Połącz się z nami

Jak się uczyć – szybko i efektywnie?

Nauka

Jak się uczyć – szybko i efektywnie?

Adam, 16 lat: W tym roku czekają mnie testy gimnazjalne, które nie ma co się oszukiwać – będą decydować o mojej przyszłości. Bardzo chciałbym się dostać do dobrego liceum jednak od zawsze miałem problemy z nauką – co prawda opanowuję obowiązkowy materiał ale zajmuje mi to dwa razy więcej czasu niż pozostałym. Ciągle chodzę niewyspany, przemęczony, bo zależy mi na dobrych stopniach. Niestety, ze strony rodziców nie mam żadnego wsparcia. Czy jest jakiś sposób aby nauka była szybsza, prostsza i przyjemniejsza?

Podstawą efektywnej i szybkiej nauki jest planowanie. Najpierw trzeba przygotować się od strony fizycznej i od stworzenia atmosfery, która będzie sprzyjająca przyswajaniu materiału. Muzyka (lub jej brak) potrafi wiele zdziałać podczas utrwalania materiału, więc jeśli lubisz słuchać muzyki podczas nauki (niektórzy nie mogą przy niej się skupić) polecamy muzykę stonowaną, nieagresywną, lecz niekoniecznie uspokajającą, gdyż zbyt spokojna muzyka może nużyć. Dobrym wyborem może okazać się muzyka klasyczna.

Od strony fizycznej można o siebie zadbać jedząc dużo owoców, warzyw, orzechów i lekkostrawnych potraw, ponieważ po posiłkach tłustych i ciężkostrawnych jedyną rzeczą, na którą mamy ochotę, jest sen. Picie dużej ilości wody też wyjdzie Nam na zdrowie – gdy organizm jest dobrze nawodniony zapobiegamy bólom głowy, które utrudniają koncentrację. Innymi napojami, wspomagającymi prace umysłową, są pełne witamin soki owocowe i owocowo-warzywne, a także zielona herbata. Napar z tejże herbaty zawiera składniki mineralne oraz w małych ilościach kofeinę, która pobudza nasz umysł do pracy. Pełne dotlenienie mózgu, które jest bardzo ważne w trakcie nauki, uzyskamy poprzez ćwiczenia fizyczne (np. biegi) i przewietrzenie pokoju przed nauką. Dodatkowo dzięki wysiłkowi fizycznemu w organizmie wytwarzają się endorfiny (tak zwane „hormony szczęścia”). „W zdrowym ciele, zdrowy duch” , w tym przypadku także umysł…

Gdy zadbamy już o nasze ciało i umysł, a także o atmosferę wokół, możemy zastanowić się jakich technik szybkiego uczenia chcemy użyć. Istotną kwestią jest ustalenie czasu pracy. Według Paula McKenna optymalny czas nauki to naprzemienne 18 minut nauki i 4 przerwy. W tym czasie najłatwiej utrzymać koncentracje, a co za tym idzie przyswoić wiedzę. Pamiętać też trzeba o poświęceniu czasu na powtórki. Gdy co jakiś czas powtarzamy sobie materiał, możemy odświeżyć swą pamięć i utrwalić to co już umiemy, by w stresującym momencie nie zapomnieć o ważnych szczegółach.

By jak najszybciej przypomnieć sobie pewne informacje gdy czasu jest niewiele (np. w trakcie testu), najlepszym sposobem jest uczenie się używając kilku zmysłów. Oglądanie obrazów, słuchanie dźwięków, dotykanie, smakowanie czy wąchanie  – wszystko to może pomóc w przyswajaniu wiedzy.

„Drzewa wiedzy” i „mapy myśli” – pewnie niewiele mówi to przeciętnemu człowiekowi. Są to nazwy odnoszące się do sposobów notowania w taki sposób, by potem łatwo było korzystać z notatek. Tworzenie drzewa wiedzy polega na tym, by czytając książkę lub artykuł co jakiś czas robić streszczenie przeczytanego tekstu. Ważne, by te streszczenie było w formie podpunktów. Następnie tworzymy zbiorczą kartkę, na której umieszczamy słowa-klucze (każdy punkt, to jedna kartka wcześniejszego streszczenia). Tym sposobem robimy powtórki poprzez streszczanie, a ponadto, dzięki hasłom ze zbiorczej kartki, łatwiej będzie w późniejszym czasie znaleźć konkretne dane.

Mapa myśli jest idealna dla wzrokowców, ponieważ nie jest tworzona w sposób linearny (linijka pod linijką) jak większość notatek. Wzmaga również kreatywność, jest ciekawsza dla oczu i bazuje na skojarzeniach. Wystarczy na środku kartki wypisać główne hasło (może być z obrazkiem), a następnie do głównej idei dopisywać coraz to bardziej szczegółowe informacje. Pogrupowanie haseł i zaznaczanie ich różnymi kolorami pobudzi do pracy prawą półkulę mózgu i ułatwi zrozumienie tematu. Na początku być może nie wszystkie mapy będą idealne, jednak z  czasem można nabrać wprawy, a wtedy nauka będzie mniej mecząca.

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.