Połącz się z nami

Kto powinien płacić na randce?

Podrywanie

Kto powinien płacić na randce?

Randka to dobry sposób na poznanie się – nie tylko poprzez rozmowę, ale także poprzez obserwowanie zachowania drugiej osoby w różnych sytuacjach. Nasze zachowanie może pomóc w randce lub całkowicie zaprzepaścić szanse na kolejne wspólne wyjścia. Jedną z kwestii spornych na takim spotkaniu może być dylemat „kto zapłaci rachunek?”. Ogólnie przyjętą zasadą jest zapłata przez mężczyznę, jednak wiele niuansów towarzyskich zmieniło swoje oblicze na przestrzeni wieków i często może zdarzyć się tak, że to dziewczyna powinna płacić za kolację w restauracji czy kino…

Tak naprawdę zasady savoir-vivre’u uzależniają obowiązek zapłaty rachunku od wielu czynników. Jeśli jest to pierwsza randka, za spotkanie płaci osoba zapraszająca – w końcu zapraszając musiała liczyć się z wydatkami, a dla osoby zaproszonej powinien być to jedynie miły gest, a nie niezaplanowany wydatek.

Lecz sytuacja powinna odwrócić się, gdy osoba początkowo zaproszona na spotkanie w kawiarni lub restauracji zechce, po kolacji, odwiedzić jeszcze jakieś inne biletowane miejsce (na przykład, kino). Wtedy za druga część wieczoru powinna płacić osoba, która wyszła z propozycją spędzenia wieczoru w ten sposób – osoba płacąca za kolację mogła nie mieć w planach innych atrakcji i mogła tego nie uwzględnić, myśląc o wydatkach.

Masa ludzi wyznaje zasadę dzielenia się kosztami. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie można ustalić konkretnej osoby, która zaproponowała spotkanie. Podział niekoniecznie musi być równy – jedna osoba może zapłacić za bilety na koncert, a druga za hamburgera w drodze powrotnej. Jest to także dobre rozwiązanie by nie doprowadzić do niezręcznej sytuacji, gdzie każdy odlicza od rachunku to co wypił czy zjadł.

Dobrze jest też czasami zapłacić z własnej kieszeni, nawet jeśli z inicjatywą wciąż wychodzi druga osoba – będzie to bardzo dobrze postrzegane. W końcu miło czasami odciążyć bliską Nam osobę od wydatków – nie będzie Nam niezręcznie, a i druga osoba zapamięta ten miły gest, szczególnie jeśli zarabia mniej lub dostaje mniejsze kieszonkowe niż my.

Więcej w kategorii Podrywanie

 • Podrywanie

  Pierwsza randka od A do Z

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pierwsza randka dla wielu osób jest nie lada stresem, przecież tak często mówi się o tym,...

 • Podrywanie

  Oznaki, że tworzycie już stały związek!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niby ze sobą chodzicie, ale nikt jeszcze nie powiedział tego głośno. Spotykacie się, ale sama nie...

 • Podrywanie

  Jak poderwać studenta?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Chodzi o to, że ostatnio poznałam naprawdę fajnego chłopaka, Krzyśka. Od razu wpadł...

 • Podrywanie

  Zakochał się we mnie przyjaciel mojego chłopaka

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Mam poważny problem. Chodzi o to, że zakochał się we mnie najlepszy przyjaciel mojego chłopaka....

 • Podrywanie

  Jak poderwać kogoś tej samej płci?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Chodzi o to, że jestem homoseksualny. No, jestem gejem. Wiem o tym na pewno, nie...

Do góry