Połącz się z nami

Moja mama – moją przyjaciółką!

Przyjaźń

Moja mama – moją przyjaciółką!

Wiktoria, 14 lat: Bardzo zazdroszczę przyjaciółkom, że mogą ze swoimi mamami rozmawiać na każdy temat. U mnie w rodzinie panują dość oficjalne stosunki, mama jest ciągle zapracowana. Jak sprawić aby nie była dla mnie tylko rodzicem ale osobą której mogę się zwierzyć ze wszystkich problemów, taką przyjaciółką od serca?

By przyjaźń między dwoma osobami kwitła, potrzeba dużo czasu i poświęcenia sporej uwagi drugiej osobie. Nie jest to coś, co otrzymujemy bez wysiłku, co mamy zagwarantowane. Potrzeba dużo czasu, by poznać swojego przyjaciela i zobaczyć go w różnych sytuacjach. Przyjaźnie nie tylko nawiązujemy w kręgu rówieśników i ludzi o podobnych zainteresowaniach – między członkami rodziny również może wytworzyć się tak zwana „więź przyjaźni”. Przyjaźń w rodzinie jest dość specyficzna – łączy członków rodziny jeszcze bardziej niż tylko więzy krwi, ale trudno jest uwolnić się od oficjalnych stosunków jakie czasem obowiązują w rodzinie. Szczególnie między młodszymi, a starszymi krewnymi.

Bardzo często słyszymy o przyjaźni pomiędzy córką, a matką. Córka może swej mamie zwierzyć się, powierzyć sekret czy szukać u mamy pomocy przy rozwiązywaniu problemu. Lecz czy mama też tak chętnie zwierza się córce ze swoich codziennych problemów? Niekoniecznie… Na tym polega zachowanie dystansu, pomimo przyjaźni. Niezupełnie wynika to z relacji „matka-córka”, a bardziej z różnicy wieku. Nie zmienia to faktu, że miło jest mieć mamę po swojej stronie i zachować z Nią przyjazne stosunki.

Jeśli matka jest zapracowaną kobietą, warto poprosić ją o chwilę sam na sam i wtedy wyjaśnić jakie mamy potrzeby. Należałoby wtedy wytłumaczyć, że chcemy spędzać więcej czasu razem – być może mama musi sobie uświadomić, że traci kontakt z córka na rzecz kariery zawodowej.  Najlepiej jest powiedzieć wprost o swoich potrzebach i jasno zaznaczyć, że długie przesiadywanie w pracy mocno Nas drażni i nie działa na korzyść stosunków panujących w rodzinie.

W przypadku gdy mama nie zareaguje jakoś znacząco na Nasze prośby, należny rozważyć czy na przykład babcia ma więcej wolnego czasu i chętniej wysłucha naszych zmartwień. Przyjaźń z innym członkiem rodziny, w tym przypadku z babcią, nie traci na wartości i można polegać na doświadczeniu starszej osoby.

Więcej w kategorii Przyjaźń

 • Przyjaźń

  Nuda! To jest już niemodne na FB!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli spędzasz dużo czasu na Facebooku, to zapewne i dużo publikujesz. Warto zatem dowiedzieć się, jakie...

 • Przyjaźń

  Związek z byłym chłopakiem przyjaciółki?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Proszę, doradźcie. Nie wiem już, co mam robić. Pól roku temu moja najlepsza przyjaciółka zerwała ze...

 • Przyjaźń

  Nazywają mnie lesbijką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Chyba potrzebuję pomocy. Chodzi o to, że moją przyjaciółką jest Ola. Znamy się od dwóch lat,...

 • Przyjaźń

  Jak znaleźć przyjaciół?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Choć każdy z nas jest w jakimś sensie indywidualistą, do satysfakcjonującego życia potrzebujemy innych ludzi –...

 • Przyjaźń

  Sposób na zołzy

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój wielki problem polega na tym, że… chyba jestem prześladowana. A dokładniej – mam problemy w...

Do góry