Połącz się z nami

Kolczyk w pępku a bezpłodność

Zdrowie

Kolczyk w pępku a bezpłodność

Kasia, 15 lat: Mam pytanie, które może wydawać się głupie. Bardzo chcę zrobić sobie kolczyk w pępku ale boję się, że jeżeli go źle zrobią to mogę być przez to bezpłodna. Czy to możliwe aby przez to przebicie, stracić płodność?

Choć pytanie wielu osobom może wydawać się śmieszne, mit o tym, że robiąc sobie kolczyk w pępku można stracić zdolność do zajścia w ciążę, jest bardzo popularnym mitem wśród nastolatek. Choć nikt do końca nie wie, skąd on się w ogóle wziął (możemy tylko przypuszczać, że tak rodzice zniechęcają swoje córki do tego typu ozdób), to nie ulega wątpliwości, że te wierzenia śmiało możemy odłożyć na półkę z bajkami.

Prawidłowo wykonany zabieg przekłucia pępka, nie wiąże się z większym ryzykiem dla zdrowia. Pamiętać musimy jedynie o zachowaniu podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa. Zabieg ten, najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie, gdzie będziemy mieli pewność, że użyty sprzęt będzie sterylny a osoba wykonujące przekłucie pępka bądź innej części ciała, odpowiednio przeszkolona. Pamiętajmy, że brak sterylności sprzętu, może prowadzić do zakażenia, nie tylko bakteryjnego ale także wirusowego – wiązać się to może z powikłaniami w miejscu zabiegu jak i możliwością zachorowania na żółtaczkę.

Warto także odpowiednio wybrać kolczyk – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu bycia uczulonym na nikiel, który jest bardzo popularnym składnikiem stopów, z których wykonuje się kolczyki. W przypadku świeżego przekłucia, gdzie mamy do czynienia z niezagojoną tkanką, reakcja uczuleniowa może być o wiele silniejsza niż zwykle.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.