Połącz się z nami

Jak wybrać liceum?

Nauka

Jak wybrać liceum?

Jeśli jesteś właśnie w trzeciej klasie gimnazjum, zapewne już nieraz zdarzyło ci się myśleć o wyborze odpowiedniego liceum. Świetnie – im szybciej zaczniesz się nad tym zastanawiać, tym większe jest prawdopodobieństwo dobrego wyboru. A zatem… jak wybrać odpowiednią szkołę średnią?

Musisz przyłożyć się do nauki. Brzmi banalnie, prawda? Jednak w tych jakże oczywistych słowach jest dużo prawdy – prawdziwy wybór szkoły będziesz miał dopiero wtedy, jeśli dobrze napiszesz testy końcowe. A jeśli do nauki zabierzesz się dopiero w maju, to choćbyś stanął/stanęła na głowie, nie przyswoisz odpowiednio całego materiału. Dlatego już teraz poświęć czas na odpowiednie przygotowanie.

Jeśli czegoś nie rozumiesz, jakaś dziedzina sprawia ci wyjątkowy problem (np. język obcy) spytaj rodziców o możliwość dofinansowania korepetycji. Oczywiście, może ci się to wydawać przesadą i zwyczajnie… możesz nie mieć ochoty uczyć się w grudniu na egzaminy w czerwcu. Ale pamiętaj – to jest tylko pół roku. Potem możesz bardzo żałować, że tego nie zrobiłeś/łaś.

Określ swoje preferencje

Wbrew pozorom, może być to trudne zadanie, ale nie kończ na odpowiedzi: „Nie wiem, chyba biologia”. Zastanów się, co masz ochotę robić w przyszłości. Które przedmioty lubisz, które tylko „tolerujesz”, a których absolutnie nie cierpisz. I bądź w tym realistą – jeśli nienawidzisz chemii, brniesz na „uproszonych” trójach z semestru na semestr, nie oszukuj się, że zostaniesz lekarzem.

Kiedy już się zastanowisz nad powyższą kwestią, przemyśl kwestię liceum. Czy wolisz „ogólniak” czy może liceum profilowane? A może technikum? Jeśli masz już sprecyzowane plany do swojego zawodu, wybierz takie liceum, które pozwoli ci się zbliżyć do twoich planów (i nie musi być to „ogólniak”).

Sprawdź szkołę

Tak, już czas na dojrzałość i samodzielne szukanie informacji co do swojej przyszłości. Zapoznaj się z ofertami poszczególnych szkół. Sprawdź profile klas, jakie będą dostępne. Może być tak, że na przykład tylko jedna szkoła będzie miała w ofercie profil dziennikarski, a ty właśnie w tym kierunku chcesz się kształcić.

Dodatkowo, powinieneś/powinnaś sprawdzić, jakie zajęcia dodatkowe proponuje dana szkoła. Jeśli – trzymając się powyższego przykładu – szkoła ma nie tylko klasy o profilu dziennikarskim, ale także takie warsztaty pozalekcyjne – to dla ciebie świetna szansa na zapoznanie się z tematem.

Kwestie techniczne

Mówiąc inaczej – sprawdź drogę dojazdową. Jeśli miałbyś/miałabyś dojeżdżać godzinę dziennie – wyobraź sobie najgorszy scenariusz, czyli wstawanie zimą, o czwartej i czekanie na przystanku na spóźniony autobus.

Jeśli jesteś przyzwyczajony/a do jedzenia obiadów w szkole, dowiedz się, jak wygląda ta kwestia w kilku placówkach. Jeśli akurat nie ma stołówki, ale bardzo ci zależy na danej szkole – może mają chociaż mini-bar?

Nadal problem z wyborem liceum?

Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, popytaj wśród starszych znajomych o opinie, weź także udział w dniach otwartych (organizowane są w okolicach marca w większości szkół). Wszystko to razem powinno pomóc ci podjąć tę niezwykle ważną decyzję. Powodzenia!

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.