Połącz się z nami

Siostra – szpieg. Jak się przed nią uchronić?

Psychologia

Siostra – szpieg. Jak się przed nią uchronić?

„Mam wielki problem z moją siostrą i liczę na waszą pomoc. Chodzi o to, że ona jest… no szpiegiem! Złapałam ją na czytaniu mojego pamiętnika, czasem łazi za mną w szkole, żeby sprawdzić, z kim się trzymam. Najgorsze jest jednak to, że o wszystkich moich sekretach mówi rodzicom. Miałam już niezłe kłopoty z tego powodu. Co robić? I dlaczego ona tak się zachowuje?” Martyna, 15l.

W większości rodzin rodzeństwo, choć często wpada w konflikty, trzyma sztamę. Nie zdradza swoich sekretów, stanie w swojej obronie. Czasem jednak dzieje się inaczej. Zamiast się wspierać, jedno z rodzeństwa zaczyna szpiegować drugie i donosić rodzicom o rezultatach tego działania. Co można z tym zrobić?

Zgrzyt w relacjach

Przede wszystkim musisz sobie uzmysłowić, że takie postępowanie ze strony twojego brata czy siostry wynika najprawdopodobniej z nieprawidłowej relacji między wami. Dobrze byłoby pomyśleć nad tym chwilę i ustalić, gdzie zrobiłyście błąd i kiedy się od siebie oddaliłyście. Bo na pewno tak jest – w przeciwnym wypadku ona nie zachowywałaby się w taki sposób.

Czasem stanie się „szpiegiem” związane jest z odgrywaniem się. Pomyśl o tym, czy przypadkiem nie zaszłaś siostrze za skórę – może sama również wygadałaś jakiś jej sekret?

Jak to naprawić?

Przede wszystkim musisz porozmawiać ze swoją siostrą. Nie ma innego wyjścia! Rozmowa ta musi być jednak przeprowadzona poważnie i… od podstaw. Nie rzucaj się na nią z pretensjami. Zamiast tego, zapytaj, co się dzieje. Dlaczego nagle zachowuje się tak, a nie inaczej. Powiedz, że jest ci przykro i myślałaś, że jako siostry będziecie się wspierać, a nie szpiegować i donosić na siebie.

Pamiętaj jednak, że możesz dowiedzieć się kilku nieprzyjemnych rzeczy na swój temat. Może siostra uzna, że czas powiedzieć ci, jak zachowujesz się w stosunku do niej? Nie odpieraj ślepo jej zarzutów – zastanów się, czy przypadkiem nie ma trochę racji!

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z daną sytuacją jest rozmowa z rodzicami. Błędem jest automatyczne założenie, że rodzice cieszą się, że mają swojego „szpiega” – wielu rodziców sądzi, że takie donoszenie nie jest dobre dla nikogo z rodziny. Porozmawiaj zatem z nimi, powiedz, jak niekomfortowo czujesz się w tej sytuacji. Poproś, aby kategorycznie powiedzieli siostrze, że nie chcą, aby cię szpiegowała.

Ostatnim sposobem radzenia sobie jest po prostu… odgrywanie się. Nie polecamy tej metody, ponieważ nie naprawia ona sytuacji. Ale jeżeli żadne inne próby nie skutkują na twoją siostrę, to warto jej pokazać, jakie to nieprzyjemne. Zacznij za nią chodzić, jeśli ona czyta twój pamiętnik – czytaj jej (rób to demonstracyjnie, bardziej, żeby ona to zauważyła, niż żeby poznać treść pamiętnika). O wszystkich jej sekretach mów rodzicom. Istnieje spora szansa, że takie zachowanie z twojej strony uzmysłowi siostrze, jak się zachowuje.

Taki sposób wybrała Asia:

– Moja siostra jest dwa lata młodsza ode mnie. Kiedy przyszła do mojej szkoły, coś jej odwaliło. Zaczęła za mną chodzić, podsłuchiwać mnie, czytać moje smsy i z wszystkim leciała do mamy. Żałosne i żenujące. Próbowałam z nią pogadać, ale się nie dało – powiedziała, że i tak nie przestanie, bo na pewno robię coś złego i spotykam się z chłopakami. W końcu postanowiłam zagrać jej sposobami. Włamałam się na jej konto na fejsie, poczytałam jej wiadomości. Zaczęłam za nią chodzić. I kiedy zobaczyłam, że zaciągnęła się papierosem od kolegi, powiedziałam o tym tacie. Dostała szlaban i skończyło się szpiegowanie. Teraz żyjemy względnie dobrze – mówi Asia.

Cóż, jak widać, czasem ta metoda – choć niezbyt dobra z psychologicznego punktu widzenia, działa po prostu świetnie. W końcu nic nie trzeźwi nas tak, jak doświadczanie tego, co sami robimy innym.

Nasze wskazówki

Jeśli prowadzisz pamiętnik i masz siostrę, która szpieguje – zamykaj go na klucz. Zrób sobie dodatkowy zamek w jakiejś szafce (ale niech nie będzie to klucz uniwersalny, jak w małych kłódeczkach zabawkowych). Sprawdzaj, czy nie podsłuchuje twoich rozmów, a o ważnych sprawach nie rozmawiaj w jej towarzystwie. Po pewnym czasie ona się zwyczajnie znudzi.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Psychologia

  Nie czuję się akceptowany!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Witam, nazywam się Tomek i mam 16 lat. Moim problemem jest brak akceptacji – zwłaszcza w...

 • Intymność

  Jak się całować czyli zostań mistrzem całowania!

  Autor: Redakcja TeenZone

  To pytanie zadają sobie zarówno ci, którzy jeszcze nigdy się nie całowali, jak i ci, którzy...

 • Psychologia

  Strach przed uczuciami

  Autor: Redakcja TeenZone

  Julka, 16 lat: Czym może być powodowany strach przed uczuciami? Jak można pomóc osobie, którą się...

 • Przyjaźń

  Moi znajomi mają kasę… a ja nie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na samą propozycję wyjścia na piwo niechętnie wzdychają. Unikają wyjść na imprezy, zasłaniając się obowiązkami. Nie...

 • Odżywianie

  Anoreksja – pokonałam ją!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

Do góry