Połącz się z nami

Strach przed nową szkołą

Szkoła

Strach przed nową szkołą

Agata, 15 lat: Niedługo idę do nowej szkoły i nie wiem jak sobie poradzić ze strachem przed nią. Nie chodziłam do szkoły, od szóstej klasy uczyłam się w domu. Teraz nie wiem jak pozbyć się strachu przed szkołą.

Czasami zdarza się tak, że ze względu na stan zdrowia lub inne wypadki losowe, nie mamy możliwości aby uczuć się w szkole. Otrzymujemy wtedy tak zwany indywidualny tok nauczania i najczęściej uczymy się w domu. Trwające dłużej „oderwanie” od normalnego, szkolnego życia, powoduje stres i niepewność przed tym co czeka nas po powrocie do starej szkoły lub tym, co zastaniemy w nowej.

Strach przed nową szkołą lub powrotem do starej powodują głównie trzy czynniki – zmiana otoczenia, obawa o relacje z rówieśnikami oraz relacje z nauczycielami. Zrozumienie ich genezy, pozwoli na lepszą walkę ze stresem.

Jeżeli chodzi o zmianę otoczenia, stres przed czymś nowym jest naturalną reakcją naszej psychiki na opuszczenie tak zwanej „strefy komfortu” czyli środowiska i czynników na nas oddziałujących do których jesteśmy już przyzwyczajeni i które dobrze znamy.

Obawa o relacja z rówieśnikami, w tym przypadku, spowodowana jest wyrwaniem poniekąd z życia społecznego, do którego na nowo musimy się przyzwyczaić i zbudować nowe znajomości lub odświeżyć stare.

Wchodząc w nowe środowisko gdzie wszyscy już się znają, istnieją już więzi koleżeńskie, możemy poczuć się wyobcowani. Ważne jest to, aby nie izolować się od reszty klasy, starać się rozmawiać z nowo poznanymi ludźmi. Na początku może być to trochę stresujące – wiadomo, każdy chce wypaść jak najlepiej – ale nie możemy się zniechęcać. Spójrzmy na to jak na wspaniałą szansę aby zacząć wszystko od nowa, szansę, której wiele osób może nam tylko pozazdrościć.

Relacje z nauczycielami nie powinny stanowić wielkiego stresu. Fakt, nowi nauczyciele to także nowe wymagania oraz mniejsza taryfa ulgowa, którą mieliśmy podczas nauczania indywidualnego, jednak nauczyciel też człowiek i na pewno zrozumie naszą sytuację.

Więcej w kategorii Szkoła

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.