Połącz się z nami

Pokonaj szkolny stres!

Psychologia

Pokonaj szkolny stres!

Łukasz, 17 lat: Choć jestem dobrym uczniem, ze szkołą nie mam żadnych problemów, to bardzo się stresuję, zarówno samą szkołą, jak i momentami w których muszę iść do odpowiedzi. Często się zdarza się tak, że mimo iż znam odpowiedzi na pytania nauczycieli, stres dosłownie mnie zżera i nie jestem w stanie wydusić z siebie ani słowa. Jak zatem pokonać stres w szkole?

Od czasu do czasu każdego z Nas dopada stres – nie da się tego uniknąć. Jest to swoista reakcja obronna na stresory – czyli sytuacje i/lub osoby, które stresują.  Chociaż stres powszechnie uważany jest za zjawisko szkodliwe, to jego krótkotrwałe działanie na organizm ma bardziej pozytywne skutki –  szybciej przystosowujemy się do zaistniałej sytuacji (często nieprzyjemnej), mamy lepszą koncentrację i refleks. Niestety, długotrwały stres może prowadzić do nerwicy, depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Jak radzić sobie z narastającym stresem? Odpowiedź może wydać się banalna: trzeba odżywiać się zdrowo i regularnie, sypiać od siedmiu do ośmiu godzin na dobę, uprawiać sport i poświęcać czas na rozrywkę. Już samo zaspokajanie tych podstawowych potrzeb pomaga w walce ze stresem, ponieważ jak mówi stare porzekadło – „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. A co poza tym? Zajmowanie się czymś co sprawia Nam przyjemność – czytanie książek, jazda na rowerze, malowanie, słuchanie muzyki – wszystko to rozluźnia Nas i pozwala się odstresować. Musimy nauczyć się cieszyć chwilami spokoju i pozwolić sobie na chwilkę odpoczynku, z dala od zgiełku dnia codziennego.  Pomocna w tym może się okazać medytacja lub relaksacja, w tym ćwiczenia oddechowe, które można wykonywać także pomiędzy lekcjami. Wystarczy uspokoić swój oddech (powinien być głęboki, powolny) i koncentrować się jedynie na nim, a nie na stresujących sytuacjach. Takie ćwiczenia będą również pożyteczne podczas odpowiadania nauczycielowi na pytania – opanowanie emocji i spokój wewnętrzny w trakcie przepytywania na lekcji ograniczy Naszą podatność na stres.

Użytecznym rozwiązaniem będzie nastawienie się na najlepsze – nigdy najgorsze (tak zwane pozytywne myślenie), gdyż podświadomie nie pozwolimy emocjom zawładnąć Nami, a sami „przejmiemy władzę” nad nimi. Nawet jeśli spotka Nas rozczarowanie, czas przed odpowiedzią lub egzaminem przeżyjemy bezstresowo i zmniejszymy ewentualność zaznania porażki.

Potencjalny stres, który nagromadzimy podczas zajęć szkolnych, rozładować można podczas spaceru lub też poprzez uprawianie sportu. Ważne jest, by pozbywać się negatywnych emocji i nie dusić ich w sobie.

Odczuwam ogromny stres w szkole, często boli mnie przy tym brzuch, jest mi niedobrze i czuję jakbym miała zemdleć. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Opisywany problem to objawy somatyczne długotrwałego bądź nadzwyczaj silnego stresu związanego ze szkoła. U ich podstawy leżeć mogą zarówno nadmierna ambicja, chęć spełnienia wygórowanych oczekiwań własnych lub rodziców, strach przed porażką lub określonym przedmiotem, nauczycielem. Długotrwały stres w szkole ogranicza możliwości poznawcze, koncentrację, powodować może także przykre choroby takie jak występujące coraz częściej u młodzieży wrzody żołądka, nerwice, depresje. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z takimi sytuacjami jest analiza z czego one wynikają – czy my sami lub ktoś inny nie wymaga zbyt wiele od nas? A może boimy się szkoły bo mamy znaczące braki lub czegoś nie rozumiemy? Odpowiedziami na te problemy będą rozmowa z opiekunami, uświadomienie sobie, że nie ma ludzi, którzy byliby „orłami” w każdej dziedzinie czy też uzupełnienie wiedzy, korepetycje. Warto także po szkole poświecić trochę czasu na hobby, spotkania ze znajomymi lub inne czynności dzięki którym zapomnimy o szkole. Gdy to nie pomoże, warto skorzystać z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.