Połącz się z nami

Jak radzić sobie z plotkami?

Psychologia

Jak radzić sobie z plotkami?

„Piszę do was, bo chyba potrzebuję pomocy. Mój problem polega na tym, że nie wiem, dlaczego, ale padłam ofiarą okropnych plotek. Podejrzewam, ze rozsiewa je mój były chłopak, ale może być to też koleżanka, która mnie nie lubi. W każdym razie moje życie zmienia się w koszmar, wszyscy plotkują, że jestem… łatwa. Co mam robić? Jak poradzić sobie z plotkami na mój temat?” Kasia, 16l.

Problem Kasi niestety nie należy do rzadkości. Ludzie uwielbiają plotkować, oczerniać i obgadywać. Co w takiej sytuacji należy zrobić, jak się bronić się przed złym działaniem plotki?

Niebezpieczna plotka
Niestety, plotkujemy wszyscy, właściwie trudno znaleźć tutaj wyjątek. Istnieją nawet dane, które mówią, że plotkujemy… przez 60% czasu rozmów z innymi. Jednocześnie sami nienawidzimy być obiektami plotek. Przykre słowa na nasz własny temat i świadomość, że ktoś obgadywał nas za plecami to naprawdę bardzo przykra sprawa.

Czasem jednak plotka bywa nie tylko nieprzyjemna (jak w przypadku, gdy ktoś powie „wszyscy mówią, że źle układa ci się z Marcinem”), ale i niebezpieczna („wszyscy mówią, że zdradzasz Marcina”). Jeśli ktoś celowo próbuje zniszczyć twoje życie, to niestety w końcu może mu się to udać. Jak zatem z tym walczyć?

Po pierwsze – ustal, kim jest twórca plotki
Osoba, która przytoczyła ci złe słowa o tobie, musiała je od kogoś usłyszeć. Nie daj się zbyć słowom w stylu „nie pamiętam” czy „wszyscy o tym mówią” – wymuś wyjawienie konkretnej osoby, która przekazała taką, a nie inną wiadomość.

Kolejne krok to podążanie po nitce do kłębka – czyli do właściwej osoby, która chce ci zaszkodzić. Oczywiście może być tak, że od razu dobrze trafisz, bo na przykład zupełnie przypadkiem plotki pojawiły się zaraz po tym, jak zerwałaś z chłopakiem i on poprzysiągł zemstę – taka sytuacja przytrafiła się 16-letniej Marcelinie:

– Kiedy pojawiły się plotki, że „robię dobrze” każdemu, kto mi zapłaci, od razu wiedziałam, kto za tym wszystkim stoi. Tydzień wcześniej zostawiłam przecież mojego chłopaka Mikołaja. A on powiedział, że jeszcze będę tego żałować. Nie marnowałam więc czasu i szybko do niego poszłam. Zapowiedziałam, że jeśli szybko nie wycofa wszystkich tych plotek, to porozmawiam osobiście z jego rodzicami – a oni akurat bardzo mnie lubili i wiedzieli, że z ich syna niezłe ziółko. A że miał jechać na obóz narciarski… to ze strachu przed odwołaniem wyjazdu wszystko odwołał na FB. To wystarczyło – podkreśla zadowolona Marcelina.

Po drugie – reaguj
Jeśli już znasz autora swoich plotek, nie bój się z nim zmierzyć – odpuszczenie wszystkiego i machnięcie ręką na plotki jest może i wygodniejsze, ale właściwie to dlaczego masz tracić swoje dobre imię?

Pamiętaj jednak, by nigdy, w żadnym przypadku, nie iść do plotkarza w przypływie złości. Takie rozwiązanie prowadzi do awantury, a przecież nie o to chodzi. Musisz zachować spokój. Jeśli obawiasz się, że to niemożliwe – poproś kogoś, by wystąpił w twoim imieniu.

Jeśli masz pewność, że dana osoba plotkuje na twój temat, powiedz z góry, że o tym wiesz. Nie pytaj: „Czy to prawda?” bo w ten sposób zostawiasz danej osobie furtkę do wycofania się.

Słowa, których możesz uczuć, to na przykład: „Wiem, że mnie obgadujesz i rozsiewasz plotki na mój temat. Rozumiem, że jesteś na mnie wściekły albo mnie nie lubisz, ale to  nie jest dobra metoda. Chcę, żebyś to wyjaśnił”. Jeśli trzeba, powiedz wprost, kto i kiedy przekazał ci plotki – w zderzeniu z takimi faktami sprawca plotek najczęściej nie ma już innego wyboru, niż po prostu się przyznać.

Oczywiście możesz trafić na wyjątkowo oporny egzemplarz, który nie zechce się przyznać. W takiej sytuacji możesz zagrozić, że udasz się z tą sprawą do dyrektora szkoły i rodziców.

Obrona przed plotkami
Jeśli tylko uda ci się przekonać daną osobę, żeby przestała ci szkodzić, poproś o oficjalnie sprostowanie, na przykład na Facebooku. To prosta i genialna metoda, aby szybko przywrócić sobie dobre imię.

A co,  jeśli plotkarz ma w nosie twoje prośby i groźby? Po pierwsze, naprawdę sięgnij po siłę wyższą – udaj się do dyrektora z rodzicami, poinformuj rodziców danej osoby. Niech sprawa stanie się głośna.

Po drugie, to ty zamieść za facebooku komunikat. Może być to coś w stylu: „W związku z plotkami na mój temat ogłaszam, że są one nieprawdziwe, a ich sprawcą jest X, który nadal nie może pogodzić się z tym, że został porzucony. Proszę wszystkie rozsądne osoby o chwilę zastanowienia, zanim powtórzycie te bardzo przykre i krzywdzące informacje”. To naprawdę pomaga! Nie bój się zatem używać takich środków i walcz o swoje dobre imię.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.