Połącz się z nami

Przejmuję się opinią innych ludzi

Psychologia

Przejmuję się opinią innych ludzi

Chciałbyś zmienić styl ubierania się, ale martwisz się, co powiedzą inni. Pragniesz studiować aktorstwo, ale wybierasz się na architekturę – bo przecież nie możesz zawieść rodziców. Opinia innych – czy zawsze gra pierwszą rolę w kwestii twoich decyzji? I czy rzeczywiście jest tak ważna, jak sądzimy?

Opinia innych ludzi to rzecz niezwykle ważna dla wielu z nas. Niewielu jednak wie, że stopień, w jakim przejmujemy się tym, co sądzą o nas inni, świadczy o naszej pewności siebie i wysokiej lub niskiej samooceny.

Ludzie, którzy mają wysokie poczucie własnej wartości, nie zmieniają go w zależności od tego, co usłyszeli na swój temat. Komplementy, miłe słowa uznania – owszem, poprawią im humor, ale zdecydowanie nie wpłyną na postrzeganie siebie (analogicznie – nie zmienią tego też słowa krytyki). I odwrotnie – ktoś, kto ma niską samoocenę, będzie utożsamiał wizerunek siebie i swoje samopoczucie od tego, co dowie się na swój temat od innych.

Obrazuje to przypadek Ani (17 lat):

„Mam już dosyć przejmowania się tym, co inni myślą na mój temat. Wystarczy, że usłyszę w szkole, że wyglądam świetnie – i już mam cudowny dzień, czuję się piękna i wartościowa. Ale z drugiej strony – jeden, niekorzystny komentarz pod moim zdjęciem na Facebooku i jestem zdruzgotana. Już nie jestem fajna, ciekawa i atrakcyjna. Jestem nudna, jestem brzydka i beznadziejna. Czy jest jakiś sposób na to, by to zmienić?”

Oczywiście – można zmniejszyć wpływ oceny innych na nasze samopoczucie. By jednak do tego doszło, musimy zrozumieć, co ta opinia tak naprawdę wnosi do naszego życia. Warto uświadomić to sobie w kilku punktach.

Nigdy nie zadowolisz wszystkich
To fizycznie niemożliwe. Jeśli chcesz założyć jaskrawą czapkę, ale boisz się zwrócić na siebie uwagę – pomyśl, że owszem, znajdzie się masa osób, którym to się nie spodoba. Ale będą też i takie, które pomyślą: „Kurcze, ale ma facet odwagę, też bym tak chciał!”. I odwrotnie – ubierając się „normalnie”, niektórych „zadowolisz”, inni uznają, że jesteś nudny. Odwaga i sprzeciw nie oznaczają automatycznie, że wszyscy uznają cię za „dziwaka”. Ani robienie wszystkiego tak jak inni nie sprawi, ze wszystkich zadowolisz.

Ludzie mają swoje sprawy
Właściwie to nawet miliony swoich spraw. Nawet, jeśli zajmą się tobą i wystawianiem opinii na twój temat przez parę sekund, to uwierz, z pewnością nie spędzają nad „twoim przypadkiem” tyle czasu, ile sądzisz. Sami prędzej zaczną zastanawiać się, co inni myślą na ich temat.

Jeśli będziesz przejmować się opinią innych, nigdy nie będziesz żył swoim życiem
Masz ochotę na przefarbowanie włosów na czarno, ale znajomi twierdzą, że to idiotyzm. Nie lubisz papierosów, ale palisz, bo ktoś uzna cię za sztywniaka. Chcesz iść na wspomniane aktorstwo – ale nie, bo co powiedzą rodzice. Co będzie dalej? Ożenisz się, bo ludzie będą mówić, że jesteś dziwny? Pójdziesz do pracy, której nienawidzisz, bo przecież nie poszedłeś na wymarzone studia z obawy przed opinią innych? Kupisz auto na kredyt na piętnaście lat, bo ktoś ci powiedział, że twoje stare jest brzydkie? Gdzie w tym wszystkim jesteś…. Ty?

Od dziś nie przejmuję się nikim! Nie interesuje mnie co mówią inni!

