Połącz się z nami

Gdy nastolatka musi dzielić pokój z bratem…

Rodzina

Gdy nastolatka musi dzielić pokój z bratem…

„Piszę do was, bo już nie wiem, co mam robić. Chodzi o to, że muszę dzielić pokój z moim bratem. Kiedy byliśmy mali, w ogóle nam to nie przeszkadzało, ale teraz to jednak jest problematyczne. On jest rok starszy ode mnie no i głupio tak przy nim na przykład się przebrać. Albo nie wyobrażam sobie, że miałabym zaprosić chłopaka – i co, całować też będziemy się przy nim? Do tego wszystko o mnie wie, bo ciągle ma kontakt z moimi rzeczami, słucha moich rozmów. Mam tego naprawdę dość!” Anita, 15l.

Byłoby naprawdę super, gdyby w każdym domu każdy miał zapewniony pokój dla siebie. Niestety, polskie realia są dość nieczułe na takie potrzeby. Wiele rodzin mieszka np. w pięć osób w dwu- albo trzypokojowym mieszkaniu, co wymusza dzielenie pomieszczenia z rodzeństwem. Znasz to? Jeśli tak, to kłopoty Anity są ci zapewne dobrze znane. Dowiedz się, co możesz z tym zrobić.

Pretensje do rodziców? Niekoniecznie

Dla większości nastolatków oczywistym „odruchem” w takiej sytuacji jest kierowanie pretensji w stronę rodziców. „Zróbcie coś”, „Nie wiem, jak to zrobicie, ale mam tego dość”, „Dlaczego nie możemy zmienić mieszkania na większe?” – to typowe teksty. Czy jednak właściwie kierujesz swoje uczucia? Przypadek Agnieszki dowodzi, że raczej nie:

– Miałam już serdecznie dość mieszkania z moim bratem w jednym pokoju. Jego głupie uwagi, komentarze, wtrącanie się w nieswoje sprawy i ten brak intymności. Zaczęłam poruszać z rodzicami temat kupna większego mieszkania. Rodzice stwierdzili, że to nie ma sensu, bo za trzy lata i tak pójdziemy na studia, ale dla mnie to była straszna wizja. Trzy lata? Wykrzyczałam, że są niepoważni i że ja tak dłużej nie wytrzymam. W końcu mama przyszła do mnie i powiedziała, że jest jej przykro, bo powinnam już rozumieć, że zamiana mieszkania na większe to nie kupno bułki z serem. I że nie stać ich, tyle. Zrobiło mi się głupio, no bo co właściwie rodzice mieli zrobić? Przecież nie wezmą pięćdziesięciu tysięcy z księżyca – mówi Agnieszka.

Jeśli i ty masz podobne wyrzuty w stronę rodziców, to uświadom sobie dwie rzeczy. Po pierwsze – jeżeli nie mają kasy, to jej raczej nie stworzą (raczej marna szansa, aby byli czarodziejami). Więc twoje fochy są po prostu bezcelowe i wszystkim psują humor. Po drugie, choć teraz tego jeszcze nie czujesz, rodzice skazali cię na wspólne mieszkanie z bratem, ale za to dali ci wielki prezent właśnie w postaci jego samego. W przyszłości wasze relacje będą znacznie poprawniejsze i wtedy wiele razy przekonasz się, jak cudownie mieć tego brata przy sobie. I z czasem będzie ci brakowało tej łatwości, z jaką mogliście się zobaczyć – każde z was pójdzie przecież w swoją stronę.

Ale kiedyś to kiedyś, dzisiaj to dzisiaj. Czas wziąć byka za rogi – skoro nie ma szansy na zmianę mieszkania, to trzeba zmienić warunki wspólnego zamieszkania. Wszystko po to, żeby żyło wam się lepiej, a konfliktów było mniej.

Sztuka kompromisu

Na początek musisz porozmawiać ze swoim bratem. Każde z was cierpi w tej sytuacji i zapewne każde wolałoby, żeby coś się zmieniło. Oczywiście możecie robić sobie na złość, ale na dłuższą metę będzie to męczące dla was obojga. Zatem co możecie zrobić?

  • Ustalcie kwestie prywatności

Innymi słowy, musicie określić, do jakiego stopnia interesujecie się swoimi sprawami. Czyli np. nie wolno zaglądać do plecaka drugiej osoby albo przeglądać jej komputera/tabletu – jeśli macie oddzielne. Jeden komputer? Ustalcie sobie osobne foldery z plikami i załóżcie sobie hasła.

  • Porozmawiajcie o gościach

Cóż, chyba najbardziej upierdliwe we wspólnym zamieszkiwaniu pokoju jest właśnie to, że ty chcesz pogadać z przyjaciółką, a on nadstawia ucho albo komentuje jakieś sprawy… aż chce się go wyprosić! Ustalcie zatem jakiś kompromis. Jeśli ty bardzo chcesz zostać sama z koleżanką albo chłopakiem, to o tym mówisz i brat zmywa się do dużego pokoju albo do kumpla. Ale jeśli chcecie tylko obejrzeć film, to wyluzuj i pozwól mu posiedzieć z wami.

Pamiętajcie o zasadzie – jak Kuba bogu, tak bóg Kubie. Jeśli twój brat jest wobec ciebie w porządku, to następnym razem nie udawaj, że nie widzisz sygnałów z jego strony, gdy przyszła jego dziewczyna. Bądźcie dla siebie w porządku.

Warto też wcześniej zapowiadać swoich gości – jeśli okaże się, że do brata ma już przyjść dziewczyna, to dla odmiany ty idź do swojej kumpeli, a nie ona do ciebie.

  • Stwórzcie listę ważnych zasad

Chodzi o to, co jest dla was wyjątkowo ważne. Czyli np. „Zawsze pukamy do pokoju”, „Nie oglądamy filmów/nie gramy w gry/nie ględzimy przez komórkę, gdy druga osoba chce iść spać”, „Zostawiamy po sobie względny porządek”.

Pomocne dla was

Pamiętajcie, że drobne akcesoria w wyposażeniu pokoju czy zmiany jego układu tez mogą wam pomóc. Warto zainwestować w szafkę na kluczyk – zagwarantuje każdemu z was minimum prywatności. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup składanego parawanu – super sprawa do przebierania się albo nawet podzielenia pokoju po kłótni . Pewną dozę prywatności zapewni wam też łóżko piętrowe – pogadajcie z rodzicami o takim zakupie. Ostatecznie możecie po prostu, niczym w amerykańskich filmach, przedzielić pokój taśmą i każdy ma po połowie . Powodzenia!

Więcej w kategorii Rodzina

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.