Połącz się z nami

Paniczny lęk przed szkołą

Nauczyciele

Paniczny lęk przed szkołą

Ania, 17 lat: W tym roku rozpoczęłam naukę w bardzo dobrym liceum – to było moje marzenie. Nigdy wcześniej nie miałam problemu z nauką, szła mi bardzo dobrze, byłam prymuską. Niestety, od tego roku nie wiem co się ze mną dzieje. Bardzo boję się wyjścia do szkoły, właściwie zrobiłabym wszystko aby tam nie iść. Gdy już jestem w szkole, cała drżę, łamie mi się głos. Gdy mam odpowiadać na lekcji, stoję jak sparaliżowana, nie mogę wydusić z siebie ani słowa. Co mi jest?

Paniczny lęk przed szkołą, wbrew temu co się sądzi, najczęściej dotyka młodych ludzi, którzy są inteligentni, zdolni i nadzwyczaj ambitni. Chcieliby być najlepsi we wszystkich dziedzinach. Niestety, ogromna presja, stres i wygórowane oczekiwania, własne lub rodziców, wcześniej czy później dadzą o sobie znać.

Opisywana sytuacja jednoznacznie wskazuje, że dotknął Cię lęk przed szkołą a paniczny stres paraliżuje Cię i warunkuje Twoje zachowania. Z czego to wynika? Głównie z ambicji i presji na wyniki w szkole. Nowe otoczenie, nowi nauczyciele i szkolni znajomi, zainicjowali u Ciebie taką reakcję. Czynnikiem inicjującym strach przed szkołą mogło być także drobne niepowodzenie, które odebrane zostało bardzo osobiście.

Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Po pierwsze spróbuj się trochę zdystansować – wyniki w nauce nie definiują Ciebie jako osoby. Ambicja to bardzo pozytywna cecha o ile nie zamienia się w tak zwaną „chorą ambicję”. Musisz zrozumieć, że nie jesteś i nigdy nie będziesz w stanie być najlepsza ze wszystkich przedmiotów – każdy ma jakąś dziedzinę w której się specjalizuje. Postaraj się znaleźć swoją i skup się na niej.

Po drugie, zacznij nagradzać się nawet za drobne sukcesy. Nie patrz zbyt krytycznie na każde swoje osiągnięcie. Zamiast zastanawiać się co mogłoby być zrobione lepiej, skup się na tym co było zrobione dobrze.

Po trzecie, dużo snu i odpoczynku, odpowiednia dieta, hobby oraz ruch (sport lub spacery), zdecydowanie zmniejszą stres. A to właśnie nadmierny stres jest Twoim głównym wrogiem.

Gdyby jednak powyższe rady nie pomogły a Twoje stany lękowe nadal się nasilały, skontaktuj się ze szkolnym pedagogiem lub udaj się do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Uzyskasz tam niezbędną pomoc.

Więcej w kategorii Nauczyciele

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.