Połącz się z nami

Rodzice mnie ograniczają!

Psychologia

Rodzice mnie ograniczają!

Michał, 15 lat: Mój problem polega na tym, że rodzice ciągle traktują mnie jak małe dziecko, czuję się mocno ograniczany. Najchętniej widzieliby mnie cały dzień siedzącego nad lekcjami. A ja chciałbym także uprawiać sport, spotykać się ze znajomymi… Obecnie, w ciągu tygodnia, mogę wyjść z domu na 2-3 godziny, przy czym i tak muszę wrócić o 19 do domu. W weekendy nie jest lepiej. Co powinienem zrobić? Jak przekonać rodziców aby dali mi więcej luzu?

Rolą rodzica jest opiekowanie się i dbanie o bezpieczeństwo swojego dziecka. Chce On, by dziecko bezpiecznie siedziało w domu i nie wplątywało się w żadne problemy, o które tak łatwo poza domem.  Co ma zrobić jednak podopieczny, któremu zaczyna „brakować powietrza”? Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z rodzicami. Nie ma nic prostszego niż zapytanie wprost czy możliwe jest wracanie do domu o godzinę później. Jednak by uzyskać odpowiedź twierdzącą trzeba wpierw pokazać rodzicom, że nie ma powodów do obaw. Odpowiedzialność jest kluczem do sukcesu! Być może kompromis będzie dobrym rozwiązaniem:  za pomoc przy pracach domowych (takich jak: odkurzanie, zmywanie naczyń, sprzątanie w swoim pokoju) dodatkowe godziny, tak zwanego, „luzu”. Powodem, dla którego rodzice nie pozwalają wychodzić zbyt często z domu, mogą okazać się niezadowalające oceny zdobywane w szkole. Warto użyć tego jako karty przetargowej: lepsze oceny w dzienniku, to więcej swobody w weekendy.

Gdy jednak to nie przekona rodziców, można zapisać się na zajęcia pozalekcyjne związane z zainteresowaniami (na przykład: do pobliskiego klubu sportowego lub na lekcje tańca towarzyskiego). Jest to sytuacja, w której „i wilk syty i owca cała” ponieważ spotkania hobbystyczne dają więcej radości niż rozwiązywanie zadań domowych i można spotkać się ze znajomymi o tych samych zainteresowaniach, a rodzice są spokojni bo wiedzą gdzie jest ich dziecko, co robi i o której wróci. Jest to kompromis, który znacznie łatwiej można wypracować.

Ważne jest, by jednak zdawać sobie sprawę że rodzic to jednak osoba bardziej doświadczona i dobrze jest polegać na niej. Skoro rodzice martwią się i nie pozwalają na częste spotkania towarzyskie to znaczy, że mają powody by niepokoić się o dłuższy pobyt syna czy córki poza domem. Wystarczy spytać czemu tak się zamartwiają i rozwiać ich wszelkie wątpliwości dotyczące spotkań ze znajomymi.  Rodzice chcą po prostu jak najlepiej!

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.