Połącz się z nami

Objawy stresu – czy wiesz, dlaczego boli cię brzuch?

Psychologia

Objawy stresu – czy wiesz, dlaczego boli cię brzuch?

Sądzisz, że stres dotyka tylko osoby dorosłe? Jeśli tak, to jesteś w sporym błędzie – tak naprawdę odczuwają go już nawet… przedszkolaki. W okresie dojrzewania przyczyn stresu jest więcej, dlatego możesz w bardzo nieprzyjemny sposób odczuwać jego skutki. Jakie są objawy stresu fizyczne i psychologiczne? Jak pokonać stres? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zwalczyć swojego wroga, a z pewnością jest nim długotrwały stres, musisz najpierw go dobrze poznać. Dowiedz się zatem, jakie twoje ciało daje ci znać, że jest już zmęczone stresem i jak zwalczyć tego cichego nieprzyjaciela.

Objawy stresu

Stres to nie tylko nerwy z powodu zbliżającego się sprawdzianu. Możesz odczuwać go w przeróżnych sytuacjach, nawet tak banalnych, jak pójście do dentysty czy kłótnia z koleżanką. Niektóre osoby są bardziej podatne na działanie stresu, inne mniej. W tym pierwszym przypadku pojawia się dużo objawów, które mogą być mylnie interpretowane jako symptomy chorób. Jeśli więc uważasz, że często „przeżywasz” zbyt mocno różne sytuacje, dowiedz się, czy i w twoim przypadku objawy nie wynikają właśnie z nadmiernego podenerwowania.

Objawy stresu natychmiastowe – w stresowej sytuacji

Gdy dzieje się coś niepokojącego, twoje ciało, chociaż o tym nie myślisz, natychmiast zaczyna reagować. Możesz wtedy odczuwać przyspieszone bicie serca, nagłe pocenie się, suchość w ustach i napięcie mięśni, niektóre osoby czują także natychmiastowy skurcz żołądka. Bóle żołądka i biegunka także mogą się pojawić – czasem dopiero po kilku godzinach od pojawienia się stresującej sytuacji albo nawet kilka godzin przed nią (jeśli o niej wiemy).

Czasem objawy te odczuwane są dopiero po kilku godzinach – na przykład, gdy przeżyjesz stresującą sytuację w szkole i dopiero po powrocie do domu czujesz, jak bardzo bolą cię mięśnie w okolicy łopatek. To dlatego, że były cały czas napięte.

Objawy długotrwałego stresu

Co może wywołać długotrwały stres u nastolatka czy nastolatki? Wbrew pozorom, bardzo wiele sytuacji! Tak, jak mitem jest, że nastolatki nie mogą cierpieć na depresję, tak nieprawdziwe jest twierdzenie, że nie mogą cierpieć z powodu długotrwałego stresu.

Powodem może być na przykład trwający od dłuższego czasu problem z którymś z przedmiotów szkolnych. Albo poczucie bycia prześladowanym lub choćby nielubianym w szkole. Także kłopoty na tle miłosnym czy na przykład rozwód rodziców i przeżywane z jego powodu emocje. Takich przykładów można mnożyć bez liku.

Jeśli dokucza ci stres długotrwały, możesz czuć następujące objawy:

  • Problemy z jedzeniem – albo jesz za mało, albo za dużo. Niektórzy w sytuacjach stałego stresu mają ciągle ściśnięty żołądek uniemożliwiający im jedzenie, inni „zajadają” stres.
  • Ciągłe uczucie zimna – czy zakładasz często grube skarpety i okrywasz się kocami, chociaż słyszysz, że „przecież jest tak ciepło”?
  • Nerwobóle – czyli bóle w klatce piersiowej. Osoby mające takie bóle często boją się, że chodzi o serce, ale jest to tylko bardzo nieprzyjemny objaw stresu.
  • Bóle głowy – jak często sięgasz po tabletkę przeciwbólową?
  • Napady duszności.
  • Zmiany na skórze – na przykład suche miejsca albo wysypki. Niektórzy specjaliści podkreślają, że stres nasila trądzik!

Objawy stresu dotyczą też psychiki. Możesz odczuwać ciągłe rozdrażnienie, zmęczenie, trudności z koncentracją uwagi i skupieniem (co przekłada się na gorsze stopnie) albo problemy ze snem.

Co robić ze stresem i jak leczyć objawy stresu?

Jeśli już wiesz, że zdecydowanie jesteś wśród osób, którymi stres zawładnął, czas działać.

Po pierwsze, dowiedz się, co cię stresuje. Zastanów się, dlaczego chodzisz ciągle podenerwowany albo podenerwowana. Gdy odkryjesz przyczynę, będzie ci łatwiej ją zlikwidować. Może chodzi o rodziców, sytuację w domu? Kłopoty w szkole, jakiś konkretny przedmiot albo nauczyciela?

Gdy już odkryjesz powód swoich nerwów, pomyśl, co możesz z nimi zrobić. Weź pod uwagę wszystkie opcje – na przykład gdy masz problemy w nauce, porozmawiaj z rodzicami o korepetycjach z danego przedmiotu.

Postaraj się też zlikwidować wszystkie sytuacje, które stresują cię w życiu codziennym. Przykład? Wstydzisz się, że na w-fie za mocno podskakują ci piersi, więc kupujesz bardzo mocno usztywniany stanik.

Kolejny punkt to myślenie sobie „A jeśli nawet, to co?”. Czasem stresujemy się, wyobrażając sobie różne sytuacje, które mogą nam się przytrafić. W takim momencie warto wyobrazić sobie, że przerażająca nas rzecz rzeczywiście się dzieje. I stworzyć sobie plan ratunkowy – co, jeśli? To naprawdę pomaga.

Pamiętaj także o technikach relaksujących. Jeśli czujesz, że się denerwujesz, nie zamykaj się w pokoju, ale wyjdź na spacer, spotkaj się z przyjaciółmi, poczytaj wciągającą książkę albo weź długą kąpiel. Odczytuj sygnały, które przesyła ci twoje ciało i daj mu to, czego chce – odpoczynku.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.