Połącz się z nami

Jaka szkoła po gimnazjum?

Nauka

Jaka szkoła po gimnazjum?

Magda, 15 lat: W tym roku kończę gimnazjum ale nie wiem jaką wybrać szkołę – technikum czy liceum. Problem polega na tym, że o ile wszyscy w klasie mają już jakieś sprecyzowane plany co do przyszłości, wiedzą co chcą robić, ja nie wiem. Zupełnie nie mam pojęcia kim zostanę, co dalej robić. Jak zatem wybrać szkołę po gimnazjum?

Każdy w swoim życiu staje przed wieloma ważnymi wyborami – decyzje raz podjęte rozstrzygają co wydarzy się w przyszłości. Wybór szkoły po gimnazjum to jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego nastolatka. Mając naście lat, trudno z góry wiedzieć jakie ma się plany na przyszłość i życie zawodowe. Oczywiście, znajdują się tacy, którzy od razu mogą powiedzieć co chcą robić w przyszłości i konsekwentnie do tego dążą. Większość jednak nie bardzo orientuje się jeszcze w swoich zainteresowaniach – bycie nastolatkiem to idealny okres na odkrywanie kim się jest i czasami trudno samemu przewidzieć jaki będzie rezultat tych poszukiwań.  Niemniej jednak każdy w tym wieku zna już swoje możliwości i talenty – to nimi możemy kierować się przy wyborze ścieżki edukacji.

Jaka szkoła po gimnazjum jest odpowiednia dla Ciebie?

Kończąc gimnazjum trzeba zdecydować się do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej chcemy się wybrać. Technikum i liceum ogólnokształcące różnią się w pewnych aspektach, chociaż oscylują wokół tych samych zamysłów nauczania. W liceum wybrać można klasę o interesującym nas profilu (humanistyczny, ekonomiczny, lingwistyczny etc.), dzięki któremu ukierunkujemy się na pewne przedmioty. W technikum również mamy nauczanie ogólne, jednak większy nacisk kładzie się tam na dodatkowe przedmioty zawodowe i przedmioty ścisłe.

Z tego powodu, humaniści lepiej odnajdą się w liceum, gdzie będą mogli kształtować swoje zainteresowania w jednej z profilowanych klas. Dla tak zwanych „umysłów ścisłych” również znajdzie się miejsce w liceum (na przykład w klasie o profilu matematycznym), jednak w technikum będą oni mogli skupić się trochę bardziej na swoich kwalifikacjach zawodowych. Nauka w obu szkołach kończy się maturą, chociaż w technikum nauka ta trwa cztery lata i dodatkowo kończy się również egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Czasem jednak trudno zdecydować się na jedną ścieżkę edukacyjną, gdy nasze zainteresowania odbiegają od stereotypowych. No, bo jak tu wybrać pomiędzy historią sztuki, a biologią? Ponieważ i technikum i liceum pozwalają na dalszą edukację na wyższej uczelni, warto w takiej sytuacji prześledzić, jakie kierunki są teraz bardziej przyszłościowe – które branże rozwijają się i gwarantują lepsze zarobki (oczywiście, w miarę naszych możliwości i umiejętności) i wybrać tę szkołę, która pomoże nam w osiągnięciu zamierzonych celów.

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.