Połącz się z nami

Nie radzę sobie w szkole…

Nauka

Nie radzę sobie w szkole…

Robisz wszystko, co w twojej mocy, by dostawać jak najlepsze oceny… i znowu nic z tego nie wychodzi. W takiej sytuacji masz prawo czuć się sfrustrowany, zniechęcony i czasem nawet beznadziejny. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Skąd te szkolne niepowodzenia?
Z pewnością nie raz zadawałeś sobie pytanie, co właściwie robisz nie tak, że znowu Ci nie wyszło. Powody mogą być różne – a każdy z nich równie intensywnie wpływać na twoje wyniki w nauce.

Zbyt duży stres
Dla niektórych uczniów stres towarzyszący sprawdzianom, kartkówkom czy odpowiedziom ustnym jest mobilizujący. Oznacza to, że potrafią się świetnie skupić na zadaniu w momencie, gdy wiedzą, ze są „pod obserwacją”. Jednak dla innych nerwy wynikające ze sprawdzania umiejętności przez osobę trzecią są tak wielkie, że nie potrafią oni się skupić. Było tak w przypadku Anny (16l.) ze Świebodzina:

„Ten problem miałam od zawsze. W domu niby wszystko umiałam, byłam świetnie przygotowana, a tu nagle przychodziła odpowiedź ustna… i było po mnie. Nie mogłam się skupić, nie potrafiłam zebrać myśli, gdy czułam na sobie wzrok kolegów, koleżanek i nauczyciela. W efekcie nie raz zdarzało się, że chociaż miałam piątkową wiedzę, w dzienniku lądowała jedynka. W końcu zebrałam się na odwagę i porozmawiałam z wychowawcą. Teraz mam taką umowę, że nauczyciel zgadzają się,  żebym pisała w pierwszej ławce (zamiast mówić) albo ewentualnie zostaję po lekcji i odpowiadam bez towarzystwa całej klasy.”

Jest tak i w twoim przypadku? Postaraj się porozmawiać z nauczycielami. Wyjaśnij, że naprawdę bardzo często doskonale znasz odpowiedzi na pytania, ale stres cię paraliżuje. Jeśli nie zgodzą się na małe odstępstwa, ćwicz przemowy – na przykład w domu. Rób wszystko, by zwalczyć stres związany z publicznym przemówieniem. Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie – poproś o pomoc psychologa szkolnego.

Niewłaściwa taktyka
Efekty w szkole niewspółmierne do czasu uczenia się mogą być także efektem niewłaściwych metod nauki. Jednym z głównych „winowajców” jest tutaj często komórka i komputer. Podobnie było w przypadku Marcina (15l.) z Chrzanowa:

„No tak, często bywało, że siedziałem po trzy, cztery godziny przed sprawdzianem, a potem okazywało się, że i tak niestety dostałem kiepskie oceny. W końcu zacząłem zastanawiać się, dlaczego tak jest i koleżanka pomogła mi zrozumieć – przecież ja większość czasu spędzam nie na nauce, ale na grzebaniu w Internecie i sms-owaniu. Zacząłem siedzieć TYLKO przy książkach i sytuacja się zmieniła. I wcale nie muszę spędzać nad lekcjami tylu godzin!”

Jeśli ta sytuacja nie jest ci obca, powinieneś/powinnaś dowiedzieć się więcej na temat technik uczenia się. Przeczytasz o tym tutaj.

Brak zrozumienia tematu
Czasem bywa również tak, że mimo dobrych technik uczenia się, możesz zwyczajnie potrzebować pomocy, ponieważ trudno ci zrozumieć podstawy tematu, z którym masz problemy (często dotyczy to przedmiotów ścisłych). W takiej sytuacji warto poświęcić nawet część swojego kieszonkowego na korepetycje. Opcjonalnie możesz też porozmawiać z rodzicami na ten temat – wydatki na korepetycje są przez rodziców zupełnie inaczej postrzegane, niż pieniądze wydawane na inny cel.

Wielu uczniów wzbrania się z chodzeniem na dodatkowe lekcje. Jednak przypadek Asi (15l.) z Tczewa pokazuje, że naprawdę warto skorzystać z takiej formy pomocy:

„Bardzo długo nie chciałam myśleć o korepetycjach. Było mi głupio, ze sobie z czymś nie radzę i jeszcze mam wydawać na to pieniądze. W końcu jednak, gdy groziła mi ocena niedostateczna na semestr, poprosiłam rodziców o zgodę. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę, nagle zaczęłam rozumieć, co chodzi w trudnej chemii. Wszystko dlatego, że moja korepetytorka Kamila tłumaczyła super, a nauczycielka.. no cóż, robi to trochę za szybko.”

Nie bój się korzystać z korepetycji. Tak naprawdę wstydem jest nieprzyznawanie się do swoich słabości, a nie próba ich pokonania. Powodzenia!

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.