Połącz się z nami

Pokonaj szkolny stres!

Psychologia

Pokonaj szkolny stres!

Łukasz, 17 lat: Choć jestem dobrym uczniem, ze szkołą nie mam żadnych problemów, to bardzo się stresuję, zarówno samą szkołą, jak i momentami w których muszę iść do odpowiedzi. Często się zdarza się tak, że mimo iż znam odpowiedzi na pytania nauczycieli, stres dosłownie mnie zżera i nie jestem w stanie wydusić z siebie ani słowa. Jak zatem pokonać stres w szkole?

Od czasu do czasu każdego z Nas dopada stres – nie da się tego uniknąć. Jest to swoista reakcja obronna na stresory – czyli sytuacje i/lub osoby, które stresują.  Chociaż stres powszechnie uważany jest za zjawisko szkodliwe, to jego krótkotrwałe działanie na organizm ma bardziej pozytywne skutki –  szybciej przystosowujemy się do zaistniałej sytuacji (często nieprzyjemnej), mamy lepszą koncentrację i refleks. Niestety, długotrwały stres może prowadzić do nerwicy, depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Jak radzić sobie z narastającym stresem? Odpowiedź może wydać się banalna: trzeba odżywiać się zdrowo i regularnie, sypiać od siedmiu do ośmiu godzin na dobę, uprawiać sport i poświęcać czas na rozrywkę. Już samo zaspokajanie tych podstawowych potrzeb pomaga w walce ze stresem, ponieważ jak mówi stare porzekadło – „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. A co poza tym? Zajmowanie się czymś co sprawia Nam przyjemność – czytanie książek, jazda na rowerze, malowanie, słuchanie muzyki – wszystko to rozluźnia Nas i pozwala się odstresować. Musimy nauczyć się cieszyć chwilami spokoju i pozwolić sobie na chwilkę odpoczynku, z dala od zgiełku dnia codziennego.  Pomocna w tym może się okazać medytacja lub relaksacja, w tym ćwiczenia oddechowe, które można wykonywać także pomiędzy lekcjami. Wystarczy uspokoić swój oddech (powinien być głęboki, powolny) i koncentrować się jedynie na nim, a nie na stresujących sytuacjach. Takie ćwiczenia będą również pożyteczne podczas odpowiadania nauczycielowi na pytania – opanowanie emocji i spokój wewnętrzny w trakcie przepytywania na lekcji ograniczy Naszą podatność na stres.

Użytecznym rozwiązaniem będzie nastawienie się na najlepsze – nigdy najgorsze (tak zwane pozytywne myślenie), gdyż podświadomie nie pozwolimy emocjom zawładnąć Nami, a sami „przejmiemy władzę” nad nimi. Nawet jeśli spotka Nas rozczarowanie, czas przed odpowiedzią lub egzaminem przeżyjemy bezstresowo i zmniejszymy ewentualność zaznania porażki.

Potencjalny stres, który nagromadzimy podczas zajęć szkolnych, rozładować można podczas spaceru lub też poprzez uprawianie sportu. Ważne jest, by pozbywać się negatywnych emocji i nie dusić ich w sobie.

Odczuwam ogromny stres w szkole, często boli mnie przy tym brzuch, jest mi niedobrze i czuję jakbym miała zemdleć. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Opisywany problem to objawy somatyczne długotrwałego bądź nadzwyczaj silnego stresu związanego ze szkoła. U ich podstawy leżeć mogą zarówno nadmierna ambicja, chęć spełnienia wygórowanych oczekiwań własnych lub rodziców, strach przed porażką lub określonym przedmiotem, nauczycielem. Długotrwały stres w szkole ogranicza możliwości poznawcze, koncentrację, powodować może także przykre choroby takie jak występujące coraz częściej u młodzieży wrzody żołądka, nerwice, depresje. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z takimi sytuacjami jest analiza z czego one wynikają – czy my sami lub ktoś inny nie wymaga zbyt wiele od nas? A może boimy się szkoły bo mamy znaczące braki lub czegoś nie rozumiemy? Odpowiedziami na te problemy będą rozmowa z opiekunami, uświadomienie sobie, że nie ma ludzi, którzy byliby „orłami” w każdej dziedzinie czy też uzupełnienie wiedzy, korepetycje. Warto także po szkole poświecić trochę czasu na hobby, spotkania ze znajomymi lub inne czynności dzięki którym zapomnimy o szkole. Gdy to nie pomoże, warto skorzystać z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry