Połącz się z nami

Dojrzałość psychiczna i emocjonalna – jakie są jej oznaki?

Psychologia

Dojrzałość psychiczna i emocjonalna – jakie są jej oznaki?

Ile to razy słyszałaś: „Ogarnij się dziewczyno, nie masz już pięciu lat!”, albo „Wydoroślej w końcu, jesteś niedojrzała”? Na pewno masz wówczas ochotę powiedzieć: „Chyba ty!”, bo przecież dobrze wiesz, że już jesteś bardzo dojrzała, prawda? A no niekoniecznie. Dlatego przeczytaj nasz tekst i sprawdź swoją dojrzałość.

Istnieje ogromna szansa, że po przeczytaniu naszego artykułu odkryjesz, że nie wszystko jest takie, jakim je widzisz. Ale być może będzie to dla ciebie jakaś cenna wskazówka – jak postępować, by stać się naprawdę dojrzałą, mądrą i odpowiedzialną osobą.

Jakie są oznaki dojrzałości psychicznej i emocjonalnej?

Umiesz słuchać.
Gdy twoja koleżanka przychodzi do ciebie z problemem, nie mówisz natychmiast: „Znam to! U mnie z Karolem było podobnie, to się zaczęło…”. Tak postępują dzieci – każde chce powiedzieć coś o sobie i coś od siebie. Nie słuchają siebie nawzajem, tylko czekają na swoją kolej J.

Dojrzali ludzie naprawdę słuchają. Koncentrują się na mówiącym. Dopytują. Doradzają. Nie sięgają natychmiast do swoich historii i swojego doświadczenia.

Rozmawiasz z ludźmi, gdy dochodzi do konfliktu.
Ok, pokłóciliście się. Co dalej? Dojrzała osoba zechce wrócić do tematu, gdy tylko emocje opadną. Napisze smsa: „Porozmawiajmy na spokojnie, nie chcę się kłócić”. Bierze pod uwagę możliwość, że może nie mieć racji w 100%. Potrafi opanować wściekłość i żal, spojrzeć na sytuację z drugiej strony.

Niedojrzała osoba walnie focha i będzie unikać tej drugiej (np. koleżanki) albo będzie czekać na przeprosiny jako na coś oczywistego. Bo przecież to oczywiste, że ona ma zawsze racje! Nie ma innej możliwości .

Potrafisz rozmawiać o seksie.
Wyobraź sobie taką sytuację: są zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, temat – seks. Co robisz? Jeśli zaczynasz chichotać z koleżankami i nie potrafisz na poważnie przyjąć tej wiedzy, sprawa jest prosta – daleko ci do dojrzałości.

Jeżeli jednak słuchasz z zaangażowaniem i nawet – ba!, potrafisz zadać kilka odważnych pytań związanych z tym, co cię interesuje, zachowujesz się tak, jak osoby dojrzałe. Świetnie.

Potrafisz powiedzieć wprost krytykę/coś nieprzyjemnego.
Załóżmy, że jakaś dziewczyna w klasie ma dużą plamę na tyłku – zaliczyła wpadkę związaną z miesiączką. Jeżeli jesteś dojrzała, to jej o tym powiesz. Zabierzesz ją na bok i nie pozwolisz, aby się dalej ośmieszała.

Jeśli jednak brak ci tej cechy, to będziesz albo udawać, że nic nie widzisz (bo i po co się mieszać albo przekazywać złą wiadomość) albo po prostu zaczniesz śmiać się z dziewczyny wraz z koleżankami.

Potrafisz docenić sukces innych.
Podobno przyjaciela nie poznaje się w biedzie, ale po tym, jak znosi twoje sukcesy. My dodamy coś jeszcze – w taki sposób rozpoznaje się, czy ktoś jest dojrzały. Dojrzałe osoby wiedzą, że czasem po prostu ktoś bywa lepszy od nich. Nie czują się automatycznie zagrożone, potrafią szczerze pogratulować. Załóżmy więc, że twoja przyjaciółka dostaje lepszą ocenę od ciebie – potrafisz jej pogratulować?

Jeśli brakuje ci dojrzałości, nie skomentujesz tego, a w myślach powiesz sobie: „Jeszcze zobaczymy, kto będzie lepszy na koniec”.

Potrafisz przyjąć przeprosiny.
Nie każdy to umie! Niektórzy słysząc „przepraszam” jeszcze bardziej się denerwują. Zamiast podjąć rozmowę i docenić czyjś przyznanie się do winy, zwyczajnie wpadają w jeszcze większą złość.

Dojrzała osoba wie, kiedy powiedzieć sobie: „stop”. Potrafi przyjąć przeprosiny i wybaczyć.

Potrafisz wypełniać polecenia lub prośby innych.
Najprostszy przykład: Mama prosi cię, żebyś posprzątał/-a swój pokój. Co robisz?

Jeśli trzaskasz drzwiami, wściekle rzucając: „To mój pokój, nie będzie mi mówiła, co mam robić!”, to cóż – do dojrzałości jeszcze hohoho (czy ci się to podoba, czy nie). Ale jeżeli jednak zabierasz się za to, bo wiesz, że mama i tak dużo robi, a poza tym faktycznie w pokoju panuje bajzel – brawo ty. Oto kolejna oznaka twojej dojrzałości.

Dojrzałości można się nauczysz

Załóżmy, że po lekturze naszego tekstu doszłaś lub doszedłeś do wniosku, że masz mały problem z dojrzałością. Co dalej?

Dobra wiadomość jest taka, że dojrzałość można nabyć. Zatem od dziś wykazuj większą refleksję i postępuj zgodnie z naszymi podpowiedziami, a już nikt nie powie: „Zachowujesz się dziecinnie”. Masz na to nasza gwarancję.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.