dwa tygodnie. To, jak sobie poradziłeś/-łaś, powie ci bardzo dużo.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Mój chłopak pali papierosy! Mój chłopak pali papierosy!

  Nałogi

  Mój chłopak pali papierosy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Stare przysłowie mówi, że nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. To prawda, bo nie...

 • Mój tata prowadzi po pijaku! Mój tata prowadzi po pijaku!

  Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

 • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Mój brat/siostra bierze dopalacze! Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Nałogi

  Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo chyba mam problem. Boję się o mojego brata, Tomka. On chyba bierze dopalacze! Czasem...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

 • Marihuana – czy jest szkodliwa? Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Nałogi

  Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

 • Czy grozi Ci… uzależnienie? Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Nałogi

  Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

 • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

  Nałogi

  Uzależnienie od opalania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

 • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

  Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.