Połącz się z nami

Nie masz kasy na studia? A może kredyt studencki?

Nauka

Nie masz kasy na studia? A może kredyt studencki?

„Niedługo kończę liceum. Marzy mi się pójście na studia, ale… chyba nie będzie mnie na to stać. Rodzice są w stanie dawać mi tylko część pieniędzy, a obawiam się, że tak od razu nie pogodzę studiów z dodatkową pracą. Czy oznacza to dla mnie koniec marzeń?” Sylwia, 18l.

Wydawałoby się, że kwestia pójścia na studia to właściwie tylko dobre oceny i zdanie egzaminów. Niestety, w praktyce nie jest tak różowo. Jeśli chcesz pójść na studia dzienne, to potrzebujesz tez pieniędzy – przede wszystkim na „życie” oraz na opłacenie mieszkania i innych wydatków. Rodzice nie zawsze mają na to środki. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze studiów i swoich marzeń! Pomyśl o… kredycie studenckim. Szczegóły – poniżej.

Ile, dla kogo?

Kredyt studencki to bardzo ciekawa forma pomocy studentom. Mianowicie, to wypłacane co miesiąc 600zł, które spłacisz dopiero po studiach. O kredyt studencki mogą ubiegać się ci, którzy nie skończyli jeszcze 25 roku życia. Co bardzo istotne, kredyt jest bardzo nisko oprocentowany – są to odsetki w skali 1,4% w skali roku.

Najważniejsze informacje

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie takiego kredytu, musisz poznać kilka istotnych informacji. Oto, co musisz wiedzieć:

  • Kredyt nigdy nie jest wypłacany „na jeden raz”. Zawsze jest to wypłata transzowa, czyli comiesięczna. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze – bank regularnie upewnia się, czy dalej studiujesz. Po drugie – gdyby cała kwota została wypłacona od razu, w wielu przypadkach byłaby wydana w ciągu np. dwóch miesięcy. Innymi słowy: „kto ma, ten szaleje”.
  • Bank zawsze upewnia się, czy aby na pewno nie zostałeś/-łaś wyrzucony/-a ze studiów albo czy z nich nie zrezygnowałeś/-łaś. W tym celu co pół roku, w określonych terminach, musisz okazywać ważną legitymację studencką (z nową naklejką) albo specjalne zaświadczenie.
  • Spłata kredytu rozpoczyna się w dwa lata po studiach i co bardzo ważne – trwa dwa razy dłużej, niż wypłacanie pieniędzy przez bank. Spłacasz dłużej, ale dzięki temu nie oddajesz co miesiąc 600zł, ale 300zł plus odsetki.
  • Jeżeli w trakcie wypłaty kredytu dopadną cię kłopoty finansowe, możesz wnioskować o zmniejszenie raty albo nawet przerwę w spłacaniu. Przerwa ta wynosi 12 miesięcy.

Umorzenie dla najlepszych

Słyszałeś lub słyszałaś, że najlepsi studenci mogą nawet nie spłacać kredytu studenckiego? Cóż, to prawda, ale tylko… w pewnym stopniu. Jeżeli znajdziesz się w gronie 5% najlepszych studentów, to bank może umorzyć ci część kredytu – a dokładnie 20% (czyli 6 tysięcy z 30). Skorzystała z tego Kamila:

– Nie sądziłam, że mi się to uda, ale jednak! Właściwie to muszę przyznać, że nawet nie wiedziałam, że mogę wnioskować o umorzenie kredytu w jakiejś części. Podpowiedziała mi koleżanka, która pytała mnie o oceny. W odpowiednim czasie postarałam się o odpowiednie dokumenty i… udało się! Byłam przeszczęśliwa, w końcu to aż 20%! – mówi Kamila.

Jak starać się o kredyt?

Aby dostać kredyt studencki, musisz przede wszystkim skompletować niezbędne dokumenty i złożyć odpowiedni wniosek. Dokumentami będą zaświadczenia o dochodach członków rodziny (nie mogą być wyższe, niż 2100zł – należy to jednak sprawdzić, ponieważ kwoty te bywają zmieniane), potrzebujesz też zaświadczenia, że studiujesz oraz wszystkiego, czego będzie wymagał bank dla zabezpieczenia spłacenia kredytu (innymi słowy, będzie potrzebował/-a „żyrantów”. Są nimi najczęściej rodzice).

Dokładnie zaplanuj wydatki

Jeśli zdecydujesz się na kredyt studencki, to pamiętaj, aby dokładnie zaplanować, na co będziesz go przeznaczać. Najlepiej, gdy są to stałe opłaty – akademik albo pokój w mieszkaniu. Wówczas unikniesz sytuacji, w której zabraknie ci pieniędzy na opłacenie najważniejszych rzeczy.

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.