Połącz się z nami

Strach przed nową szkołą

Szkoła

Strach przed nową szkołą

Agata, 15 lat: Niedługo idę do nowej szkoły i nie wiem jak sobie poradzić ze strachem przed nią. Nie chodziłam do szkoły, od szóstej klasy uczyłam się w domu. Teraz nie wiem jak pozbyć się strachu przed szkołą.

Czasami zdarza się tak, że ze względu na stan zdrowia lub inne wypadki losowe, nie mamy możliwości aby uczuć się w szkole. Otrzymujemy wtedy tak zwany indywidualny tok nauczania i najczęściej uczymy się w domu. Trwające dłużej „oderwanie” od normalnego, szkolnego życia, powoduje stres i niepewność przed tym co czeka nas po powrocie do starej szkoły lub tym, co zastaniemy w nowej.

Strach przed nową szkołą lub powrotem do starej powodują głównie trzy czynniki – zmiana otoczenia, obawa o relacje z rówieśnikami oraz relacje z nauczycielami. Zrozumienie ich genezy, pozwoli na lepszą walkę ze stresem.

Jeżeli chodzi o zmianę otoczenia, stres przed czymś nowym jest naturalną reakcją naszej psychiki na opuszczenie tak zwanej „strefy komfortu” czyli środowiska i czynników na nas oddziałujących do których jesteśmy już przyzwyczajeni i które dobrze znamy.

Obawa o relacja z rówieśnikami, w tym przypadku, spowodowana jest wyrwaniem poniekąd z życia społecznego, do którego na nowo musimy się przyzwyczaić i zbudować nowe znajomości lub odświeżyć stare.

Wchodząc w nowe środowisko gdzie wszyscy już się znają, istnieją już więzi koleżeńskie, możemy poczuć się wyobcowani. Ważne jest to, aby nie izolować się od reszty klasy, starać się rozmawiać z nowo poznanymi ludźmi. Na początku może być to trochę stresujące – wiadomo, każdy chce wypaść jak najlepiej – ale nie możemy się zniechęcać. Spójrzmy na to jak na wspaniałą szansę aby zacząć wszystko od nowa, szansę, której wiele osób może nam tylko pozazdrościć.

Relacje z nauczycielami nie powinny stanowić wielkiego stresu. Fakt, nowi nauczyciele to także nowe wymagania oraz mniejsza taryfa ulgowa, którą mieliśmy podczas nauczania indywidualnego, jednak nauczyciel też człowiek i na pewno zrozumie naszą sytuację.

Więcej w kategorii Szkoła

Do góry