Połącz się z nami

Strach przed uczuciami

Psychologia

Strach przed uczuciami

Julka, 16 lat: Czym może być powodowany strach przed uczuciami? Jak można pomóc osobie, którą się kocha, pokonać strach przed bliskimi relacjami? Dlaczego boimy się zobowiązań wobec osoby, która nam się podoba?

Strach to nieodłączny towarzysz naszego życia, który niekoniecznie jest pożądanym gościem. Każdy posiada chociaż jedną, mniejsza lub większą, fobię – lecz nie każdy potrafi sobie z nią poradzić. Osoba bojąca się latać będzie unikała transportu lotniczego, a osoba cierpiąca na lęk przed tłumami będzie stroniła od wielkich zgromadzeń. Trudno jednak jest uniknąć, w ciągu całego życia, takiego uczucia jakim jest miłość, a wbrew pozorom wiele osób odczuwa strach związany z uczuciem zakochania.

Skąd bierze się taki strach? Może zabrzmi to banalnie, lecz bardzo często problemy z akceptacją miłości do innej osoby spowodowane są różnymi negatywnymi sytuacjami z dzieciństwa, takimi jak śmierć kogoś, do kogo dana osoba była mocno przywiązana lub dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej (alkoholizm czy agresja). W późniejszych etapach życia przyczyną miłosnych obaw mogą być liczne zranienia czy utrata ukochanej osoby. Tego typu lęki są również typowe dla osób, które podświadomie boją się utraty niezależności, wolności i samodzielności.

Na pierwszy rzut oka możemy nie zauważyć problemów takiej osoby, którą darzymy uczuciem. Może sprawiać wrażenie kogoś, kto jest towarzyski i skory do flirtu. Jest to jednak pozorny wizerunek: wykręcanie się od snucia wspólnych planów, unikanie emocjonalnych i wzruszających relacji z innymi, strach przed ustatkowaniem i zaangażowaniem się – to najczęstsze objawy strachu przed miłością.

Takim zachowaniem człowiek rani nie tylko siebie, ale także i swoje najbliższe otoczenie. By poczuć się swobodnie w tej sferze życia potrzeba wiele czasu. Rozmowa z partnerem lub partnerką potrafi zdziałać cuda – najważniejsze to zacząć rozmawiać z ukochaną osobą o własnych problemach po to by ta druga osoba mogła lepiej zrozumieć nasz schemat działania i zachowania. „Otworzenie się” na drugą osobę to pierwszy krok do poprawy własnego samopoczucia, a jeśli odczuwamy potrzebę profesjonalnej pomocy zawsze możemy skonsultować nasze zachowanie z psychologiem, który pomoże uporać się z problemem strachu przed miłością.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.