Połącz się z nami

Toksyczni znajomi – unikaj ich jak ognia!

Przyjaźń

Toksyczni znajomi – unikaj ich jak ognia!

Dobrze jest mieć przyjaciela. Czasami jest jednak tak, że choć żyjemy z kimś blisko, to podświadomie czujemy, że coś jednak w tej relacji jest nie tak, jak być powinno. Przyczyną może być fakt, że twój przyjaciel jest po prostu… toksyczny. Taka znajomość, zamiast dodać skrzydeł, mocno je podcina. Dlatego właśnie zapoznaj się z kilkoma rodzajami toksycznych przyjaciół i jeśli rozpoznasz wśród nich swojego znajomego, to szybko zakończ tę znajomość.

Egocentryk

Wszystko musi być skupione wokół niego. Jeśli nawet zadzwonisz do niego lub do niej, chcąc się wyżalić, to on lub ona szybko przerzuci uwagę na swoją stronę. Twoje sprawy będą wydawały się błahe lub nie tak bardzo interesujące. Co gorsza, w każdej sytuacji będzie czuł/-a potrzebę błyszczenia – nawet podczas takich okazji, jak twoje urodziny.

Nie spodziewaj się, że ten typ pogodzi się z tym, że fajny chłopak lub dziewczyna skupi uwagę na tobie albo że przez chwilę staniesz się duszą towarzystwa. Zrobi wszystko, żeby przerzucić uwagę na swoją stronę.

Zawsze lepszy/-a.

Zawsze musi być lepszy lub lepsza. Konkuruje z tobą w każdej sprawie. Co gorsza, nie będzie się wahał lub wahała, aby udowodnić ci, że jesteś gorszy. Gdy kupisz sobie nowy ciuch, stwierdzi, że „takie se” i pokaże ci, co wspaniałego kupił on lub ona. Gdy ktoś będzie cię podrywał, powie, że kiedyś dała już jemu lub jej kosza. Będzie krytykował – oczywiście w żartach, każdy twój ruch, zakup czy decyzję. Bo tak ma – aby czuć się dobrze, musi widzieć, że ktoś czuje się gorzej.

Zazdrośnik.

Jedno jest pewne – ten typ nie potrafi cieszyć się z twojego szczęścia. Jeśli tylko coś ci się uda, straci humor. Gdy szczęśliwie się zakochasz – powie kilka krytycznych słów o twojej wybrance lub wybranku. Dostaniesz lepszą ocenę? Nawet ci nie pogratuluje, bo nie przejdzie mu to przez gardło. Czy wiesz, dlaczego? Bo przemawia przez niego lub przez nią mega zazdrość! I wiedz, że taka osoba nigdy nie może być prawdziwym przyjacielem. Prawdziwy przyjaciel naprawdę potrafi cieszyć się ze szczęścia bliskich osób.

Zawłaszczacz.

Nie, nie – ten osobnik lub osobniczka nie będzie zawłaszczał sobie różnych rzeczy materialnych. Jego celem jesteś… ty. Będzie zły lub zła, jeśli spotkasz się z kimś innym. Wścieknie się, gdy odwołasz wasze wspólne plany. Nigdzie nie pójdzie bez ciebie, bo przecież według niej/według niej wszystko musicie robić razem – to przecież takie oczywiste!

Taki „przyjaciel” nie potrafi zrozumieć, że nie jesteście bliźniakami syjamskimi. To naprawdę niedobrze, ponieważ jest trochę jak zaborczy chłopak. Unikaj jak ognia!

Człowiek w wiecznej depresji.

Czyli wampir energetyczny – ciągle przygnębiony, ciągle smutny, zawsze z dołem. Być może czasem nawet masz wrażenie, że on lub ona potrzebuje cię tylko do tego, abyś był/-a wiecznym pocieszycielem.

Prawdziwy przyjaciel to ktoś, z kim można się szczerze pośmiać. Ktoś, kto poprawi ci humor, gdy raz na jakiś czas masz doła. Ktoś, kto potrafi ci powiedzieć: „Chodź, zrobimy sobie zarąbisty dzień”. Nie ktoś, kto ma ochotę rozpłakać się na sam twój widok. Uciekaj!

Kopiarka

Typ kopiarki najczęściej pojawia się u dziewczyn. Najpierw kupuje takie same ubrania. Potem nagle stwierdza, że ma podobny gust, jeśli chodzi o muzykę. W końcu zauważasz, że jej nowy chłopak jest szokująco podobny do twojego. I oczywiście ona też wybiera się na psychologię – jakże by inaczej!

Jeśli ktoś jest prawdziwym przyjacielem, to akceptuje swoją inność i czuje się z nią dobrze. Potrafi docenić siebie i nie musi kopiować innych dla dobrego samopoczucia. Uważaj – od takiej osoby nigdy nie otrzymasz wsparcia. Jest po prostu niezdolna do tego!

Dyktator

Z tym typem jest trochę tak, że jest twoim przyjacielem, ale tylko do czasu… gdy akceptujesz wszystko to, co mówi lub robi. Jeśli tylko ośmielisz się powiedzieć, że masz inne zdanie – foch. Zrobisz inaczej, niż zgodnie z jego radą – rzuci ci tylko zagniewane spojrzenie i przestanie się do ciebie odzywać. Nawet w drobnych sprawach będzie wykłócał/-a się z tobą tak długo, aż w końcu odpuścisz. Cóż – to kiepski materiał na przyjaciela, bo prawdziwy przyjaciele akceptują odrębność innych.

A teraz dokładnie przeanalizuj to, co przeczytałaś lub przeczytałeś. Jeśli nawet nie widzisz w twoich przyjaciołach takich cech, to zastanów się, czy przypadkiem ty sam/-a ich nie masz. Jeśli tak jest, to zmień się – zanim ktoś zorientuje się, że warto od ciebie uciec

Więcej w kategorii Przyjaźń

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.