Połącz się z nami

Nie masz kasy na studia? A może kredyt studencki?

Nauka

Nie masz kasy na studia? A może kredyt studencki?

„Niedługo kończę liceum. Marzy mi się pójście na studia, ale… chyba nie będzie mnie na to stać. Rodzice są w stanie dawać mi tylko część pieniędzy, a obawiam się, że tak od razu nie pogodzę studiów z dodatkową pracą. Czy oznacza to dla mnie koniec marzeń?” Sylwia, 18l.

Wydawałoby się, że kwestia pójścia na studia to właściwie tylko dobre oceny i zdanie egzaminów. Niestety, w praktyce nie jest tak różowo. Jeśli chcesz pójść na studia dzienne, to potrzebujesz tez pieniędzy – przede wszystkim na „życie” oraz na opłacenie mieszkania i innych wydatków. Rodzice nie zawsze mają na to środki. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze studiów i swoich marzeń! Pomyśl o… kredycie studenckim. Szczegóły – poniżej.

Ile, dla kogo?

Kredyt studencki to bardzo ciekawa forma pomocy studentom. Mianowicie, to wypłacane co miesiąc 600zł, które spłacisz dopiero po studiach. O kredyt studencki mogą ubiegać się ci, którzy nie skończyli jeszcze 25 roku życia. Co bardzo istotne, kredyt jest bardzo nisko oprocentowany – są to odsetki w skali 1,4% w skali roku.

Najważniejsze informacje

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie takiego kredytu, musisz poznać kilka istotnych informacji. Oto, co musisz wiedzieć:

  • Kredyt nigdy nie jest wypłacany „na jeden raz”. Zawsze jest to wypłata transzowa, czyli comiesięczna. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze – bank regularnie upewnia się, czy dalej studiujesz. Po drugie – gdyby cała kwota została wypłacona od razu, w wielu przypadkach byłaby wydana w ciągu np. dwóch miesięcy. Innymi słowy: „kto ma, ten szaleje”.
  • Bank zawsze upewnia się, czy aby na pewno nie zostałeś/-łaś wyrzucony/-a ze studiów albo czy z nich nie zrezygnowałeś/-łaś. W tym celu co pół roku, w określonych terminach, musisz okazywać ważną legitymację studencką (z nową naklejką) albo specjalne zaświadczenie.
  • Spłata kredytu rozpoczyna się w dwa lata po studiach i co bardzo ważne – trwa dwa razy dłużej, niż wypłacanie pieniędzy przez bank. Spłacasz dłużej, ale dzięki temu nie oddajesz co miesiąc 600zł, ale 300zł plus odsetki.
  • Jeżeli w trakcie wypłaty kredytu dopadną cię kłopoty finansowe, możesz wnioskować o zmniejszenie raty albo nawet przerwę w spłacaniu. Przerwa ta wynosi 12 miesięcy.

Umorzenie dla najlepszych

Słyszałeś lub słyszałaś, że najlepsi studenci mogą nawet nie spłacać kredytu studenckiego? Cóż, to prawda, ale tylko… w pewnym stopniu. Jeżeli znajdziesz się w gronie 5% najlepszych studentów, to bank może umorzyć ci część kredytu – a dokładnie 20% (czyli 6 tysięcy z 30). Skorzystała z tego Kamila:

– Nie sądziłam, że mi się to uda, ale jednak! Właściwie to muszę przyznać, że nawet nie wiedziałam, że mogę wnioskować o umorzenie kredytu w jakiejś części. Podpowiedziała mi koleżanka, która pytała mnie o oceny. W odpowiednim czasie postarałam się o odpowiednie dokumenty i… udało się! Byłam przeszczęśliwa, w końcu to aż 20%! – mówi Kamila.

Jak starać się o kredyt?

Aby dostać kredyt studencki, musisz przede wszystkim skompletować niezbędne dokumenty i złożyć odpowiedni wniosek. Dokumentami będą zaświadczenia o dochodach członków rodziny (nie mogą być wyższe, niż 2100zł – należy to jednak sprawdzić, ponieważ kwoty te bywają zmieniane), potrzebujesz też zaświadczenia, że studiujesz oraz wszystkiego, czego będzie wymagał bank dla zabezpieczenia spłacenia kredytu (innymi słowy, będzie potrzebował/-a „żyrantów”. Są nimi najczęściej rodzice).

Dokładnie zaplanuj wydatki

Jeśli zdecydujesz się na kredyt studencki, to pamiętaj, aby dokładnie zaplanować, na co będziesz go przeznaczać. Najlepiej, gdy są to stałe opłaty – akademik albo pokój w mieszkaniu. Wówczas unikniesz sytuacji, w której zabraknie ci pieniędzy na opłacenie najważniejszych rzeczy.

Więcej w kategorii Nauka

Do góry