Połącz się z nami

Psychologia

Groźne sekty

Człowiek z natury jest istotą trzymającą się w grupie. Nawet jeśli nie jest zbyt towarzyski, to chce mieć wokół siebie kilka bliskich osób. Niestety, nie każdemu udaje się poznać prawdziwych przyjaciół, a gdy dodatkowo sytuacja w domu jest nieciekawa, taka osoba jest podatna na różnego rodzaju wpływy – zrobi wszystko by poczuć się potrzebna i „chciana”. To może prowadzić do związania się z szemranym towarzystwem lub z sektą.

Sekta niekoniecznie musi mieć związek z religią: jest wiele sekt ekonomicznych czy terapeutycznych, którym zależy jedynie na wyłudzaniu pieniędzy. Przedstawiciele takich zgrupowań czyhają na niepewne swej przynależności osoby i zachęcają je do dołączenia do ich grupy. Struktura takiej grupy ma charakter autorytarny – wszyscy są podporządkowani woli i prawom wydanym przez niekwestionowanego przywódcę. Taki przywódca czerpie korzyści materialne z tytułu pełnionej funkcji. Oczywiście, pieniądze czerpie od członków sekty niższego szczebla…

W sektach stosuje się wszelkiego rodzaju naciski grupowe, pranie mózgu czy kontrolę myśli. W rezultacie, nowo zwerbowani członkowie są izolowani od rodziny i znajomych. W zamian biorą udział w różnego rodzaju rytuałach: spotkania, tańce, śpiew – dają poczucie przynależności do grupy, którego brak wybranym osobom. Kogo najczęściej werbują sekty? Osoby zagubione w swoim życiu, chętne by coś w nim zmienić. Sekty kuszą obietnicami wyjazdów zagranicznych czy pomocy w osiąganiu sukcesów zawodowych, a także wsparciem w trudnej sytuacji. Obietnice sekty   skutecznie wabią młodych ludzi. Przekonują, że ich grupa jest dla wybranych i stanowi elitarne grono. Wewnątrz sekty nie ma miejsca na indywidualność, prywatność i wolność – najważniejsza jest grupa, nie zaś jej poszczególni jej członkowie.

Po pewnym czasie w zachowaniu człowieka zwerbowanego do sekty zachodzą zmiany. Zbiór cech, które można zauważyć u takiej osoby, nazywamy „syndromem sekty”. Osobę cierpiąca na ten syndrom cechuje: idealizowanie swojej grupy (zaślepienie), problemy w szkole i rodzinie, depresja, zmiana osobowości, częste stany lękowe, nieporadność w „normalnym życiu”, zmiana światopoglądów, wyczerpanie i przemęczenie. Kontakt z sektą może prowadzić również do samobójstwa. Do niebezpiecznych, działających także w Polsce, sekt należą: Bractwo Zakonne Himavanti, Ananda Marga, Mormoni, Christianie, Światowy Kościół Twórcy, Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina” czy Kościół Scjentologiczny.

Jeśli mamy problemy rodzinne czy towarzyskie najlepiej skorzystać z pomocy psychologa lub licznych grup wsparcia(sprawdzonych, nieoczekujących nic w zamian i nieobiecujących). Zapisanie się na zajęcia skupiające osoby o podobnych zainteresowaniach również może pomóc w znalezieniu nowych znajomych i poradzeniu sobie z problemami życia codziennego.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Podrywanie

  Jakie zachowania chłopaków denerwują dziewczyny?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli jesteś chłopakiem, to prawdopodobnie rzadko zastanawiasz się nad tym, które z twoich zachowań bywają dla...

 • Psychologia

  Związek przez internet

  Autor: Redakcja TeenZone

  Olga, 16 lat: Poznałam przez internet fajnego chłopaka. Rozmawiamy codziennie od prawie sześciu miesięcy. Czuję, że...

 • Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

 • Psychologia

  Co robić gdy rodzice pracują za granicą?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Właśnie dowiedziałam się, że mój tata będzie pracował za granicą. Wyjeżdża za miesiąc i będzie wracał...

 • Psychologia

  Zbytnia szczerość – czy to możliwe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Zastanawiam się, kto ma rację. Jestem bardzo szczerą osobą i za to siebie lubię. Nie mam...

Do góry