Połącz się z nami

Kto powinien płacić na randce?

Podrywanie

Kto powinien płacić na randce?

Randka to dobry sposób na poznanie się – nie tylko poprzez rozmowę, ale także poprzez obserwowanie zachowania drugiej osoby w różnych sytuacjach. Nasze zachowanie może pomóc w randce lub całkowicie zaprzepaścić szanse na kolejne wspólne wyjścia. Jedną z kwestii spornych na takim spotkaniu może być dylemat „kto zapłaci rachunek?”. Ogólnie przyjętą zasadą jest zapłata przez mężczyznę, jednak wiele niuansów towarzyskich zmieniło swoje oblicze na przestrzeni wieków i często może zdarzyć się tak, że to dziewczyna powinna płacić za kolację w restauracji czy kino…

Tak naprawdę zasady savoir-vivre’u uzależniają obowiązek zapłaty rachunku od wielu czynników. Jeśli jest to pierwsza randka, za spotkanie płaci osoba zapraszająca – w końcu zapraszając musiała liczyć się z wydatkami, a dla osoby zaproszonej powinien być to jedynie miły gest, a nie niezaplanowany wydatek.

Lecz sytuacja powinna odwrócić się, gdy osoba początkowo zaproszona na spotkanie w kawiarni lub restauracji zechce, po kolacji, odwiedzić jeszcze jakieś inne biletowane miejsce (na przykład, kino). Wtedy za druga część wieczoru powinna płacić osoba, która wyszła z propozycją spędzenia wieczoru w ten sposób – osoba płacąca za kolację mogła nie mieć w planach innych atrakcji i mogła tego nie uwzględnić, myśląc o wydatkach.

Masa ludzi wyznaje zasadę dzielenia się kosztami. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie można ustalić konkretnej osoby, która zaproponowała spotkanie. Podział niekoniecznie musi być równy – jedna osoba może zapłacić za bilety na koncert, a druga za hamburgera w drodze powrotnej. Jest to także dobre rozwiązanie by nie doprowadzić do niezręcznej sytuacji, gdzie każdy odlicza od rachunku to co wypił czy zjadł.

Dobrze jest też czasami zapłacić z własnej kieszeni, nawet jeśli z inicjatywą wciąż wychodzi druga osoba – będzie to bardzo dobrze postrzegane. W końcu miło czasami odciążyć bliską Nam osobę od wydatków – nie będzie Nam niezręcznie, a i druga osoba zapamięta ten miły gest, szczególnie jeśli zarabia mniej lub dostaje mniejsze kieszonkowe niż my.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Podrywanie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.