Połącz się z nami

Ciągłe przebywanie na Facebook’u

Nałogi

Ciągłe przebywanie na Facebook’u

Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań, selfie, a nawet zdjęcia… naszych posiłków. Zapewne masz na tym portalu szerokie grono przyjaciół. Warto jednak się zastanowić, czy masz także przyjaciół… w realnym życiu.
Coraz częstszym problemem jest bowiem posiadanie dużej ilości wirtualnych znajomych, ale nikogo… z kim można by po prostu szczerze porozmawiać. Jeśli masz podobnie – dowiedz się, co możesz z tym fantem zrobić.

Jestem często na Facebook, bo… jestem samotny!
Powszechnie uważamy, że ten, kto prowadzi aktywne życie na Facebooku, ma wielu znajomych, super uzupełniony profil i genialne zdjęcia, to osoba, której możemy zazdrościć otwartości i posiadania wielu przyjaciół, rozbudowanego życia towarzyskiego. Jak jednak wyjaśniają naukowcy – jest wręcz… odwrotnie. Osoby, które wkładają duży wysiłek, by internetowo prezentować się ciekawie i „na bogato”, muszą włożyć w to dużo czasu. A skoro tak, to siedzą głównie przed komputerem.

Druga kwestia to pewien komunikat. Zdaniem specjalistów, uzupełniony profil, dużo zdjęć, polubień, udostępnień to komunikat „Zauważcie mnie!” O tym, że to prawda, może świadczyć chociażby fakt, że bardzo towarzyskie osoby po prostu nie mają czasu na aż tak intensywne życie na Facebooku. Bo spędzają mnóstwo chwil z „żywymi” ludźmi.

O takiej Facebookowej samotności może opowiedzieć Iza (16l.) z Bydgoszczy:

– Facebook… kiedyś prawie zrujnował mi życie. Chodzi o to, że miałam naprawdę wielu znajomych. Ludzi, którzy – jak mi się wydawało, lubili mnie i z kim dobrze mi się rozmawiało. Czułam, że mam znajomych. Ale jakiś czas temu trafiłam do szpitala na dwa tygodnie. Mój telefon się zepsuł, więc nie miałam dostępu do internetu, poza tym źle się czułam. I okazało się, że nikt, ale to nikt nie przyszedł mnie odwiedzić! Co więcej – nikt nawet do mnie nie napisał smsa! Byłam zdruzgotana.

Odkryłam, że nie mam znajomych. Skasowałam konto na FB i zaczęłam spotykać się z ludźmi. Dziś sama się sobie dziwię, że tyle czasu byłam taka ślepa – podkreśla Iza.

Co możesz zrobić?
Mówienie o skończeniu z Facebookiem to jedno, a działanie – to drugie. Ale spokojnie, nie będziemy usilnie namawiać cię na skasowanie konta. Wcale nie uważamy, że musisz to zrobić – możesz korzystać z niego jako uzupełnienie swoich przyjaźni i cenne narzędzie do zawierania kontaktów oraz poznawania ciekawych treści. Ale jeśli czujesz się samotny/-a, to czas na pewne zmiany. Oto nasze propozycje.

Przegląd znajomych
Tak, wykonaj małe porządki w liście swoich znajomych. Mają tam zostać tylko osoby, które znasz i które lubisz. Czyli odpadają: znajomi znajomych, wredna pseudokoleżanka, były chłopak, którego nie cierpisz i jakiś przystojniak, którego właściwie w ogóle nie znasz. Tylko znajomi, których lubisz i którzy, jeśli spotkasz ich na ulicy, z pewnością do ciebie podejdą, by się przywitać.

Zamiast komentować – rozmawiaj
Teraz na swojej liście masz tylko osoby, które dużo dla ciebie znaczą. Świetnie, to sporo ułatwia. Kolejny krok to zrezygnowanie z pewnych nawyków. Przykład – widzisz, że twoja koleżanka ma urodziny. Nie pisz do niej mdłych życzeń na FB! Bądź inna lub inny, niż wszyscy. Napisz ciekawego smsa albo po prostu kup dobrą czekoladę i idź odwiedzić tę osobę. Będzie bardzo zaskoczona, a ty – niezwykle dumna/-t z siebie. Kiedyś tak właśnie świętowało się czyjeś urodziny – wysiłkiem związanym z kupieniem prezentu i pofatygowaniem się do solenizanta. I to było naprawdę coś bardzo fajnego.

Wracasz z wycieczki? Zaproś znajomych na obejrzenie zdjęć!
Oczywiście, możesz też zamieścić je na Facebooku. Ale czy nie milej jest zaprosić znajomych do siebie i po prostu razem pooglądać fotki? Oczywiście, że tak. I uwierz, że lajki w ich oczach i komentarze na żywo są dużo milej widziane.

Nałóg? Walcz z tym
Może trudno z tym uwierzyć, ale są już osoby uzależnione od Facebooka. Ci nastolatkowie co chwila odświeżają stronę, a przebywają z dala od źródła Internetu, zaczynają czuć nerwowość i niepokój. Opowiada o tym Bartek:

– Oczywiście, że miałem problem z FB. Nie potrafiłem zacząć bez niego dnia. Na każdej lekcji nie skupiałem się, ale przeglądałem fejsa. Ciągle sprawdzałem lajki, komentarze, w domu obrabiałem zdjęcia, żeby lepiej wyglądać. W końcu siostra założyła się ze mną, ze nie wytrzymam bez FB tygodnia. Kiedy po dwóch dniach prawie zwariowałem z nudów, uświadomiłem sobie, że mam problem. Dla próby skasowałem konto. I odkryłem, jak gigantyczną ilość czasu on mi pożerał! Już go nie założyłem ponownie. Jeśli czegoś chcę od kogoś, to po prostu dzwonię – podkreśla Bartek.

Zakład to oczywiście dobry pomysł, ale jeśli chcesz sprawdzić, czy masz problem z życiem bez Facebooka, spróbuj po prostu na niego nie wchodzić – na przykład przez dwa tygodnie. To, jak sobie poradziłeś/-łaś, powie ci bardzo dużo.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Wieczorny apetyt – jak go opanować? Wieczorny apetyt – jak go opanować?

  Nałogi

  Wieczorny apetyt – jak go opanować?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno nie będziesz wieczorem podjadać. Że nie ma mowy...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

  Nałogi

  Uzależnienie od opalania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

 • Mój brat/siostra bierze dopalacze! Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Nałogi

  Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo chyba mam problem. Boję się o mojego brata, Tomka. On chyba bierze dopalacze! Czasem...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

  Nałogi

  Palenie wśród młodzieży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

 • Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn? Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

  Nałogi

  Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie...

 • Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne? Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Nałogi

  Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Ostatnio byłam na imprezie. Wszystko było jak zawsze, aż do czasu, kiedy kumpel… zaproponował wciąganie dezodorantu....

 • Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić? Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Nałogi

  Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Chodzi o mojego chłopaka, Filipa. Jest nam ze sobą naprawdę dobrze, jest cudownym...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.