Połącz się z nami

Podrabianie ocen w dzienniku – warto?

Nauka

Podrabianie ocen w dzienniku – warto?

„Pomóżcie! Doszły mnie plotki, że mój brat chce podrobić sobie kilka ocen w dzienniku. Zapytałam go, czy to prawda i powiedział, że faktycznie o tym myśli. Co mam zrobić? Jak go przekonać, że to głupi pomysł?” Ewelina, 15l.

Podrabianie ocen w dzienniku szkolnym nie jest szczególnie nowym pomysłem – co roku decyduje się na taki krok mnóstwo uczniów. Podrabiane bywają oceny w dziennikach papierowych, jak i elektronicznych. Niektórym się udaje i sprawa nie wychodzi na jaw, ale spora część… ma poważne kłopoty. Jak poważne? Dowiedz się, zanim postanowisz pomóc sobie „na własną rękę”.

Podrabianie ocen w dzienniku – konsekwencje

Większość uczniów traktuje podrabianie ocen w dzienniku z przymrużeniem oka – ot, zabawa, najwyżej się wyda i będzie obniżona ocena z zachowania. Takie lekkie podejście do tematu wynika z nieznajomości prawa. I każdy, kto je zna, zdaje sobie sprawę, że konsekwencje takiej „zabawy” mogą być o wiele poważniejsze. Co dokładnie grozi tak „pomysłowym” uczniom?

Sąd rodzinny

Ha, zaskoczony? Niestety, to prawda. Dziennik szkolny jest państwowym, oficjalnym dokumentem. Oszukiwanie i podrabianie w nim ocen jest więc… przestępstwem. Jeżeli tylko zostaniesz złapany bądź złapana, konsekwencją może być wezwanie policji i postawienie cię przed sądem rodzinnym. Ten z kolei może nawet przydzielić ci kuratora. I z niewinnego żartu robi się poważna sprawa, która może zaważyć na całym twoim życiu.

Uwaga! Jeśli masz już 18 lat, to grozi ci już nie sąd rodzinny, ale najnormalniejszy w świecie sąd dla dorosłych i prawdziwy wyrok. To już nie przelewki.

Oczywiście wielu uczniom wydaje się, że nauczyciele nigdy w życiu nie wezwaliby policji, a historia z sądem to tylko takie straszenie. Przypomnijmy więc, że nie tak dawno w mediach przedstawiana była sprawa 14-latki z Koszalina, która podrobiła oceny w dzienniku i faktycznie stanęła przed sądem. Przyznano jej kuratora. To zatem naprawdę może się zdarzyć!

Konsekwencje szkole

Załóżmy jednak, że zostaniesz przyłapany/-a, ale faktycznie nauczyciele nie chcą robić ci tak wielkich problemów i postanawiają rozegrać sprawę inaczej. Co na pewno wówczas się stanie?

Przede wszystkim – na bank obniżona ocena ze sprawowania. Być może apel z tobą w roli głównej. Na 100% wizyta u dyrektora i – co zapewne najgorsze w twoich oczach, wezwanie rodziców. Nie ma: „proszę, już tego nie zrobię”. Nauczyciele w takich sytuacjach nie mają litości, a rodzice na pewno o wszystkim się dowiedzą. Pomijając już obciach na całą szkołę.

Konsekwencje w domu

W związku z  powyższym, musisz liczyć się z tym, co będzie czekało cię w domu. Wszelkiego rodzaju kary czy szlabany (pewnie pożegnasz się z telefonem, może też z wakacjami), zero wyjść, zero komputera… cóż, to standard. No i ta atmosfera – mówiąc delikatnie, niezbyt ciekawa.

Chcesz podrabiać oceny? Spróbuj inaczej!

Zanim sięgniesz po długopis albo spróbujesz odwrócić uwagę nauczyciela, żeby zmienić oceny w komputerze, pamiętaj – oni (nauczyciele) niemal zawsze pamiętają, kto ma jakie oceny. Jak to robią? Nie wiadomo. Mają jakąś „cyberpamięć” i niewątpliwie z niej korzystają. W podrabianiu nie do końca chodzi o to, żeby ocena wyglądała tak, jak powinna. Większym problemem jest pamięć nauczyciela, a na nią, jak wiadomo, nie mamy zbyt wielkiego wpływu.

Krótko mówiąc – nie opłaca się. Konsekwencje potencjalnej wpadki są o wiele większe, niż wszystko to, co dzieje się, gdy po prostu na jaw wychodzą fatalne oceny. Jaką masz zatem alternatywę?

Cóż, nie będziemy oryginalni – musisz po prostu nauczyć się materiału. Niekoniecznie na pięć, nawet nie na cztery. Już trója z minusem będzie lepsza, niż podrabianie!

Jeśli masz poważny kłopot z jakimś przedmiotem, to po prostu „uderz” do rodziców i pogadaj z nimi. Zaproponuj korepetycje, powiedz, że bez nich nie dasz sobie rady. Może uda się namówić ich na taką pomoc – czy wiesz, że w większości przypadków to naprawdę zdaje egzamin?

Podrabianiu mówimy  „nie”. Nie tylko ideologicznie (bo to niesprawiedliwe względem innych). Chodzi o twoje własne dobro – nie rób sobie poważnych kłopotów, bo te kilka ocen naprawdę nie jest tego warte. Jeśli coś pójdzie nie tak, dopadnie cię żal, że nie spędziłeś/-łaś tych kilku godzin na najprostszej na świecie nauce.

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.