Połącz się z nami

Nowa szkoła – okazja i stres

Szkoła

Nowa szkoła – okazja i stres

Wrzesień to tradycyjnie czas powrotu do szkół. Dla wielu młodych ludzi jest to także moment w którym trafiają w zupełnie obce środowisko, takie gdzie wszystko trzeba zacząć od początku – nowej szkoły. Dla jednych jest to okazja na zyskanie nowych znajomości, dla innych z kolei szansa na odcięcie się od przyklejonej im łatki w poprzedniej szkole, rozpoczęcia nowego, lepszego życia.

Pierwszym tygodniom w nowej szkole często towarzyszy duży stres, objawiający się drżeniem rąk, kłuciem w dołku, bólami brzucha czy też bezsennością. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu na nowe czynniki środowiskowe.

Stres związany ze zmianą szkoły dopada praktycznie każdego, niezależnie czy jest to osoba bez większych problemów nawiązująca nowe znajomości czy też ktoś nieśmiały. Lekiem na tego typu przypadłości jest lekka, zróżnicowana dieta, która pozytywnie wpłynie na zaburzenia żołądkowe, duża ilość spacerów na świeżym powietrzu oraz aktywność fizyczna – nie od dziś wiadomo, że sport to jeden z najlepszych leków na stres.

W samej zmianie szkoły powinniśmy dopatrywać się szans na zyskanie nowych znajomości oraz dalszy rozwój, niezależnie czy już wiemy co chcemy robić w przyszłości czy też nie.

Podstawą dobrego samopoczucia w nowej szkole są dobre relacje panujące w klasie. Wiele szkół organizuje imprezy integracyjne dla „pierwszaków”, mające za zadanie budowanie nowych znajomości między uczniami. Jest to szansa z której bezwzględnie powinniśmy skorzystać. Jeżeli nasza szkoła nie organizuje tego typu imprez, warto zaproponować klasie spotkanie poza szkołą, na którym będzie okazja bliższego poznania się w nieco luźniejszej atmosferze.

Nowa szkoła to okazja na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Niezależnie czy chcemy odciąć się od przyklejonej nam łatki, którą zyskaliśmy z naszej winy lub nie, czy też chcemy po prostu zmienić krąg znajomych, mamy ku temu idealny moment. Ważne jest to, abyśmy nie popełniali błędów z przeszłości i dobierali sobie bliskich znajomych z którymi będą nas łączyć wspólne zainteresowania, pasje lub po prostu takich, z którymi będziemy czuć się naprawdę dobrze.

Pamiętajmy o jednym – stres związany ze zmianą szkoły minie bardzo szybko, a to, co dzięki tej zmianie możemy zyskać wielokrotnie zrekompensuje nam początkowe nerwy.

Więcej w kategorii Szkoła

 • Przyjaźń

  Jak wkręcić się w towarzystwo?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Jest jedna sprawa, która nie daje mi spokoju. Chodzi o to, że jestem w nowej szkole...

 • Szkoła

  Szkoła z Internatem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Szkoła z Internatem to dla wielu nastolatków coś bardzo oryginalnego, z czym zapewne nigdy nie będą...

 • Nauczyciele

  Fajna wychowawczyni – czy można zwierzyć się jej z problemów?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie mi podjąć decyzję. Chodzi o to, że mam kilka problemów w domu. I nie za...

 • Nauczyciele

  Zakochałam się w nauczycielu!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Początek roku szkolnego. Dla ogromnej większości uczniów nie jest to powód do radości – powszechne przygnębienie...

 • Nauka

  Nie radzę sobie w szkole…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Robisz wszystko, co w twojej mocy, by dostawać jak najlepsze oceny... i znowu nic z tego...

Do góry