Połącz się z nami

Szkoła z Internatem

Szkoła

Szkoła z Internatem

Szkoła z Internatem to dla wielu nastolatków coś bardzo oryginalnego, z czym zapewne nigdy nie będą mieli do czynienia. Dla niektórych jednak uczenie się w takim miejscu jest bardzo prawdopodobne – mają zbyt daleko do wymarzonej szkoły. Stają więc przed wyborem: albo internat, albo inna szkoła.

Jako, że internat jest tak mało popularny, temat ten rodzi wiele stereotypów i mitów. Jeżeli więc to ty stoisz przed wyborem szkoły, dowiedz się, jakie są plusy i minusy tej z internatem i w co nie warto wierzyć.

Plusy, czyli co da ci internat?

O plusach szkoły z internatem zwykle mówi się w kontekście dużej swobody, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą – o tym za chwilę. Warto jednak wspomnieć o innych korzyściach takiego rozwiązania.

  • Nowe znajomości

Szkoła z internatem to prawdziwa okazja do poznania mnóstwa nowych ludzi z nieco innej perspektywy, niż jest to w szkole. Spędzacie ze sobą o wiele więcej czasu, śpicie w jednych pokojach, przeżywacie razem różne, czasem trudne sytuacje. Bardzo szybko okazuje się zatem, kto jest naprawdę w porządku, a kto nie do końca. A to z kolei stanowi podstawę nawiązania naprawdę głębokich znajomości.

  • Wyćwiczenie samodzielności

W domu wiele rzeczy robić po prostu nie musisz. Gdy mieszkasz sam/-a, wyjścia nie ma – musisz się nauczyć. Z początku wydaje się to bardzo trudne, ale z czasem owocuje super samodzielnością. Przyda ci się ona w późniejszych latach – na przykład wtedy, gdy zamieszkasz w akademiku. Albo gdy podejmiesz swoją pierwszą pracę. A tak poza tym – być samodzielnym to naprawdę super sprawa!

  • Pokonanie nieśmiałości

Dla osób nieśmiałych opcja zamieszkania w szkole z internatem wydaje się prawdziwą tragedią. Po jakimś czasie jednak okazuje się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bycie zmuszonym do podejmowania kontaktów z innymi sprawia, że sytuacje te przestają być takie straszne albo nawet problem nieśmiałości znika zupełnie! To naprawdę świetny sposób na zażegnanie tego kompleksu!

Minusy szkoły z internatem

Nie myśl jednak, że ten rodzaj szkoły to same korzyści. Jak niemal we wszystkim, tak i tutaj znajdziemy kilka małych minusów. Oto, z czym będziesz musiał/-a się liczyć.

  • Wydzielony czas

Cisza nocna o 21, czas na odpoczynek od 16 do 17, posiłki w jasno wytyczonych godzinach – to założenia typowe dla szkoły z internatem. Opiekunowie muszą mieć kontrolę nad tym, co robią ich podopieczni, więc zasady są obowiązkowe i bardzo przestrzegane.

  • Tęsknota

Osoby bardzo wrażliwe i lubiące dom rodzinny mogą bardzo przeżywać oddalenie – i tęsknota wcale nie mija po kilku dniach. Brak codziennego kontaktu z rodzicami czy rodzeństwem może bardzo dawać ci się we znaki, jeśli należysz do takich właśnie osób.

  • Niedobrane towarzystwo

Czasem zdarza się tak, że od razu, na pierwszym roku nauki, dostaniesz pokojowy „przydział” z osobami, które bardzo przypadają ci do gustu. W wielu przypadkach jest jednak… nieco inaczej. Może się na przykład okazać, że ty, wielka gaduła, dostaniesz pokój z największym milczkiem świata i w dodatku ponurakiem. Albo jesteś cicha/-y i nieśmiała, a za towarzysza przydzielą ci imprezowicza zasypiającego tylko przy muzyce. Takie sytuacje prowadzą do wielu konfliktów i niszczą cały urok miejsca.

Nie wierz w te bajki!

Jak wspomnieliśmy, wokół szkół z internatem narosło wiele mitów. Jeśli planujesz naukę w takiej właśnie szkole, to dowiedz się, co na pewno nie jest prawdą.

Przede wszystkim, nieprawdziwe jest przekonanie, że w internacie panuje samowolka – każdy robi to, co chce, a impreza goni imprezę. O tym, jak bardzo rzeczywistość się różni, mówi Ilona, która mieszka w szkole z internatem od pół roku:

– Idąc do szkoły, liczyłam na to, że będę miała dużą swobodę. Wyobrażałam sobie, jak to siedzimy ze znajomymi przy jakimś piwie i dobrej muzyce do późnych godzin nocnych. Okazało się, że większą swobodę miałam… w domu. Tutaj o 21 jest cisza i jeśli jest zakłócana, to któryś z opiekunów sprawdza, co się dzieje. Alkohol? Nie ma szans, ktoś od razu by wyczuł. Nawet wagary nie przejdą, bo wszystko jest pod kontrolą i w razie czego natychmiast zawiadamia się rodziców. Ale mimo to lubię tu być. Poznałam wielu fajnych ludzi i wiele się nauczyłam – podkreśla Ilona.

Nie wierz także w bujdę, że szkoła z internatem to miejsce… dla nieposłusznych dzieci, z którymi nie radzą sobie rodzice albo dla których taka szkoła ma być karą. W rzeczywistości jest to po prostu opcja, aby uniknąć codziennego dojeżdżania np. 50 kilometrów do szkoły. A dla rodziców jest to wielkie i dość trudne doświadczenie.

Więcej w kategorii Szkoła

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.