Z drugiej strony, są też ludzie, którzy twierdzą: „Mam w poważaniu opinie innych na mój temat! Kompletnie mnie to nie interesuje!”. To też nie jest właściwe podejście. Opinia innych powinna mieć dla ciebie znaczenie – ale musisz nauczyć się wybierać z niej to, co najważniejsze. Jeśli ktoś mówi ci: „te buty są idiotyczne, jak możesz je nosić?!” – nie powinno mieć to dla ciebie znaczenie, bo mówimy o kwestiach związanych z gustem. Podobnie jest w sprawach wyboru szkoły, zawodu – to są decyzje, które każdy musi przemyśleć sam i tak też ich dokonać.

Jeśli jednak osoba dla ciebie ważna powie ci – „hej, myślę, że już czas ci to powiedzieć. Wszyscy martwimy się o ciebie, naszym zdaniem za dużo pijesz. Zmieniasz się w niekorzystny sposób.” – to tu warto zastanowić się nad opinią innych. Jedna i druga wypowiedź jest krytyką, ale dotyka zupełnie innych kwestii. Trzeba więc nauczyć się je odróżniać.

A może wsparcie? Poćwicz pewność siebie!

Aby rzeczywiście przestać przejmować się nieistotną opinią innych, należy przede wszystkim poćwiczyć swoją pewność siebie i podnieść samoocenę. By to zrobić, poszukaj grupy wsparcia – np. w Internecie i stawiajcie sobie nawzajem małe wyzwania. („Idź dzisiaj na zakupy w czapce, której się wstydzisz i zobacz, czy rzeczywiście ludzie będą jakoś szczególnie na ciebie reagować”). Jeśli to za mało – zawsze możesz zapisać się na kurs wzmacniania pewności siebie albo chociaż – dużo na ten temat poczytać. Powodzenia!

Więcej w kategorii Psychologia

 • Brat lub siostra „donosiciel”. Jak sobie z tym radzić? Brat lub siostra „donosiciel”. Jak sobie z tym radzić?

  Rodzina

  Brat lub siostra „donosiciel”. Jak sobie z tym radzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zapewne kochasz swojego młodszego barat czy siostrę. Z drugiej strony, nierzadko masz ochotę już nigdy się...

 • Niska samoocena Niska samoocena

  Psychologia

  Niska samoocena

  Autor: Redakcja TeenZone

  Natalia, 16 lat: Moim największym problemem jest niska samoocena. Mimo iż mam przyjaciół, chłopaka itp. to...

 • Kocham koleżankę – jestem lesbijką? Kocham koleżankę – jestem lesbijką?

  Przyjaźń

  Kocham koleżankę – jestem lesbijką?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Magda, 16 lat: Nigdy wcześniej nie zauważyłam u siebie skłonności homoseksualnych, wręcz przeciwnie – nadal podobają...

 • Jestem ze wsi i śmieją się ze mnie! Jestem ze wsi i śmieją się ze mnie!

  Przyjaźń

  Jestem ze wsi i śmieją się ze mnie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam robić. Wszyscy się ze mnie śmieją. No, może...

 • Toksyczny związek Toksyczny związek

  Psychologia

  Toksyczny związek

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 17 lat: Jestem ze swoim o dwa lata starszym chłopakiem już ponad rok. Kocham go...

 • Chłopak mojej koleżanki jest agresywny Chłopak mojej koleżanki jest agresywny

  Przyjaźń

  Chłopak mojej koleżanki jest agresywny

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moja najlepsza przyjaciółka Emila zaczęła spotykać się z pewnym chłopakiem. Na początku cieszyłam się z jej...

 • Rzeczy po „eks” – wyrzucać, czy nie? Rzeczy po „eks” – wyrzucać, czy nie?

  Psychologia

  Rzeczy po „eks” – wyrzucać, czy nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Niedawno rozstałam się z moim chłopakiem. I wczoraj moja przyjaciółka spytała, czy wyrzuciłam pamiątki po nim...

 • Uczucie do kolegi z klasy Uczucie do kolegi z klasy

  Przyjaźń

  Uczucie do kolegi z klasy

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dominika, 15 lat: W mojej klasie jest pewien chłopak w którym kocham się już od trzech...

 • Zakochałam się w żonatym mężczyźnie Zakochałam się w żonatym mężczyźnie

  Psychologia

  Zakochałam się w żonatym mężczyźnie

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam na imię Patrycja, mam 16 lat. Właściwie nie wiem, czy jestem bardziej szczęśliwa, czy może...

 • Jak dobrze tańczyć na imprezie? Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Pasje i hobby

  Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomocy! Kompletnie nie umiem tańczyć! Do tej pory wydawało mi się, że jest inaczej, ale kumpel...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.