Połącz się z nami

Moi rodzice chcą wyjechać za granicę – ja nie!

Rodzina

Moi rodzice chcą wyjechać za granicę – ja nie!

„Dzisiaj dowiedziałam się czegoś strasznego. Mianowicie, moi rodzice właśnie mi oświadczyli, że tata dostał świetną pracę w Niemczech i w związku z tym przeprowadzamy się tam… całą rodziną. Jestem kompletnie załamana. Język znam tylko trochę, mam tutaj przyjaciół i chłopaka. Chyba umrę, jeśli to wszystko stracę. Czy mogę im odmówić? Albo jak ich przekonać, żeby pozwolili mi tutaj zostać?” Iwona, 15l.

Problem poruszony przez Iwonę należy do coraz częściej spotykanych. Nie jest przecież tajemnicą, że Polacy coraz częściej emigrują w poszukiwaniu lepszych warunków materialnych. Niestety, wiąże się to z wieloma negatywnymi aspektami, jak choćby tymi, które poruszyła w swoim liście Iwona. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Czy masz prawo odmówić?

Częstym pytaniem, które pada w takiej sytuacji, jest „Czy mogę odmówić rodzicom?”, w którym chodzi o aspekt prawny. Cóż, nie mamy tutaj dobrych wiadomości – jako osoba niepełnoletnia, nie możesz powiedzieć rodzicom: „Słuchajcie, przykro mi, ale ja tu zostaję”. Prawo do takiej samodzielności możesz podjąć dopiero, gdy osiągniesz pełnoletność.

Co więcej, gdyby rodzice zgodzili się na taką propozycję np. 15-latki i zostawili ją bez opieki, w przypadku np. wypadku mogliby stanąć przed sądem za niedopełnienie obowiązków rodzicielskich. Rodzice nie mogą zatem „ot tak” zostawić cię w kraju.

Inne opcje – co zrobić gdy nie chcesz wyjechać z rodzicami za granicę?

Jeżeli absolutnie nie wyobrażasz sobie, ze miałabyś/miałbyś wyprowadzić się do innego kraju, rozważ inne możliwości. Alternatywną opcją jest na przykład zamieszkanie z babcią i dziadkiem – na czas nieobecności rodziców. Takie rozwiązanie zaproponowała swoim rodzicom 16-letnia Emilia:

– Moi rodzice też pewnego dnia stwierdzili, że po prostu wyjeżdżamy. Byłam załamana, przecież tutaj mam szkołę, przyjaciół, spotykam się z chłopakiem. Na początku się rozpłakałam i zrobiłam rodzicom awanturę. Potem jednak zastanowiłam się nad tym wszystkim nieco dłużej i stwierdziłam, że muszę ich przekonać do innej opcji. Najpierw porozmawiałam z babcią i spytałam, czy zgodziłaby się, abym zamieszkała z nią. Dodam, że babci i tak przydałaby się pomoc, bo żyje sama. Kiedy się zgodziła, porozmawiałam z mamą i tatą. Przytoczyłam im plusy – jak np. brak konieczności zmiany szkoły, powiedziałam o decyzji babci. Myśleli, myśleli i w końcu się zgodzili, ale oczywiście po kilkoma warunkami. I tak żyjemy od czterech miesięcy. Jest trudno, tęsknię za nimi, ale co jakiś czas się widujemy, mama regularnie odbywa też rozmowy z nauczycielką – dodaje ze śmiechem Emilia.

Jeśli i tobie przychodzi na myśl takie rozwiązanie, to pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet, jeśli wydaje ci się, że rodzice nigdy w życiu nie zgodzą się na takie rozwiązanie, to może być inaczej. Warto próbować.

Bez innych możliwości

A co, jeżeli inne opcje nie wchodzą w grę? Cóż, wówczas nie masz innego wyjścia, jak spróbować dostrzec pozytywne strony całej tej sytuacji. Na czym warto się skupić?

  • Polepszą się twoje warunki materialne

Skoro rodzice jadą za granicę dla celów zarobkowych, to oznacza, że będzie wam się lepiej wiodło. A przecież dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze jest jakimś pocieszeniem, prawda?

  • Nikt nie wrzuci cię na „głęboką wodę”

W myślach wielu nastolatek jest taka wizja: „ja, nie znająca kompletnie języka angielskiego/niemieckiego, nagle idę do obcej szkoły. Wszyscy się ze mnie nabijają, staję się pośmiewiskiem.” Nic z tych rzeczy! W innych krajach jest całe mnóstwo polskich szkół. Najprawdopodobniej pójdziesz do którejś z nich i stopniowo będziesz poznawał/-a nowy język. A przyjaciół znacznie szybciej.

  • To może być przygoda twojego życia

Nawet nie masz pojęcia, jak wiele osób będzie ci zazdrościło twojego wyjazdu! Dlaczego? Otóż dlatego, że wyjazd za granicę to zawsze przygoda. Nie myśl: stracę przyjaciół, pomyśl: poznam nowych ludzi. Fajnych, ciekawych, różnorodnych. Zobaczysz wspaniałe miejsca i nowe kultury. Z czasem nawet zaczniesz odwiedzać jedne z ciekawszych miejsc imprezowych i będziesz miał/a szansę studiować na renomowanych, zagranicznych uczelniach. Super!

Nie ma wyjścia? Dostrzeż korzyści!

Takie patrzenie na sprawę może wydawać ci się nieco „naciągane”, ale zastanów się – jakie masz wyjście? Pojechać musisz, więc warto przestać płakać i zacząć zauważać coś wspaniałego w tym, co cię czeka. I pamiętaj – większość nastolatków nie chce już wracać do Polski, by np. kontynuować tu edukację (gdy już mogą). Musi być tego jakaś poważna przyczyna.

Więcej w kategorii Rodzina

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.