Połącz się z nami

Strach przed uczuciami

Psychologia

Strach przed uczuciami

Julka, 16 lat: Czym może być powodowany strach przed uczuciami? Jak można pomóc osobie, którą się kocha, pokonać strach przed bliskimi relacjami? Dlaczego boimy się zobowiązań wobec osoby, która nam się podoba?

Strach to nieodłączny towarzysz naszego życia, który niekoniecznie jest pożądanym gościem. Każdy posiada chociaż jedną, mniejsza lub większą, fobię – lecz nie każdy potrafi sobie z nią poradzić. Osoba bojąca się latać będzie unikała transportu lotniczego, a osoba cierpiąca na lęk przed tłumami będzie stroniła od wielkich zgromadzeń. Trudno jednak jest uniknąć, w ciągu całego życia, takiego uczucia jakim jest miłość, a wbrew pozorom wiele osób odczuwa strach związany z uczuciem zakochania.

Skąd bierze się taki strach? Może zabrzmi to banalnie, lecz bardzo często problemy z akceptacją miłości do innej osoby spowodowane są różnymi negatywnymi sytuacjami z dzieciństwa, takimi jak śmierć kogoś, do kogo dana osoba była mocno przywiązana lub dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej (alkoholizm czy agresja). W późniejszych etapach życia przyczyną miłosnych obaw mogą być liczne zranienia czy utrata ukochanej osoby. Tego typu lęki są również typowe dla osób, które podświadomie boją się utraty niezależności, wolności i samodzielności.

Na pierwszy rzut oka możemy nie zauważyć problemów takiej osoby, którą darzymy uczuciem. Może sprawiać wrażenie kogoś, kto jest towarzyski i skory do flirtu. Jest to jednak pozorny wizerunek: wykręcanie się od snucia wspólnych planów, unikanie emocjonalnych i wzruszających relacji z innymi, strach przed ustatkowaniem i zaangażowaniem się – to najczęstsze objawy strachu przed miłością.

Takim zachowaniem człowiek rani nie tylko siebie, ale także i swoje najbliższe otoczenie. By poczuć się swobodnie w tej sferze życia potrzeba wiele czasu. Rozmowa z partnerem lub partnerką potrafi zdziałać cuda – najważniejsze to zacząć rozmawiać z ukochaną osobą o własnych problemach po to by ta druga osoba mogła lepiej zrozumieć nasz schemat działania i zachowania. „Otworzenie się” na drugą osobę to pierwszy krok do poprawy własnego samopoczucia, a jeśli odczuwamy potrzebę profesjonalnej pomocy zawsze możemy skonsultować nasze zachowanie z psychologiem, który pomoże uporać się z problemem strachu przed miłością.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Ciąża

  Nastolatka, ciąża i… poronienie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ogólnie przyjmuje się, że największym dramatem dla nastolatki jest ciąża. Czasem jednak ona i on „wpadają”,...

 • Psychologia

  Niska samoocena

  Autor: Redakcja TeenZone

  Natalia, 16 lat: Moim największym problemem jest niska samoocena. Mimo iż mam przyjaciół, chłopaka itp. to...

 • Przyjaźń

  Gdy w przyjaźń wkrada się miłość…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Znacie się od wielu lat. Nie macie przed sobą tajemnic, możecie na siebie liczyć w najtrudniejszych...

 • Psychologia

  Duża różnica wieku w związku

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zuzka, 17 lat: Od pewnego czasu podobają mi się starsi chłopacy. Nie mówię tu o starczych...

 • Psychologia

  Jak przetrwać walentynki będąc singlem?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Bycie singlem samo w sobie nie musi być specjalnie męczące – oczywiście pod warunkiem, że akurat...

Do góry