Połącz się z nami

Psychologia

Groźne sekty

Człowiek z natury jest istotą trzymającą się w grupie. Nawet jeśli nie jest zbyt towarzyski, to chce mieć wokół siebie kilka bliskich osób. Niestety, nie każdemu udaje się poznać prawdziwych przyjaciół, a gdy dodatkowo sytuacja w domu jest nieciekawa, taka osoba jest podatna na różnego rodzaju wpływy – zrobi wszystko by poczuć się potrzebna i „chciana”. To może prowadzić do związania się z szemranym towarzystwem lub z sektą.

Sekta niekoniecznie musi mieć związek z religią: jest wiele sekt ekonomicznych czy terapeutycznych, którym zależy jedynie na wyłudzaniu pieniędzy. Przedstawiciele takich zgrupowań czyhają na niepewne swej przynależności osoby i zachęcają je do dołączenia do ich grupy. Struktura takiej grupy ma charakter autorytarny – wszyscy są podporządkowani woli i prawom wydanym przez niekwestionowanego przywódcę. Taki przywódca czerpie korzyści materialne z tytułu pełnionej funkcji. Oczywiście, pieniądze czerpie od członków sekty niższego szczebla…

W sektach stosuje się wszelkiego rodzaju naciski grupowe, pranie mózgu czy kontrolę myśli. W rezultacie, nowo zwerbowani członkowie są izolowani od rodziny i znajomych. W zamian biorą udział w różnego rodzaju rytuałach: spotkania, tańce, śpiew – dają poczucie przynależności do grupy, którego brak wybranym osobom. Kogo najczęściej werbują sekty? Osoby zagubione w swoim życiu, chętne by coś w nim zmienić. Sekty kuszą obietnicami wyjazdów zagranicznych czy pomocy w osiąganiu sukcesów zawodowych, a także wsparciem w trudnej sytuacji. Obietnice sekty   skutecznie wabią młodych ludzi. Przekonują, że ich grupa jest dla wybranych i stanowi elitarne grono. Wewnątrz sekty nie ma miejsca na indywidualność, prywatność i wolność – najważniejsza jest grupa, nie zaś jej poszczególni jej członkowie.

Po pewnym czasie w zachowaniu człowieka zwerbowanego do sekty zachodzą zmiany. Zbiór cech, które można zauważyć u takiej osoby, nazywamy „syndromem sekty”. Osobę cierpiąca na ten syndrom cechuje: idealizowanie swojej grupy (zaślepienie), problemy w szkole i rodzinie, depresja, zmiana osobowości, częste stany lękowe, nieporadność w „normalnym życiu”, zmiana światopoglądów, wyczerpanie i przemęczenie. Kontakt z sektą może prowadzić również do samobójstwa. Do niebezpiecznych, działających także w Polsce, sekt należą: Bractwo Zakonne Himavanti, Ananda Marga, Mormoni, Christianie, Światowy Kościół Twórcy, Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina” czy Kościół Scjentologiczny.

Jeśli mamy problemy rodzinne czy towarzyskie najlepiej skorzystać z pomocy psychologa lub licznych grup wsparcia(sprawdzonych, nieoczekujących nic w zamian i nieobiecujących). Zapisanie się na zajęcia skupiające osoby o podobnych zainteresowaniach również może pomóc w znalezieniu nowych znajomych i poradzeniu sobie z problemami życia codziennego.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.