Połącz się z nami

Chcę poznać biologicznych rodziców!

Rodzina

Chcę poznać biologicznych rodziców!

Mam 16 lat i załamało się moje życie. Niedawno dowiedziałam się, że wiele lat temu zostałam adoptowana. Nie moje młodsze rodzeństwo – tylko i wyłącznie ja. Rodzice stwierdzili, że jestem już na tyle dojrzała, że powinnam wiedzieć – a ja żałuję, że w ogóle mi powiedzieli. W tej całej rozpaczy zaczęłam myśleć o moich biologicznych rodzicach. Kim są? Dlaczego mnie zostawili? Nie ma nikogo, kto miałby podobny problem, moi znajomi myślą raczej o randkach i seksie. Muszę więc rozpocząć poszukiwania na własną rękę.

O tym, że jesteś adoptowany (-a), wiesz od zawsze, albo – dla odmiany, właśnie ta informacja zburzyła twój świat. W zależności od powyższego, różnie może wyglądać Twoja chęć poznania biologicznych rodziców. Jeśli o adopcji wiesz „od zawsze”, uczucie to mogło w tobie rosnąć powoli – bo przede wszystkim odczuwałeś wdzięczność do rodziców adopcyjnych. Teraz jesteś ostrożnie ciekawy, na tyle dojrzały, żeby ich znaleźć, poznać bez żalu, spytać – co się stało. Zapewne wiesz, że i tak masz ludzi, których kochasz całym sercem i nic tego nie zmieni – jednocześnie pragnienie poznania „prawdziwych” rodziców nie pozwala ci żyć spokojnie.

W drugim przypadku możesz być prawdziwym wulkanem emocji. Przechodzisz od płaczu do histerii, od złości po bezsilność. Nie możesz uwierzyć w to, co usłyszałeś i wydaje ci się, że nienawidzisz swoich rodziców, nienawidzisz swojego świata. Pragnienie poznania biologicznej matki i ojca pojawia się nagle i sam nie wiesz, czy rzeczywiście tego chcesz, czy raczej ma to być odwet na rodzicach adopcyjnych. Może twoje poszukiwania mają ich zaboleć tak, jak ciebie ta trudna wiadomość?

W obu przypadkach sprawa jest trudna i skomplikowana. Odszukanie biologicznych rodziców nie jest rzeczą prostą, może też okazać się, że rzeczywistość jest zupełnie inna od twoich wyobrażeń.

Powitanie po latach

Nieśmiało, ale w końcu rzucacie się sobie w objęcia. Twoja „prawdziwa” mama jest ciepłą, kochającą osobą, która całe życie głęboko żałowała swojego czynu, ale która zwyczajnie nie miała wyboru. Teraz w końcu spełniło się jej marzenie, a ty zyskujesz nową rodzinę. Tak właśnie według specjalistów wygląda wyobrażenie nastolatków, dotyczące spotkania z biologicznymi rodzicami. Psychologowie bardzo ostrzegają przed tworzeniem takich obrazów. Może bowiem okazać się, że twoi biologiczni rodzice wcale nie mają ochoty cię poznać. Czują się zawstydzeni i zażenowani twoją obecnością, być może ich rodzina nawet nie wie, że istniejesz. Mogą zaproponować ci pieniądze, sądząc, że po to właśnie przyszedłeś – taka reakcja  boli najbardziej. Są też inne scenariusze – kiedy rodzice okazują się być alkoholikami i dla odmiany to oni próbują zdobyć pieniądze od cudem „odnalezionego” dziecka. Albo kiedy wyobrażenia nastolatka po prostu nie zgadzają się z rzeczywistością, więc chce on uciąć kontakt z „nowymi” rodzicami, głęboko ich przy tym raniąc. Tak naprawdę, wszystko jest możliwe, jednak najmniej prawdopodobna jest opcja o szczęśliwym, radosnym i ciepłym zakończeniu – trzeba mieć to na uwadze.

A co z rodzicami…
…adopcyjnymi? Nawet w najtrudniejszej sytuacji, gdy okazuje się nagle, że nastolatek został adoptowany w dzieciństwie, nie można ich głęboko ranić. Więzi, która powstawała przez tak wiele lat, nie powinno się wystawiać na głęboką próbę – wyszydzać, wyśmiewać, nienawidzić. Jakkolwiek by to infantylnie nie zabrzmiało, są to ludzie, którym zawdzięczasz całe swoje życie. To oni wyciągnęli cię z domu dziecka (lub przed nim uchronili), zapewnili ci spokój i „normalność” codziennego życia. To oni dbali o ciebie przez wiele, wiele dni, pielęgnowali, troszczyli się, zamartwiali. Niezależnie od tego, jak wielki czujesz żal, nie pozwól, by twoje emocje doprowadziły do użycia słów, których nigdy nie zapomną. A takimi bez wątpliwości jest tak często rzucane: „Nienawidzę cię!”.

Co mam ze sobą zrobić?
Daj sobie czas na uspokojenie emocji. Postaraj się zachować dojrzałość – pozwól sobie na smutek, płacz i złość, ale nie rań przy tym tych, którzy cię tak bardzo kochają. Dla nich to także trudna sytuacja. Kiedy emocje już opadną, będziesz w stanie porozmawiać spokojnie. Wtedy właśnie wytłumacz rodzicom, że chcesz znaleźć swoich biologicznych rodziców, że potrzebujesz tego dla siebie, dla powrotu do normalności. I choć będzie to trudne, zapewnij ich o tym, że są dla ciebie ważni. Choć twoje poczucie niesprawiedliwości i krzywdy wydaje się zasłaniać ci cały świat, uwierz – im też jest ciężko. Pamiętaj też, że jeśli ci się uda znaleźć biologicznych rodziców, może okazać się,  że nie są tacy, jak sądziłeś.

Kiedy do psychologa?
W tak trudnej sytuacji pójście do psychologa jest wskazane… zawsze. Nawet, jeśli wydaje ci się, że radzisz sobie z tym, co się stało, specjalista pomoże ci się uporać z negatywnymi emocjami, poradzi, jak rozmawiać z rodzicami i w jaki sposób pogodzić się z obecną sytuacją.

Więcej w kategorii Rodzina

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.